Životní stádia kočky: Zajištění té nejlepší péče o kočku v každém věku

Publikováno  
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když se řekne životní stádia kočky, člověk by si mohl myslet, že se jedná o kotěcí věk, dospělost a stáří. Také si možná myslíte, že když kočka dosáhne dospělosti, není už příliš velký rozdíl v péči o mladší a starší kočky. Pokud tomu tak je, bude pro vás překvapením, že podle organizace International CatCare kočky v životě prochází šesti různými životními etapami, které se od sebe liší, pokud jde o péči a stravovací potřeby. Čtěte dál a dozvíte se, do kterého životního stádia vaše kočka právě spadá a jak jí můžete vzhledem k věku zajistit tu nejlepší péči a stravu. Mějte ale na paměti, že některé kočky dospívají rychleji než jiné. Je proto důležité ověřit si u veterináře, zda vaše kočka dostává s přibývajícím věkem správnou výživu.

Stádium kotěte (od nuly do šesti měsíců)

Malé oranžové mourovaté kotě spí na zelené dece.

Kotě je v kočičím světě ekvivalentem lidského dítěte. Koťata se ovšem vyvíjejí a rostou mnohem rychleji než lidé. Během prvních šesti měsíců projde kotě poměrně rychle všemi stádii, která jsou podobná dětskému vývoji - od novorozence přes batole a předškoláka až po odrostlejší dítě.

  • Vzhled: Koťata se poznají snadno. Vypadají přesně jako to, čím ve skutečnosti jsou: malými kočičími dětmi. Na začátku mají zkrácené uši a ocásek, který s věkem postupně doroste úměrně jejich tělu.
  • Chování: Koťata se nepřetržitě učí a objevují svět kolem sebe. Zpočátku jsou bezmocná a plně spoléhají na matku a své lidské pomocníky ve veškerých aspektech, které se týkají jejich ochrany a péče. Jak rostou a rozvíjejí svou schopnost zkoumat okolní prostředí, začne je pohánět zvědavost. Díky tomu a také proto, že nemají strach a překypují energií, se z nich stanou divoši, kteří neustále vymýšlí nějakou lotrovinu.
  • Péče a výcvik: Když si přinesete domů kotě, je už obvykle plně odstavené od matky a konzumuje pevnou stravu. Také bývá velmi pohyblivé a schopné lézt, skákat, hrát si a pouštět se do různých věcí. Teprve se bude muset naučit, že některé předměty a činnosti pro něj nejsou vhodné. Koťata vyžadují hodně trpělivosti a dohledu. Než si pořídíte kotě, budete muset přizpůsobit svůj domov  a to tak, že uzavřete průduchy a další nebezpečná místa, která jsou úzká, ale dá se do nich vlézt, odstraníte šňůry a elektrické kabely z dosahu, pokojové rostliny umístíte tak, aby se k nim kotě nemohlo dostat, a zajistíte okenní zástěny a vyklápěcí dvířka, aby vám neuteklo ven.

Koťata jsou obvykle ve věku vhodném k adopci již očkovaná, ale kolem čtyř měsíců může být čas na posilující očkovací dávku. Poraďte se se svým veterinářem, kdy je nejvhodnější dát kotě vykastrovat. Možnosti kastrace a také očkovací kalendář můžete s veterinářem probrat, když vezmete kotě na jeho první veterinární kontrolu. Veterinář vám také může poradit, jak nejlépe bojovat proti blechám a dalším parazitům.

Kotě se rovněž bude muset naučit chodit na záchod, což je instinktivní záležitost, kterou se zvíře učí od své matky. Jde tedy zvláště o to, aby si navyklo na kočičí záchodek. Jemně mu to připomínejte tím, že jej tam odnesete ve chvíli, kdy se zdá, že se potřebuje vyprázdnit. Kromě toho výcvik koťat spočívá především v socializaci a zvykání si na lidi a další zvířata, ale také ve stanovení pravidel pro fungování domácnosti a hranic přijatelného chování.

  • Nutriční potřeby: Koťata, která rostou, potřebují dostatek bílkovin pro zajištění vývoje a růstu. Bez nich by se jim mohl růst zpomalit, případně by se u nich mohly objevit zdravotní problémy. Koťata by se měla krmit kvalitním krmivem pro koťata , které je speciálně navrženo tak, aby dodalo jejich rychle rostoucímu tělu vše, co potřebuje. Také se jim mohou dávat menší dávky, ale častěji během dne, než dospělé kočce, což odpovídá jejich rychlému metabolismu. Nezapomeňte ale krmné dávky s věkem přizpůsobit, vyhnete se tak případným problémům s nadváhou.

Dospívání (od šesti měsíců do dvou let)

Fáze dospívání u koček je ekvivalentem adolescence u lidí. Během tohoto období ztrácí kočka vzhled kotěte a dosahuje fyzické i sexuální zralosti. Také přestane mít temperament kotěte a ustálí se na své skutečné povaze.

  • Vzhled: Když dospívající kočka vyroste z vývojového stádia kotěte, prochází někdy trochu zvláštní etapou, kdy zažívá rychlý růst, během nějž může vypadat dlouze a vytáhle.
  • Chování: Jedná se o přechodné vývojové stádium, kdy se kočka pomalu usazuje, opouští rozjívené kotěcí chování a začíná se chovat spíše jako dospělý jedinec. Ve věku 18 měsíců už by měla být mnohem klidnější.
  • Péče a výcvik: Dodržujte očkovací kalendář, na kterém jste se dříve dohodli se svým veterinářem. Kočka, která se přestává chovat jako kotě a jedná spíše jako dospělá, už nepotřebuje takový dohled. Výcvik v této fázi spočívá hlavně v upevňování stanovených pravidel a hranic a také se pokračuje v socializaci.
  • Nutriční potřeby: Ve věku jednoho roku je vhodná chvíle na přechod z krmiva pro koťata na krmivo pro dospělé kočky. Zda se rozhodnete pro granule nebo konzervy (mokré krmivo) pro dospělé kočky, to záleží čistě na vás. V obou případech by složení krmiva mělo splňovat veškeré nutriční požadavky. V tomto období je obvyklé, že kočky po kastraci přibývají na váze, potřebují proto v tomto ohledu kontrolu, aby nedocházelo k překrmení. Když se rozhodnete pro kastraci, váš veterinář by vám měl vysvětlit, co po zákroku očekávat.

Mladší dospělost (od tří do šesti let)

Během tohoto stádia je vaše kočka v nejlepších letech. Jedná se přibližně o ekvivalent období od 20 do 40 let u lidí.

  • Vzhled: Kočka by v této fázi měla být na vrcholu pokud jde o zdraví a fyzickou zdatnost. Dosáhla už plné výšky a délky a měla by mít plné tvary, ale ne nadváhu, štíhlé tělo a zdravou, lesklou srst.
  • Chování: V tomto období už by měla mít vaše kočka plně vyvinutou svou přirozenou povahu, což se ale u jednotlivých zvířat může lišit. Když pomineme poruchy a onemocnění pozměňující chování, povaha, kterou má vaše kočka v tomto stádiu, už jí zůstane napořád. Kočka by měla být aktivní a hravá a už by měla mít upevněné jednotlivé zvyky a  vyznačené své území.
  • Péče a výcvik: Přestože je kočka na vrcholu zdraví, péče o ni by v tomto období měla zahrnovat pravidelné zdravotní kontroly. Měla by už být plně vycvičená, i když čas od času může testovat hranice a je potřeba jí jemně připomenout, jaká jsou pravidla. V případě, že vaše kočka dosud nevyrostla z problematického chování, kontaktujte profesionálního cvičitele, aby vám pomohl toto chování korigovat. Také si ověřte u svého veterináře, zda nevhodné chování nemá nějakou zdravotní příčinu. Pokud se rozhodnete adoptovat dospělou kočku, můžete ji také vycvičit. Kočky jsou na rozdíl od psů z povahy nezávislé, takže i když se může zdát jejich výcvik obtížný, možné to určitě je. Mějte s nimi proto trpělivost.
  • Nutriční potřeby: Ve věku jednoho roku je vhodná chvíle na přechod z krmiva pro koťata na krmivo pro dospělé kočky. Zda se rozhodnete pro granule nebo konzervy (mokré krmivo) pro dospělé kočky, to záleží čistě na vás. V obou případech by složení krmiva mělo splňovat veškeré nutriční požadavky. Potřeba energie se po kastraci sníží, je proto důležité dohlédnout na to, aby nedocházelo k překrmení.  Když se rozhodnete pro kastraci, váš veterinář by vám měl vysvětlit, co po zákroku očekávat.

