První pomoc pro psy

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Doufejme, že se Váš pes nikdy vážně nezraní, ale jak už to tak u nich bývá, občas se díky své energické povaze do maléru dostanou a v takových případech je dobré znát základy první pomoci.

Lékárnička

Vždy byste měli mít po ruce pár základních věcí, jako jsou bavlněné obvazy, vata k čištění ran, slabší dezinfekční prostředek vhodný pro zvířata k vymytí rány a také pinzetu pro vytahování trnů nebo předmětů z tlamy.

Kosti, klacíky a míčky

Kosti, klacíky a míčky se mohou psovi zaseknout v tlamě, například o horní patro. V takových případech si všimnete, že se pes snaží po tlamě hrábnout packou nebo se marně pokouší tlamu zavřít. Může se Vám podařit předmět vytáhnout rukama nebo pinzetou, ale pokud Vám to nepůjde, budete muset spěchat k veterináři, který předmět pod sedativy vytáhne. Jako vždy je lepší prevence než následné řešení problémů, a proto nepoužívejte ke hraní malé míčky a neházejte psovi klacíky.

Popáleniny

Pokud se Váš pes popálí horkou vodou, olejem, chemikáliemi nebo ledem, bude neprodleně potřebovat ošetření. Menší popáleniny můžete ošetřit doma – postižené místo vyčistěte slabším dezinfekčním prostředkem a potřete jej uklidňujícím krémem nebo gelem, například s obsahem aloe vera. Závažné popáleniny budou vyžadovat veterinární zákrok, takže je nutné ihned zajet k veterináři.

Řezné a jiné rány

Psi si mohou řezné a jiné rány přivodit především na tlapkách po šlápnutí na ostrý předmět, například rozbité sklo. V případě takového poranění postižené místo vyčistěte naředěným dezinfekčním prostředkem, jako je Hibiscrub, a v případě nutnosti místo ovažte obvazem. Pokud je rána příliš velká nebo se Vám nedaří zastavit krvácení, kontaktujte svého veterináře.

Psí kousnutí

Pokud má Váš pes smůlu a pokouše jej jiný pes, měli byste jej v každém případě vzít k veterináři. Pakliže jsou kousnutí malá, běžte na běžnou prohlídku. Jsou-li závažná, požádejte o urgentní ošetření.

Problémy s ušima

Uši Vašeho psa by měly být z vnitřní strany lesklé, světle růžové a bez mazu nebo výtoku. Neměly by také nepříjemně páchnout. Máte-li podezření na problémy s ušima, navštivte svého veterináře.

Oční potíže

Má-li Váš pes jakékoli oční potíže, například škrábnutí nebo zánět spojivek, měli byste zajít k veterináři a pokud je to možné, tak svému psovi zamezit v protírání očí.

Záchvaty

Záchvat poznáte podle náhlých, nekontrolovaných křečovitých pohybů, které často doprovází hlasité chňapání čelistí a slinění. Jakmile psa postihne záchvat, obvykle se svalí na bok a nebude vnímat okolí.

Pokud Vašeho psa záchvat postihne, nesnažte se jej krotit. Namísto toho od něj odsuňte jakýkoli nábytek nebo tvrdé předměty, které by jej mohly poranit. Poté vypněte všechny podněty, jako je světlo, rádio, televize, pračka atd., a zatemněte místnost, aby se pes mohl v klidu zotavit.

Poznámka: V případě záchvatu VŽDY kontaktujte svého veterináře.

Zlomené nebo vytržené drápky

Tato poranění mohou být velmi bolestivá a často u nich rychle dochází ke vzniku infekce. Také krvácení v těchto případech bývá velmi silné. Pokud je to možné, pokuste se tlapku ovázat obvazem a ihned jeďte se psem k veterináři, neboť mnohdy je třeba nasadit antibiotika a může být nutné v anestézii nebo pod sedativy drápek zpět připevnit.

Úpal

Nejlepší rada u úpalu zní: prevence je lepší než léčba. Zajistěte, aby Váš pes v horkých dnech nezůstával dlouho na slunci, a zcela se vyhněte polednímu horku.

Pokud dostane mírný úpal, co nejlépe jej ochlaďte mokrými ručníky nebo ventilátorem a zajistěte, aby vypil spoustu studené vody a měl dostatek odpočinku. V případě vážného úpalu bude potřeba navštívit veterináře.

Kulhání

Pokud Vašeho psa evidentně sužují bolesti a nemůže vůbec došlápnout na tlapku, měli byste jej neprodleně vzít k veterináři, protože nejspíš utrpěl zlomeninu.

V méně vážných případech zkontrolujte, zda nejde o zlomený drápek a podívejte se, zda nemá zespodu v tlapce trn, kamínek mezi polštářky nebo řeznou ránu.

Otrava

Někteří psi jsou velmi zvídaví a vždy existuje možnost, že se zmocní něčeho, čeho neměli. Podobně jako u úpalu i zde se vyplatí dbát na prevenci, než řešit následky. Měli byste doma i na zahradě zkontrolovat, zda nemůže mít pes přístup k věcem, které by mohly být škodlivé pro jeho zdraví, jako je jed na slimáky, bělidlo nebo čokoláda. Máte-li podezření, že Váš pes pozřel něco škodlivého, vždy s sebou k veterináři vezměte obal dané věci, který může pomoci při identifikaci problému a hledání protilátky. V nejhorších případech jeďte neprodleně k veterináři na urgentní vyšetření.

Dopravní nehody

Pokud Vašeho psa srazilo auto, ihned volejte svému veterináři. Váš pes může být v šoku a mohl by reagovat nepředvídatelně, takže k němu přistupujte opatrně. Je-li to možné, položte psa na deku (nebo použijte kobereček či podložku z auta) a co nejrychleji jej dopravte k veterináři. Pakliže se psem nemůžete hýbat, může být nutné požádat veterináře, aby se dostavil na místo nehody.

Žihadla a kousnutí hmyzem

Pokud Váš pes dostal žihadlo a má velký otok v okolí tlamy, čenichu nebo hrdla, který mu působí problémy s dýcháním, ihned jej odvezte k veterináři.

Jestliže žihadlo nebo kousnutí nepůsobí žádné vážné problémy, můžete psovi ulevit od nepříjemných pocitů přiložením studeného obkladu na postižené místo.

Doufejme, že se Váš pes nikdy vážně nezraní, ale jak už to tak u těchto energických zvířat bývá, občas se do maléru dostanou a v takových případech je dobré znát základy první pomoci.

Související články

  • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

    Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
  • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

    Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
  • Březost psů

    Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
  • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

    Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související výrobky