Březost psů

Publikováno  
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud neplánujete, že by Vaše fena měla mít štěňata, pak je nejlepší nechat ji vykastrovat. Pokud však učiníte ono důležité rozhodnutí a fenu připustíte, aby štěňata mít mohla, pak Vás čeká zajímavé dobrodružství – níže uvádíme několik příznaků, podle kterých u psů poznáte březost.

Vaše fena bude mít po 25–30 dnech březosti nateklé a vystouplejší struky. Přibližně měsíc po spáření také začne produkovat vaginální výtok. Okolo 45.–50. dne po početí začnete pozorovat zvětšující se bříško a nabírání hmotnosti. U některých psů se také v průběhu březosti dostaví ztráta chuti k jídlu nebo známky deprese.

Cesta k veterináři

Pokud si myslíte, že je Vaše fena březí, musíte s ní zajet k veterináři. Jednak pro potvrzení březosti a jednak pro zachycení jakýchkoli časných komplikací.

Váš veterinář použije nejrůznější metody ke zjištění, zda je Vaše fena březí. Po 21–25 dnech může veterinář provést test na relaxin, hormon produkovaný pouze březími fenami. Touto metodou se potvrdí březost, nikoli však počet štěňat.

Prohmatem břicha Vašeho psa po 21 dnech může veterinář zjistit zesilování dělohy a přítomnost „boulí“ naznačujících březost. Spolehlivost této metody však může ovlivnit několik věcí: pes trpící nadváhou, jediné štěně a nebo i pouhá nervozita mohou správné určení ztížit.

Pomocí fonendoskopu nebo EKG lze po 25 dnech zaznamenat tlukot srdce štěňat, ovšem stěží bude možné identifikovat tlukot jednotlivých srdcí, takže v tomto případě nejde o vhodný nástroj ke stanovení počtu štěňat, která se mají narodit.

Běžným přístrojem k hodnocení březosti je ultrazvuk. Jedná se o neinvazivní a spolehlivou metodu, která dokáže určit počet štěňat přibližně 28 dní po početí.

Nejpřesněji lze štěňata spočítat pomocí rentgenu, který je schopen odhalit jejich kostry po 49 dnech. Někteří veterináři Vám však provedení rentgenového vyšetření nedoporučí, aby se vyvíjející štěňata nevystavovala účinkům záření.

Příprava na vrh mláďat

V měsících před očekávaným porodem toho pro svou březí fenu nemusíte příliš mnoho dělat. Stačí jí nadále zajišťovat dobrou, zdravou stravu. Měli byste s ní také cvičit, aby byla před porodem, který může trvat i velmi dlouho, v dobré kondici.

V posledních dnech před blížícím se porodem začne být nejspíše neklidná a začne škrábat do země nebo ve svém pelechu. Bude se tak snažit připravit si místo pro porod. Měli byste jí přichystat nějakou ohrádku, nejlépe aby mohla volně vycházet ven a dovnitř, ale aby byl ohrazen prostor pro štěňata.

Ideální bude kartónová krabice odpovídající velikosti Vašeho psa nebo klidně můžete použít malý dětský bazének. „Hnízdo“ vyplňte ručníky, dečkami nebo starými prostěradly. Nepoužívejte nic, co byste chtěli ještě někdy v budoucnu využít, protože při porodu obvykle bývá nepořádek.

Znáte-li datum početí, měl by být Váš veterinář schopen spočítat datum porodu. Také je možné měřit tělesnou teplotu feny, jakmile budete mít pocit, že se porod blíží. Psi mají obvykle teplotu okolo 38,4 stupňů. Teplota feny těsně před porodem klesne pod 37,8 stupňů.

Chystá se má fena rodit?

Známkami bezprostředně se blížícího porodu jsou neklid, častá potřeba močit, těžké dýchání a hrabání v „hnízdě“. Obvykle zaznamenáte tmavě zelený výtok z pochvy. To znamená, že došlo k oddělení placenty a fena se chystá porodit. Pokud již došlo k výtoku, ale Vaše fena ani po několika hodinách stále neporodila, kontaktujte s žádostí o pomoc svého veterináře.

Fena je obvykle schopna zvládnout celý porod sama. Porodí štěňata, dostanete je ven z plodových obalů, odkousne pupeční šňůru a začne je čistit.

Pomocná ruka

Jestliže to vypadá, že si novopečená matka neví příliš rady, je vyčerpaná nebo právě rodí další štěně, je pár věcí, se kterými jí můžete pomoci. Pokud tak již neučinila, vyjměte štěně z plodového obalu, ve kterém je uloženo.

Bude-li potřeba přerušit pupeční šňůru, vezměte kousek silnějšího provázku a ovažte jej pevně okolo pupeční šňůry, asi 2,5 cm od těla štěněte. Další kus provázku pevně ovažte kousek dál od prvního uzlíku a pupeční šňůru přestřihněte čistými nůžkami.

Lehce štěně štípněte za kůži na hřbetní straně krku a pokuste se jej přimět, aby začalo „plakat“. Tímto prvním „zakřičením“ se zbaví tekutiny v dýchacích cestách. Máte-li k dispozici malou dávkovací pipetu, jakou najdete například u kapek do oka, použijte ji k jemnému odsátí tekutiny z nozder štěněte.

Jakmile je porod ukončen, přimějte fenu, aby se šla ven protáhnout a vykonat potřebu. Seberte špinavé ručníky a dečky a nahraďte je čistými. Poté nechejte novou matku se svými štěňaty, aby jim mohla dát napít.

Blahopřejeme Vám k úspěšnému zvládnutí porodu.

Související články

Související výrobky