Zralá dospělost (od sedmi do deseti let)

Zralá dospělost je u koček přibližně ekvivalentem středního věku u lidí, od 40 do 60 let.

Starší skotská klapouchá kočka si prohlíží zkřížené tlapky na staré roztrhané židli.
  • Vzhled: Navenek se může zdát, že vaše kočka v období zralosti nevypadá v ničem jinak, než během mladší dospělosti, zvláště pokud zůstane aktivní. Během této vývojové etapy jsou ale kočky náchylnější k tloustnutí a obezitě, není proto neobvyklé, že přibírají na váze, a jejich srst může částečně ztratit lesk.
  • Chování: Přestože některé kočky zůstanou aktivní a hravé až do stáří, není výjimkou, že zralé kočky začnou být pomalejší a více posedávají.
  • Péče a výcvik: Stejně jako v mladší dospělosti, i nyní může být občas potřeba posílit některé aspekty výcviku, není to ale nijak časté. Péče o kočku je v této fázi intenzivnější, neboť je u ní jednak vyšší riziko obezity a zdravotních potíží, které s obezitou souvisí, jako cukrovka a vysoký krevní tlak, ale také vyšší riziko výskytu rakoviny a dalších onemocnění, například onemocnění ledvin nebo štítné žlázy. Měli byste ji brát pravidelně k veterináři na kontrolu a také pečlivě kontrolovat, zda se u ní doma neobjeví známky onemocnění, jako je hubnutí, neobvyklé zvracení nebo průjem.
  • Nutriční potřeby: Zralé kočky potřebují řadu živin, aby jejich tělo zůstalo ve skvělé formě. Spadají sem také vitaminy C a E na podporu imunitního systému. Pokud se zdá, že má vaše kočka pár kilo navíc, může být dobré přizpůsobit krmení úrovni její aktivity nebo zvolit krmivo navržené pro málo aktivní kočky.

Stáří a pokročilé stáří (jedenáct let a více)

Kočky v letech se dělí z vývojového hlediska do dvou kategorií. Období od jedenácti do čtrnácti let se považuje za stáří, což je přibližně ekvivalentem věku od 60 do 80 let u lidí. Věk od patnácti let dál je potom považován za pokročilé stáří.

  • Vzhled: Kočky ve stáří obvykle vykazují známky stárnutí, jako jsou bílé chlupy a ztráta lesku srsti. S postupujícím věkem jsou tyto rysy stále výraznější.
  • Chování: V tomto pokročilém vývojovém období hrozí kočkám zvýšené riziko výskytu potíží a onemocnění uvedených u zralé dospělosti. Kočky jsou také náchylné různým pohybovým obtížím, způsobeným artritidou nebo problémům s klouby. V důsledku toho se může vaše kočka pohybovat mnohem pomaleji a také někdy přestane používat kočičí záchod, zvláště pokud má vysoké okraje, přes které se jí špatně dostává, nebo když je na špatně dostupném místě. 
  • Péče a výcvik: Péče o kočku ve stáří a pokročilém stáří může být obtížná. Postarší kočka by měla i nadále chodit na pravidelné zdravotní prohlídky a měli byste ji sledovat, zda nemá zdravotní obtíže. V této fázi je hlavním cílem zajistit, aby měla kočka pohodlí a zůstala co nejdéle co nejvíce zdravá. Dohlédněte na to, aby se jí lezlo dobře do kočičího záchodku i ven z něj a aby měla snadný přístup k jídlu a vodě. Mnohé stárnoucí kočky se dožívají vysokého věku a mohou být poměrně aktivní, i když čas hry už nebývá tak dlouhý, jako dřív. Dobrou zprávou je, že kočka se někdy raději mazlí, což může váš vztah ještě posílit.
  • Nutriční potřeby: Pokud se u kočky objeví zdravotní potíže, váš veterinář jí může v rámci výživy předepsat krmivo s léčebnými účinky. Obecně by ale kvalitní krmivo pro starší kočky mělo splňovat veškeré její nutriční potřeby. V případě, že vaše kočka nepije dostatečně, veterinář vám může doporučit přejít na vlhké krmivo pro kočky, aby u ní nedošlo k dehydrataci.

Jak vidíte, kočky během svého života prochází celou řadou změn. Když budete znát jednotlivá vývojová stádia, můžete jim přizpůsobit péči na míru a zajistit jim tak optimální zdraví, výživu a kvalitu života a užívat si společně dlouhá léta.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými chlupáči.

Související články

Související produkty