Poruchy trávení - jeden z hlavních důvodů návštěvy u veterináře

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vánoce mohou být nebezpečným obdobím pro psí trávení - se vším tím dobrým jídlem, cukrovím a dárky v domě člověku snadno unikne, co pes šikovně ukradne. K trávícím obtížím ale nemusí docházet jen během svátků. Pokud u psa poruchu trávení zaznamenáte nebo se u něj objeví příznaky jako průjem či zvracení, vemte jej co nejdříve k veterináři.

Pro všechna zvířata - kočky, psy a také pro lidi je trávení potravy a vstřebávání živin zásadní pro celkové zdraví a duševní pohodu. Termín „porucha trávení“ se vztahuje na každé onemocnění, které brání správnému trávení nebo které mění rychlost, jakou potrava prochází trávícím traktem.

Poruchy trávení jsou jedním z hlavních důvodů návštěv u veterináře. Dva hlavní příznaky, na které je potřeba si dát pozor, jsou zvracení a průjem. Zvracení a vodnatá nebo krvavá stolice jsou poměrně jasnými ukazateli, ale i méně nápadné změny stolice mohou být známkou zdravotních potíží. Dejte si pozor na stolici, která je řidší než obvykle, obsahuje krev nebo hlen a také pokud má neobvyklou barvu, např. žlutou či zelenou.

Kromě toho se objevují také méně nápadné příznaky jako úbytek na váze, změna v chuti k jídlu, plynatost, kručení v břiše nebo náhlá netečnost.

Pokud některou z takových změn zaznamenáte, měli byste neprodleně navštívit veterináře. Když je diagnózou porucha trávení, váš veterinář s vámi probere nejpravděpodobnější příčiny. Patří k nim:

 • Zánět a podráždění žaludku (gastritida)
 • Nežádoucí reakce na potravu nebo konzumace něčeho, co vašemu psovi prostě „nesedlo“
 • Zánět tenkého střeva
 • Zánět tlustého střeva (kolitida), což vede k častým průjmům, obvykle s přítomností krve nebo hlenu
 • Zánět slinivky břišní (pankreatitida), případně slinivka neprodukuje dostatek trávících enzymů na to, aby dostatečně zpracovaly potravu

Veterinář vám může doporučit změnu krmiva nebo předepsat léky, aby se zvíře uzdravilo rychleji. To je důležité, protože zvracení a průjem mohou vést ke ztrátě tekutin a dehydrataci a také k úbytku vitaminů a minerálů. Střeva jsou často zanícená a potřebují správnou kombinaci živin, aby se mohla rychle zotavit.

Informujte se u svého veterináře o krmivu Hill's Prescription Diet Canine i/d, které je speciálně navrženo, aby podpořilo uzdravení střev vašeho psa a pomohlo mu rychleji se zotavit. Rozdíl můžete vidět už po pouhých třech dnech.*

Veterináři doporučují Hill's Prescription Diet Canine i/d, protože:

 • má lákavou chuť, která podpoří vašeho psa, aby začal znovu jíst
 • má jemnou a nedráždivou konzistenci, která pomůže regenerovat střeva
 • je snadno stravitelné s omezeným obsahem tuku, což pomáhá při absorpci zásadních živin
 • má vysoký obsah elektrolytů a vitaminů B, aby se nahradily živiny ztracené během zvracení a průjmu
 • Klinicky potvrzené antioxidanty pro zdravý imunitní systém.
 • Krmivo je vhodné pro krátkodobé zotavení i pro dlouhodobé krmení.
 • Ideální pro štěňata i dospělé psy. Nezapomeňte se s veterinářem poradit, jak krmivo dávkovat, protože štěňata potřebují více krmiva na kilo živé váhy než dospělí psi.
 • Dostupné v mokré i suché variantě.

Poté, co se určí příčina poruchy trávení, vám může veterinář doporučit přejít na jiné krmivo z řady Hills. Zvířeti podávejte pouze krmivo doporučené veterinářem. Nepouštějte se do přípravy krmiva „podomácku“ ani je nemíchejte s jinou značkou. Mohlo by to vést k tomu, že celkový výsledek bude nevyvážený. Také se s veterinářem můžete poradit, zda by bylo dobré psovi podávat několik menších porcí krmiva denně a vždy mu zajistěte dostatek čisté a čerstvé vody.

Když se budete řídit doporučeními veterináře, můžete tím svému psovi pomoci být zase fit. Pokud se příznaky nezlepší (případně se zlepší a poté znovu zhorší), vždy byste měli kontaktovat veterináře.

* Studie několika center pro výživu o vlivu změn stravování u psů s gastrointestinálními potížemi. Hill's Pet Nutrition, Inc. Centrum PNC (Pet Nutrition Centre), 2003.

 

Související články

 • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

  Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
 • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

  Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
 • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

  Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související produkty