Proč sledovat váhu štěněte

Publikováno
min čtení

Sledujte váhu Vašeho štěňátka

Věděli jste, že obezita u psů je definována zvýšením jejich průměrné tělesné hmotnosti o 15%? To znamená 330 gramů u malých plemen jako je třeba Čivava, ale naopak přes 7,5 kilogramů například pro rotvajlera. Mnoho majitelů psů si prostě neuvědomuje, jak velkou nadváhu jejich miláčci mají, protože ta přichází velmi pozvolně. A málokdy navštíví veterináře, aby jim pomohl vyřešit problém s váhou jejich psa.

Vaše štěně potřebuje během růstu více potravy, než bude potřebovat, až zcela dospěje. Nesmíte jej však krmit, kdykoliv si o to řekne. Začněte se třemi až čtyřmi dávkami krmiva denně v určitých časech. Potravu byste měli nechat štěněti k dispozici přibližně na 15 minut a poté misku schovat, ať v ní zbylo jakékoli množství krmiva. A když začnete štěněti podávat nové krmivo, držte se informací uvedených na konzervě nebo balení a dávejte mu množství odpovídající jeho velikosti.

U plemen náchylnějších k obezitě začněte podávat nejmenší množství, nebo se ještě lépe poraďte se svým veterinářem. Pamatujte, že návod ke krmení je pouze orientačním návodem. Každé štěně je individuální a podle toho je třeba k nim přistupovat. Test na obezitu můžete jednoduše udělat pohmatem na hrudním koši svého mazlíčka, kde zkontrolujete množství tuku pod kůží. Měli byste být schopni prsty nahmatat žebra. Pokud má nadváhu, bude složitější žebra nahmatat. Nicméně, máte-li o hmotnosti svého mazlíčka jakékoli pochybnosti, zajděte s ním k veterináři. Může Vám nabídnout bezplatné kontroly hmotnosti během prvního roku života Vašeho štěněte. Všeobecně platí, že byste měli své štěně brát na převážení jednou měsíčně. Naměřený výsledek by se pak měl zaznamenávat do speciálního grafu růstu štěněte.

 

Pár slov o vybíravosti při jídle

Téměř bez výjimky platí, že vybíravost v jídle má u štěňat na svědomí jejich majitel a přílišné rozmazlování. Kromě občasných pamlsků byste měli svému štěněti dávat pouze krmivo speciálně připravené právě pro něj. Nedávejte mu zbytky od stolu, protože jinak začne být velmi vybíravé.

Související články

 • Cukrovka u psů: Vše, co potřebujete vědět

  Dogs running Cukrovku (diabetes mellitus) mohou mít i psi. Přečtěte si, podle čeho ji u svého psa poznáte, jak probíhá léčba a proč je důležitý výběr psího krmiva.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
 • Kožní alergie u psů

  Dogs running Alergická dermatitida a další kožní onemocnění může postihnout mnoho psů. Zjistěte, v čem tkví jejich příčina, jak rozeznat příznaky i jak je léčit.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.

Související výrobky