Cukrovka u psů: Vše, co potřebujete vědět

Published by
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Co je cukrovka?

Cukrovka je onemocnění, ke kterému dochází, když tělo není schopno efektivně využívat cukr (glukózu) a kontrolovat hladinu cukru v krvi. Inzulin, který vzniká ve slinivce, je zásadní pro regulaci využívání a uchovávání glukózy v krvi. Nedostatečná produkce inzulinu může být životu nebezpečná.

Stejně jako u lidí je cukrovka závažné onemocnění i u psů, dá se ale dostat pod kontrolu. Existují dva druhy cukrovky a přestože na ně neexistuje léčba, oba typy se u psů dají držet pod kontrolou díky správné výživě, fyzické aktivitě a v případě nutnosti také díky inzulinovým lékům. Díky správnému krmivu a radám veterináře může váš pes s cukrovkou prožít šťastný a aktivní život.

Co způsobuje cukrovku?

Snížení produkce inzulinu je obvykle způsobeno poškozením slinivky. Slinivka má za úkol produkovat správné množství inzulinu, který kontroluje hladinu cukru v krvi. U některých psů mohou účinek inzulinu snížit hormonální změny nebo léky. Pokud u vašeho psa došlo k poškození slinivky, mohou se objevit dlouhodobé a případně až život ohrožující příznaky, které je třeba dostat pod kontrolu.

Následující faktory zvyšují pravděpodobnost, že se u vašeho psa rozvine cukrovka:

Tělesný stav: U psů s nadváhou a u obézních psů je pravděpodobnější, že se u nich objeví cukrovka.

Věk: Cukrovka postihuje psy v jakémkoliv věku, nejčastěji však kolem osmi let.

Pohlaví: U fen se cukrovka objevuje dvakrát častěji než u psů.

Plemeno: Některá plemena psů, jako je Samojed, knírač malý, trpasličí pudl a bišonek, mají k cukrovce větší predispozice než jiní psi.

Další faktory mohou zahrnovat špatnou stravu, hormonální odchylky a stres.

Má můj pes cukrovku?

Příznaky cukrovky je obtížné rozeznat, protože se podobají příznakům jiných onemocnění jako jsou potíže s ledvinami. Organizace The Animal Trust uvádí, že běžnými prvními příznaky cukrovky jsou:

 • Nadměrná žízeň
 • Časté močení
 • Úbytek hmotnosti navzdory normální nebo zvýšené chuti k jídlu

Postupem času můžete zaznamenat další příznaky, jako:

 • Nechutenství
 • Nedostatek energie
 • Letargie
 • Zvracení
 • Potíže s viděním a šedý zákal

Pokud některé z těchto příznaků zpozorujete, kontaktujte svého veterináře. Ten pravděpodobně provede testy, aby se ujistil o správné diagnóze.

DŮLEŽITÉ: Poté, co je cukrovka diagnostikována, je důležité, aby byl pes pravidelně monitorován. Veterinář mu změří hladinu glukózy v krvi a přizpůsobí léky tak, aby ho udržel ve stabilním stavu.

Léčba a význam výživy

Diabetes mellitus se sice nedá léčit, ale PDSA páníčky uklidňuje, že cukrovku u psů je možné mít pod kontrolou díky inzulinu, fyzické aktivitě a správné výživě.

Vyvážená strava je zásadní součástí léčby cukrovky i celkového zdraví a pohody vašeho psa. Když má váš pes cukrovku, je o to důležitější podávat mu pravidelně správné krmivo pro psy. Konzumace krmiva doporučeného veterinářem s konsistentním nutričním profilem pomůže udržet metabolismus vašeho psa stabilní, což mu umožní zachovat si dobré zdraví.

V léčbě tohoto onemocnění je zvláště důležitá vláknina, protože střední až velké množství vlákniny může snížit potřebu inzulinu a hladinu glukózy v krvi. Díky vláknině tělo také na inzulin lépe reaguje.

Pravidelnost je klíčová, proto by mělo krmení, fyzická aktivita a pokud je to nutné, pak také užívání léků, probíhat každý den ve stejnou dobu. Pomáhá to zajistit stabilní hladinu glukózy v krvi. Váš veterinář a zdravotnický tým vám poradí.

 

Otázky pro veterináře ohledně cukrovky

 

 1. Jaké možnosti léčby cukrovky mého psa jsou k dispozici?
 2. Měla by být strava součástí léčby mého psa a jaké jsou výhody a nevýhody takového přístupu?
 3. Jak může léčivé krmivo pro psy zlepšit zdraví mého psa s cukrovkou?
 4. Jak funguje výživa vedle dalších léčebných možností?
 5. Doporučil byste pro mého psa s cukrovkou krmivo pro psy Prescription Diet® od Hill’s®?
 6. Jak dlouho budu muset podávat svému psovi doporučené krmivo pro psy?
 7. Co když mám psů několik? Můžu je všechny krmit stejným krmivem?
 8. Jak se mohu nejlépe spojit s Vámi nebo Vaším zařízením v případě, že budu mít nějaké otázky (e-mailem/telefonicky)?
 9. Mám se objednat na kontrolu?

Související produkty