Sedm typů trávicích potíží u psů a jak je zvládat

Publikováno
min čtení

Necítí se váš pes dobře? Netrpí náhodou některým z mnoha trávicích problémů u psů? Pokud zvrací nebo zjistíte, že má problémy se stolicí, může trpět problémy s gastrointestinálním nebo trávicím systémem.

Gastrointestinální problémy u psů se mohou objevovat z různých důvodů a každý z nich může způsobit, že se váš pes nebude cítit dobře. Sežral něco nového? Pokud sežral něco jiného než krmivo pro psy, může být alergický, intolerantní, neschopný trávit, nebo dokonce ještě hůře, mohlo mu to způsobit infekci. Také některá plemena, například němečtí ovčáci, německé dogy a knírači, jsou náchylnější k zažívacím potížím.

Sepsali jsme pro vás 7 trávících problémů u psů, o kterých byste měli vědět. Abyste se vyhnuli případným potížím, je důležité vědět, co je může vašemu mazlíčkovi způsobit. Také, pokud gastrointestinální problémy už sužují vašeho mazlíčka, dozvíte se, jak mu můžete pomoci.

1. Průjem

Můžete si všimnout, že váš pes má řídkou nebo i tekutou stolici. Průjem je častým onemocněním u psů i jiných zvířat a může mít spoustu různých příčin. Zde je seznam několika  důvodů, proč se u vašeho chlupáče může průjem objevit:

  • Stres,
  • zkažené/shnilé žrádlo,
  • alergie na určité přísady ve stravě,
  • příliš rychlá změna krmiva,
  • vnitřní parazité,
  • infekce,
  • selhávající orgány.

2. Porucha vstřebávání v tenkém střevě

Porucha vstřebávání je jedním z typů trávicích problémů u psů. Pokud váš pes trpí poruchou vstřebávání v tenkém střevě, znamená to, že není schopen buďto strávit krmivo nebo vstřebat vitamíny a minerály po jejich strávení.

3. Kolitida

Kolitida, zánět membránové výstelky tračníku, je běžným trávicím problémem u psů. Způsobuje také zánět tlustého střeva, takže váš pes může trpět bolestmi při vyprazdňování nebo průjmem. Zánět a podráždění mohou být buď chronické nebo akutní.

Příčinou kolitidy mohou být bičíkovci. Také, pokud váš pes trpí nádory nebo polypy, mohou dráždit tračník a způsobovat kolitidu. Změna krmiva, požití něčeho jiného než krmiva nebo alergie na určité potraviny jsou častými viníky záchvatu kolitidy.

4. Akutní gastroenteritida

Obvykle dočasný problém, akutní gastroenteritida způsobuje zánět žaludku nebo střev. Obvykle se projeví, když pes sežere něco s vysokým obsahem tuku nebo zkažené jídlo. Může se také objevit, pokud pes sežere něco jedovatého nebo něco, na co je alergický. Vnitřní paraziti mohou být předzvěstí gastroenteritidy. Stres je další spouštěč.

5. Hemoragická gastroenteritida

Podobně jako akutní gastroenteritida i hemoragická gastroenteritida je obvykle dočasnou záležitostí. Může být ale smrtelná, pokud není léčena. Hemoragická gastroenteritida způsobuje silné zvracení a krvavou stolici, obvykle při průjmu. Může být způsobena požitím potravin nebo látek, které váš pes nesmí jíst nebo na které je alergický, popřípadě pankreatitidou a jinými autoimunitními onemocněními.

6. Pankreatitida

Pankreatitida je infekce nebo zánět slinivky. Důvody, proč se pankreatitida vyskytuje, jsou neznámé, ačkoliv na vině může být vysoký obsah tuku. Mezi další problémy, které mohou způsobit tento stav, patří úraz pankreatu, infekce nebo nemoci.

7. Exokrinní pankreatická insuficience

Exokrinní pankreatická insuficience nastává, když slinivka psa nevytváří dostatek trávicích enzymů. Úbytek hmotnosti, zvýšení chuti k jídlu a objemná, měkká stolice jsou hlavními příznaky. Pokud jste zaznamenali extrémní úbytek hmotnosti u svého psa, možná jeho slinivka neprodukuje dostatek enzymů.

Jak můžete pomoci?

Poznejte normální stav vašeho psa

Trávicí problémy u psů se mohou objevit náhle, proto byste vždy měli znát způsoby, jak mu pomoci. Nejlepší způsob, jak se můžete o svého psa postarat, je vědět, jak vypadá jeho normální chování a normální zdravotní stav. Kolikrát denně se váš pes normálně vyprazdňuje? Jak jeho stolice obvykle vypadá? I když se vám na ni asi nechce ani pomyslet a už vůbec si ji nechcete prohlížet, může být důležitým faktorem při udržení zdraví vašeho psa. Poraďte se se svým veterinářem o tom, jak by měla vypadat stolice zdravého psa, abyste lépe pochopili, co hledat, pokud zjistíte nenormální chování u vašeho psa. Zvrací někdy? Zatímco zvracení neznamená vždy větší problém se zažíváním, je to jeden z běžnějších příznaků toho, že je něco špatně. Pokud si všimnete, že se to děje častěji, je správný čas vzít vašeho psa k veterináři, aby ho vyšetřil. Kolik sežere a vypije? Na tyto všechny otázky musíte znát odpovědi, abyste poznali, kdyby bylo něco špatně.

Veterinarian listens to yellow lab's internal organs on examination table.

Neustále sledujte, co váš pes žere

Dohlédněte na to, aby váš pes dostával dobře vyváženou výživu a nepřicházel do kontaktu s ničím, co by neměl žrát. Současně nenechte svého psa spolknout nic, co by neměl, i když se nejedná o jídlo. Některé rostliny nebo cizí předměty mohou vašemu psovi způsobit velmi vážné onemocnění.

Zdravé a snadno stravitelné krmivo pro psy bude prospívat dychtivému psímu bříšku. Také pravidelné preventivní prohlídky u veterináře vám poskytnou přehled o všech zdravotních problémech, kterými váš pes může trpět.

Zajistěte vašemu psovi dostatek hydratace

Pes trpící gastrointestinálním nebo trávicím problémem musí zůstat hydratovaný, zvláště pokud zvrací nebo má průjem. Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti: Pokud zjistíte, že váš pes začal pít méně často a méně vody, nebo že jí hltá velké množství, je to znamení, že něco není v pořádku. Dostatečná hydratace je klíčem k uchování zdraví vašeho psa.

Podporujte ho a uklidňujte 

Gastrointestinální problémy u psů mohou být znepokojující pro celou rodinu. Váš kdysi šťastný a hravý pes je náhle letargický, samotářský a možná zvrací nebo má průjem. Protože stres může způsobit problémy s trávením, snažte se udržet vašeho psa v klidu a pohodě. V časech intenzivního stresu si můžete všimnout, že váš pes má více problémů s žaludkem. Zjistěte, co pomáhá právě vašemu psovi, může to být mazlení nebo drbání na břiše.

Kontaktujte svého veterináře

Pokud máte byť jen podezření, že váš pes trpí trávicím nebo gastrointestinálním problémem, okamžitě kontaktujte svého veterináře. Mnohé z těchto stavů jsou závažné a váš pes bude muset být pečlivě sledován a případně léčen.

V případě, že váš pes trpí v noci nebo o víkendu, nečekejte na otevření ordinace veterináře. Zvažte návštěvu veterinární pohotovosti.

O autorce

Erin Ollila

Erin Ollila

 

Erin Ollila je milovnice zvířat, která věří v sílu slov, jejich informační hodnotu a jak mohou psané informace změnit chování čtenářů. Její texty najdete po celém internetu i v tisku. Kontaktujte ji přes Twitter @ReinventingErin nebo si o ní zjistěte více na http://erinollila.com.

 

Související články

Související výrobky