Sledujte, kolik váží vaše štěně.

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Sledujte, kolik váží vaše štěně.

Věděli jste, že podle definice má obézní pes jen o 15 % vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých pár set gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu. Mnozí páníčci si prostě neuvědomí, jakou mají jejich psi nadváhu, protože tato změna probíhá postupně. Spousta z nich to také nepovažuje za zdravotní problém a proto nevyhledá pomoc veterináře.

Všichni víme, že štěňata jsou baculatá, ale nadváha je závažnější problém, než se může zdát. Jestli budou mít štěňata nadváhu nebo budou obézní, může je to ovlivnit na celý život. Štěňata s nadváhou mají tendenci vyrůst v dospělé psy s nadváhou a je pro ně pak obtížnější zhubnout. Když zajistíte, aby štěně zůstalo štíhlé, bude to skvělý začátek pro udržení dobrého zdraví po celý život.

Zdravé stravovací návyky u psů

Štěně v růstu potřebuje relativně vysoký objem potravy ve srovnání s dospělým jedincem, přesto byste jej ale neměli krmit na vyžádání. Začněte čtyřmi jídly denně v předem stanovenou dobu. Krmivo nechte v misce po dobu asi 15 minut a poté ukliďte vše, co nebylo dojezeno. Psům vyhovuje pravidelná rutina, která u nich posiluje pevné stravovací návyky.

Vždy se řiďte pokyny ke krmení na obale, abyste zvířeti podávali krmivo ve správném množstsví a nezapomeňte na to, že uvedené údaje se vztahují k celému dni a ne k jednomu jídlu. Abyste zjistili, kolik krmiva podávat, potřebujete vědět, kolik vaše štěně váží. To se bude samozřejmě postupně měnit, proto své štěně važte každé dva týdny. Pokud je za tímto účelem vezmete k veterináři, je to skvělý způsob, jak u štěněte vybudovat pozitivní asociace.

Mějte ovšem na paměti, že pokyny ke krmení jsou pouze pokyny. Vaše štěně je jedinečné a podle toho by s k němu také mělo přistupovat. Když vám váha vašeho psa dělá starosti, můžete si udělat následující jednoduchý test na obezitu: přejeďte psovi jemně rukou po hrudním koši a ucítíte, kolik tuku má pod kůží. Měli byste pod prsty cítit žebra. Pokud má zvíře nadváhu, bude obtížnější žebra nahmatat.

Jestli vám váha vašeho štěněte dělá obavy, domluvte si schůzku u veterináře (někteří veterináři nabízejí zvážení zdarma). Obecně platí, že byste měli štěně vzít na zvážení během prvních pár měsíců každé dva týdny a poté jednou měsíčně. Výsledek by se měl zanést do speciální růstové křivky pro štěňata, aby se potvrdilo, že štěně roste, jak má.

Stručně k vybíravosti

Téměř bez výjimky platí, že štěňata, která začnou být vybíravá, jejich majitelé rozmazlili. Kromě občasného psího pamlsku by štěňata měla dostávat pouze krmivo, které je navrženo pro štěňata v růstu. Nezvykejte si krmit je zbytky od stolu, jinak hrozí riziko, že začnou být příliš vybíravá a navíc vás budou u stolu neustále obtěžovat.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS

Související články

Související produkty