Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Váš pes zvrací ? Zaznamenali jste změnu barvy nebo konzistence jeho stolice? Nevolnost a průjem jsou u zvířat zcela běžné a mohou být způsobeny celou řadou věcí. Často to není důvod k obavám - pes mohl jen sníst něco nechutného nebo někde chytil „bacila“, jako my, lidé. Přestože se většina případů vyřeší sama, musíme být zároveň obezřetní, protože někdy se může jednat o příznak závažnějšího onemocnění. Konkrétně zvracení může navíc rychle způsobit dehydrataci. Zde je několik ukazatelů, které vám pomohou určit, zda nevolnost nebo průjem u vašeho zvířete vyžaduje veterinární péči.

Jak postupovat

V případě, že je vašemu psovi špatně, je prvním krokem to, že jej přestanete krmit a dáte mu k dispozici spoustu čerstvé vody. Jestli zvrací velmi často nebo déle než 8 hodin, vyhledejte veterinární pomoc. Pokud má váš pes průjem, obvykle není nutné přestat mu podávat krmivo. Samovolně odeznívající průjem by se měl za normálních okolností zklidnit během 2-3 dnů.

Za určitých okolností, když vás pes zvrací, byste ale neměli čekat 24 hodin, než kontaktujete veterináře.

Veterináři zavolejte, pokud:

 • Je váš pes velmi mladý nebo velmi starý (může se totiž rychle dehydratovat)
 • Má váš pes předchozí onemocnění jako cukrovku
 • Váš pes bere léky. Poraďte se, zda mu můžete nebo máte přestat dávat léky během nemoci
 • Zaznamenáte ve zvratcích či v průjmu krev nebo když je stolice černá, připomínající asfalt
 • Pes vypadá velmi nešťastně, je depresivní nebo má suché a lepkavé dásně
 • Začíná mu otékat břicho, pes začíná kňučet nebo má náběh na zvracení, ale nic nevyjde. Otok může být příznakem závažného zdravotního problému, proto pokud jej zaznamenáte, zavolejte neprodleně svému veterináři.
 • Pokud se po uplynutí 24 hodin zdá, že se žaludek vašeho psa pomalu zklidňuje a vy potřebujete poradit, čím jej krmit, kontaktujte svého veterináře. Veterináři často doporučují speciálně navržené krmivo, jako je Hill's Prescription Diet i/d, spíše než se hned vrátit k původnímu krmivu.

A poslední rada - než povezete nemocného psa k veterináři, nejprve se telefonicky ohlašte. Když má veterinář podezření, že by mohl pes nakazit jiné pacienty, může vás požádat, abyste s ním počkali na jiném místě.

Související články

 • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

  Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
 • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

  Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
 • Cukrovka u psů: Vše, co potřebujete vědět

  Dogs running Cukrovku (diabetes mellitus) mohou mít i psi. Přečtěte si, podle čeho ji u svého psa poznáte, jak probíhá léčba a proč je důležitý výběr psího krmiva.

Související produkty