Poruchy trávení jsou jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu veterináře

Vánoce mohou být pro trávicí systém psů nebezpečným obdobím – na stole je kapr, bramborový salát a všude po domě spousta sladkostí a dárků. Snadno si pak nevšimnete, co se Vašemu psovi podařilo ukořistit. Máte-li podezření na poruchu trávení nebo Váš pes trpí průjmy či zvracením, vezměte jej co nejdříve k veterináři.

U všech zvířat, ať již koček nebo psů, i u lidí je trávení jídla a vstřebávání živin nezbytně důležité pro celkové zdraví a kondici. Pojem „porucha trávení“ popisuje jakýkoli stav, který znemožňuje správný průběh trávení, nebo který ovlivňuje rychlost, jakou potrava prochází trávicím systémem.

Poruchy trávení jsou jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu veterinární ordinace. Dvěma hlavními příznaky, které je nutné sledovat, je zvracení a průjem. Objevují se však i některé méně viditelné známky, jako je úbytek hmotnosti, změna chuti k jídlu, nadýmání, kručení v žaludku nebo náhlá neaktivita.

Pokud zaznamenáte kteroukoli z těchto změn, měli byste co nejdříve navštívit svého veterináře. Pokud veterinář diagnostikuje poruchu trávení, probere s Vámi nejpravděpodobnější příčinu. Nejčastějšími příčinami jsou:

• Zánět a podráždění žaludku (gastritida).

• Rozvoj nežádoucí reakce na určitou potravu, nebo jednoduše Váš pes sežral něco, co mu „nesedlo“.

• Může jít o zánět nebo nadměrný růst bakterií v tenkém střevě (bakteriální přerůstání v tenkém střevě – SIBO).

• Zánět tlustého střeva (kolitida), která má za následek častý průjem, mnohdy doprovázený vylučováním krve nebo hlenu.

• Může být zanícená slinivka břišní (pankreatitida) nebo nemusí produkovat dostatečné množství trávicích enzymů, které pomáhají řádně zpracovávat potravu.

Po stanovení diagnózy může veterinář doporučit změnu krmiva Vašeho psa nebo mu předepsat lék, který mu pomůže rychle se dostat zpět do dobré kondice. Zvracení a průjem totiž může vést ke ztrátě tekutin (dehydrataci) a také ke ztrátě vitamínů a minerálů. Často také může dojít k zanícení stěny střeva, která bude k rychlému zotavení rovněž potřebovat správné živiny.

Zeptejte se svého veterináře na krmivo Hill's™ Prescription Diet™ Canine i/d™, které svým speciálním složením pomůže k rychlejšímu zhojení a zotavení střev Vašeho psa. Rozdíl uvidíte už za tři dny.*

Veterináři krmivo Hill's Prescription Diet i/d doporučují, protože:

• Je velmi chutné a pomáhá psům opět získat chuť k jídlu.

• Má jemnou, nedráždivou texturu, čímž napomáhá rekonvalescenci střev.

• Je vysoce stravitelné a má regulovaný obsah tuku, takže pomáhá se vstřebáváním nezbytně důležitých živin.

• Obsahuje správná množství důležitých minerálů, které nahradí minerály ztracené při zvracení a průjmu.

• Má jedinečné antioxidační složení, které podporuje zdravý imunitní systém.

• Je vhodné pro krátkodobou rekonvalescenci i dlouhodobé krmení.

• Je ideální pro štěňata i dospělé psy.

• Je k dispozici ve formě vlhkého krmiva i granulátu.

Po zjištění základní příčiny poruchy trávení Vám může veterinář doporučit přechod na jiný typ krmiva z řady produktů Hill's. Nicméně krmit byste měli pouze krmivem, které Vám doporučí Váš veterinář. Určitě svému psovi potravu doma nezkoušejte vařit, ani ji nemíchejte s krmivy jiných značek. Svého veterináře se také můžete zeptat na možnost podávání několika malých dávek krmiva denně. Vždy také svému psovi poskytněte dostatek čisté pitné vody.

Budete-li dodržovat doporučení svého veterináře, pomůžete svému psovi rychle zpět na nohy. Pokud se však příznaky nezlepšují (nebo se zlepší a následně zase vrátí), měli byste vždy vyhledat svého veterináře.

 

* Multicentrická studie krmení hodnotící vliv zásahů do stravy u psů s poruchami zažívání. Hill's Pet Nutrition, Inc. Pet Nutrition Centre, 2003.

Péče o Vašeho mazlíčka

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Péče o mazlíčky