Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

$authorText
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Alergie nejsou příjemné pro nikoho a zvláště ne pro vašeho psa, který vám nemůže říci, v čem je problém. Potravinové alergie a intolerance mohou být pro vás i vašeho psa opravdu problematické a může být obtížné přijít jim na kloub. Alergie se objevuje také pod názvem „nežádoucí reakce na potraviny“ a jedná se o abnormální reakci na určité složky v potravě. Existují dva hlavní druhy nežádoucích reakcí na potraviny: alergie, která zahrnuje reakci imunitního systému a potravinová intolerance, ke které dochází bez zapojení imunitního systému. K alergiím obvykle dochází v reakci na bílkovinné složky potravin, například v hovězím nebo kuřecím mase, zatímco intolerance představují reakci na jiné složky potravy, jako jsou přídatné látky.

Co způsobuje nežádoucí reakce na potraviny jako alergie?

Nejběžnější příčinou potravinových alergií/intolerancí u psů jsou zdroje bílkovin jako hovězí a kuřecí maso, mléčné výrobky a pšenice. Než se alergická reakce na konkrétní potravinu u vašeho psa projeví, může to trvat i několik měsíců nebo let. Poté, co se tak ale stane, bude jej nežádoucí reakce na danou potravinu provázet už téměř navždy.

Potravinové alergie/intolerance se mohou projevit v jakémkoliv věku a mohou přetrvávat po celý život. Zdá se, že u některých psích plemen je pravděpodobnost výskytu alergie/intolerance vyšší. Patří mezi ně west higland white teriér, kokršpaněl a irský setr.

Je můj pes přecitlivělý na určité potraviny?

Diagnóza konkrétní potravinové alergie u vašeho psa může být obtížná. Nejčastějšími příznaky potravinové alergie/intolerance jsou zažívací potíže, podráždění kůže nebo jejich kombinace. Postižení kůže se u psů často nachází na tváři, tlapách a na uších.

Potravinové alergie se často projevují stejně jako jiná kožní onemocnění a mnozí psi mají zároveň i jiné alergie, jako je přecitlivělost na bleší kousnutí nebo atopii. Psi s chronickými nebo opakujícími se záněty zevního zvukovodu by také měli být vyšetřeni na potravinové alergie.

Pokud má váš pes nežádoucí reakci na potraviny, můžete zaznamenat některé z následujících příznaků:

 • Zvracení či průjem
 • Špatný stav srsti
 • Plynatost
 • Časté škrábání nebo ztráta srsti
 • Zarudlá, zanícená pokožka
 • Chronické ušní potíže
 • U mladých jedinců slabý růst

DŮLEŽITÉ: Některé příznaky potravinové alergie/intolerance jsou podobné příznakům jiných závažných onemocnění, proto pokud některé z nich zaznamenáte, poraďte se s veterinářem.

Léčba: Význam výživy

Hlavním cílem při léčbě potravinové alergie či intolerance je identifikace té potravinové složky, která je za reakci odpovědná a následné vyhýbání se jí. Nejpraktičtější a nejpřesnější metodou je eliminační dieta, která spočívá v odstranění podezřelé složky z krmiva vašeho psa, aby se zjistilo, zda dané příznaky vymizí. Když se snažíte identifikovat příčinu problému, nezapomeňte psovi odstranit z dosahu všechno ostatní krmivo, jídlo ze stolu, pamlsky, svačinky a žvýkací hračky.

Pokud váš pes trpí potravinovou alergií, je o to důležitější podávat mu správné psí krmivo. Mělo by se jednat o kompletní a vyvážené krmivo, obsahující co nejméně bílkovinných složek a přídatných látek.

Jestli má váš pes alergickou reakci na konkrétní zdroj bílkovin, veterinář vám může doporučit krmivo, ve kterém jsou bílkoviny speciálně rozštěpené na menší jednotky. Tyto hydrolyzované bílkoviny, jak se jim říká, jsou příliš malé na to, aby je imunitní systém zaznamenal a dá se proto říct, že na sebe v těle neupozorňují. Jiný přístup, který vám může veterinář také doporučit, spočívá v podávání krmiva obsahujícího zdroj bílkovin, který je pro vašeho psa nový, jako například vejce, kachní maso, losos, jehněčí, zvěřina nebo bělomasé ryby, podle toho, co bylo psovi podáváno v minulosti.

Pro přesnou diagnózu a možnosti léčby se vždy poraďte se svým veterinářem a požádejte jej, ať vám doporučí nejvhodnější krmivo pro potíže vašeho psa. Není vhodné ze stravy vašeho psa prostě jen odstranit učité složky potravy, protože by se mohlo snadno stát, že mu budou chybět určité živiny.

Otázky na vašeho veterináře:

 1. Jsou potraviny, které by můj pes kvůli alergii neměl dostávat?
  • Zeptejte se, jak může lidské jídlo ovlivnit zdraví vašeho psa.
 2. Doporučil byste na alergie mého psa nějaké konkrétní krmivo?
  • Zeptejte se také, jaké zvláštní nutriční potřeby má váš pes.
  • Kolik doporučeného krmiva byste měli psovi dávat a jak často.
  • Poraďte se, jaké pamlsky můžete kombinovat s doporučeným krmivem.
 3. Jak rychle můžu očekávat, že se u psa objeví první známky zlepšení?
 4. Můžete mi dát písemné instrukce nebo leták o potravinových alergiích/intolerancích u psů?
 5. Jak se s vámi můžu nejlépe spojit (e-mail, telefon), pokud budu mít nějaké otázky?
  • Zeptejte se, zda máte přijít na kontrolu.
  • Zeptejte se, zda vám zašle připomenutí e-mailem nebo smskou.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS