Adopce slepého psa nebo kočky: Co musíte vědět

Publikováno  
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Slepí psi a kočky představují skvělé mazlíčky. Vyžadují sice trochu víc pozornosti než zvířata bez zrakových problémů, ale možná vás překvapí, že být majitelem slepého psa nebo kočky není zas tak těžké. Pokud přemýšlíte o tom, že si adoptujete slepého psa nebo kočku, v tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Slepí psi a kočky

Blind dog smiling in the forest.Některá zvířata se již slepá narodí, zatímco jiná o zrak přijdou v důsledku zranění nebo nemoci. Častěji se jedná o nemoci. Mazlíčci ztrácejí zrak například kvůli zdravotním problémům spojeným se stářím, třeba kvůli šedému zákalu či makulární degeneraci, případně nemocem jako zelený zákal či progresivní retinální atrofie, uvádí The Spruce Pets.

Mnoho mazlíčků bohužel po ztrátě zraku končí v útulku, protože se jejich majitelé mylně domnívají, že bude péče o ně kvůli slepotě příliš náročná. Pravda je ale taková, že psi a kočky jsou velmi přizpůsobiví tvorové a často si na život ve tmě rychle zvyknou. Obvykle nevyžadují o nic víc péče než jakékoli jiné zvíře. Nenechte se od adopce slepého psa či kočky odradit — může znamenat skvělý přírůstek do rodiny.

Co byste měli před adopcí slepého psa nebo kočky vědět

Než si pořídíte jakékoli zvíře, je důležité zjistit odpovědi na několik otázek, které vám pomůžou určit, jestli mazlíček dobře zapadne do domácnosti a jestli mu dokážete poskytnout nezbytnou péči, aby se mu dařilo. Kromě standardních otázek, které je třeba před adopcí psa nebo kočky zodpovědět, byste se ještě měli zeptat na následující:

  • Co způsobilo ztrátu zraku a bude se kvůli tomu zvíře muset léčit? Měli byste zjistit, jestli váš nový mazlíček bude potřebovat specializovanou veterinární péči, kolik to bude stát a jestli si takový výdaj můžete dovolit.
  • Je slepota částečná, a pokud ano, bude se zhoršovat? Něteré druhy slepoty se časem horší. Také je ale možné, že se mazlíčkův zrak stabilizuje, aniž by došlo k úplné slepotě.
  • Umí mazlíček nějaké speciální povely? Mnoho majitelů svému slepému psovi pomáhá tak, že ho naučí povely jako „čekej“ nebo „schody“, aby se ve svém okolí lépe orientoval.
  • Jak dobře se mazlíček přizpůsobuje změnám? Když budete vědět, jak moc může mazlíčka změna vystresovat, pomůže vám to rozhodnout, jestli by byl pro něj váš domov vhodným místem.
  • Existuje něco, co mazlíčka stresuje nebo znervózňuje? I odolní mazlíčci mají své manýry a můžou je znervózňovat určité zvuky, pachy nebo textury. Informace o tom, co vašeho nového mazlíčka stresuje, vám umožní domov připravit, aby byl útulnější.

Pracovníci útulku udělají také vše pro to, aby zjistili, zda jste schopní se o slepé zvíře postarat. Chtějí se ujistit, že mazlíček do vaší rodiny zapadne a že vy jste pro něj ten správný páníček. Zodpovězte jejich dotazy co nejupřímněji. Jenom pravdivé odpovědi vám pomůžou zjistit, jestli se dokážete starat o domácího mazlíčka, natož pak slepé zvíře.

Blind orange cat playing with a feather toy.

Jak domov připravit na slepého mazlíčka

Je dobré dům dopředu připravit, ještě než přivedete nového mazlíčka domů. Aliance pro záchranu slepých psů doporučuje následující kroky, abyste domov připravili na adopci slepého psa nebo kočky:

  • Skrčte se, abyste byli na úrovni zvířete a projděte si dům i zahradu, abyste našli potenciální hrozby. Odstraňte předměty, o které by zvíře mohlo zakopnout. Použijte bublinkovou fólii nebo pěnové obaly, abyste změkčili ostré hrany nábytku, a zastřihněte větve či keře, které by mazlíčka mohly zranit. Použijte vonné spreje bezpečné pro zvířata, abyste označili věci, do kterých by mohlo zvíře vrazit - dejte ale pozor, abyste se vyhnuli esenciálním olejům, protože mnoho z nich je pro zvířata toxických, obzvlášť pro kočky.
  • Pořiďte si dětské zábrany a zahraďte nimi schody, balkóny a další místa, kde by zvíře mohlo spadnout. Pokud máte verandu, jejímž zábradlím by zvíře mohlo propadnout ven, zakryjte zábradlí drátěným pletivem nebo mřížovými panely, aby si mazlíček mohl tyhle prostory vychutnat bez nebezpečí, že z plošiny spadne.
  • Rozmístěte po domě a zahradě různé textury, aby zvíře snáze našlo cestu. Například dejte pod misku s krmivem a vodou kobereček, aby mazlíček poznal, když se k nim přiblíží. Rohožka nebo drsné nášlapné kameny před schody do domu zvíře upozorní, že teď se jde nahoru.
  • Pořádně si rozmyslete, kam mazlíčkovy věci postavíte, tedy misku s krmivem a vodou, pelíšek, klec nebo toaletu. Zvíře je totiž bude používat jako navigační body, které mu pomůžou se v domě zorientovat. Jakmile si zvíře zapamatuje, kde se co nachází, už s nimi nehýbejte. Pokud něco musíte přemístit, přiveďte mazlíčka k nové lokalitě, abyste ho na změnu upozornili. V případě nutnosti opět změkčete ostré hrany, dokud si nové rozmístění nezažije.
  • Nechte za sebou napříč domem cestičku z granulí, aby mazlíček našel cestu podle čichu, až bude nový domov prozkoumávat.

Život se slepým mazlíčkem

Jakmile si mazlíček zapamatuje rozložení vašeho domova, nejspíš nebude mít problém se v něm orientovat. Mám pro vás ale ještě několik tipů, jak můžete sobě i slepému zvířeti ulehčit život:

  • Pokud máte ještě další zvířata, připevněte na ně rolničku, aby slepého mazlíčka nevylekala. Když budete nosit rolničku i vy, bude vás mazlíček moct snáze najít. Pokud je tak malý, že by se vám mohl dostat pod nohy, aniž byste si ho všimli, dejte rolničku i jemu. Jelikož neuvidí, že má uhnout z cesty, snížíte tím rizko, že na něj šlápnete.
  • Při zdolávání schodů nahoru i dolů na něj dohlížejte, dokud si to zcela nezautomatizuje. I poté z bezpečnostních důvodů zhora schody zahraďte.
  • Vycvičte mazlíčka pomocí klikr tréninku. Pokud ještě nezná povely jako „čekej“, „pozor“ nebo „schod“, můžete mu pomoct zorientovat se v okolí.
  • Pokud nemáte žádného jiného mazlíčka, popřemýšlejte o tom, že byste si pořídili ještě psa či kočku s dobrým zrakem, aby vašemu slepému mazlíčkovi mohla dělat společnost. I bez speciálního tréninku začnou často zvířata sama od sebe pomáhat slepým jedincům, aby v pořádku našli cestu a vyhnuli se nebezpečí.
  • Pokud budete slepého mazlíčka nechávat dlouhou dobu o samotě, zamyslete se nad pořízením klece, případně ho můžete zavírat v nějakém malém uzavřeném prostoru, když nebudete doma.
  • Kupte mu hlučné hračky, které snadno najde, a hračky vydávající pamlsky, které vypátrá podle čichu.
  • Mluvte na mazlíčka, aby věděl, že jste poblíž a mohl vás najít. Mluvte na něj, pokud k němu půjdete a než ho zvednete, aby se nelekl.
  • Catster doporučuje, že pokud zvíře přenesete na jíné místo v domě, měli byste ho postavit ke známému navigačnímu bodu, například vedle toalety nebo pelíšku, aby se mohl znovu zorientovat. 
  • Nepouštějte slepého mazlíčka ven bez dozoru. Dejte pozor, aby zůstávaly okna a venkovní dveře zavřené, a zamezte přístup na balkón.
  • V každé místnosti zvířeti vyhraďte bezpečný prostor, kam se může schovat před nechtěnou pozorností nebo hlukem, uvádí The Spruce.

S trochou láskyplné péče si může slepý mazlíček žít zcela spokojeně a vnést do vašeho života hromadu radosti.

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, blogerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle tráví čas psaním pod dozorem klubka chlupáčů.

Související články

Related products