Mazlíček jako dárek: Jak darovat zodpovědně

Publikováno Jean Marie Bauhaus
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Sami svoje mazlíčky zbožňujete, tak vám připadá logické, že domácí mazlíček jako dárek nadchne každého. Je ale vhodné někomu darovat zvíře?

I když byste si možná přáli vidět rozzářený výraz svého dítěte, když by pod vánočním stromkem našlo kotě nebo štěně, koupě mazlíčka znamená víc než jen příležitost pořídit bezva fotky. Znamená závazek vůči novému členovi rodiny na roky dopředu. Než začnete fantazírovat o tom, jak byste někoho mohli takovým dárkem překvapit, zamyslete se, jestli je na takovou zodpovědnost připraven.

Je dobrý nápad někomu darovat mazlíčka?

Gray and white kitten beneath Christmas ree in stockings.Na internetu najdete mnoho článků s varováním, abyste nikomu nedávali domácí mazlíčky. Studie však v posledních letech ukázaly, že tato varování nejsou zcela oprávněná. U mazlíčků, které někdo dostane jako dárek, je ve skutečnosti nižší pravděpodobnost, že skončí zpátky v útulku, než u zvířat, která majitel adoptoval nebo koupil jiným způsobem, například od přátel, chovatelských stanic nebo útulků, uvadí Americká společnost pro prevenci krutosti na zvířatech (ASPCA).

ASPCA dokonce provedla vlastní studii a zveřejnila ji v časopise Animals. Podle studie nemá ve většině případů skutečnost, že páníček dostal zvíře jako dárek, žádný negativní dopad na jejich vzájemný vztah. Řada lidí dokonce uvedla, že mají k takto získaným mazlíčkům hlubší vztah, obzvlášť pokud jim ho dala blízká osoba jako překvapení. Na základě těchto výsledků a obavy o zvřata v útulcích, která potřebují dobrý domov, změnila ASPCA oficiální postoj k darování chlupáčů a vidí ho pozitivněji.

Jaké faktory zvážit

Pokud někomu darujete zvíře, aniž byste se nejdřív pořádně zamysleli a připravili, může se vám to vymstít. Níže najdete tipy, jak zjistit, jestli je pro někoho mazlíček vhodným dárkem:

  1. Vyjádřila tato osoba touhu po zvířeti? Myslete na to, že mít rád zvířata je jedna věc, ale chtít zvíře je věc druhá. Raději se ujistěte, že si obdarovaný opravdu přeje nést zodpovědnost za jiného tvora.
  2. Dokáže se tato osoba o zvíře postarat? Obdarovaný by měl být nejen fyzicky schopen naplňovat potřeby zvířete, ale zároveň musí mít dostatečné prostředky, aby se o něj mohl postarat. Náklady na krmivo, vodítko, stelivo, hračky a pravidelnu veterinární péči se rychle nahromadí. Pokud se mazlíček zraní nebo onemocní, může se tento bezplatný dárek pořádně prodražit.
  3. Je tato osoba připravena převzít za zvíře zodpovědnost? Malé děti ještě pochopitelně nejsou schopny převzít za péči o psa nebo kočku zodpovědnost. Starší děti už jistě dokážou s péčí pomoct, ale neměli byste je na to nechat samotné. Pokud zvažujete, že dětem pořídíte psa nebo kočku, měli byste se připravit, že za péči o zvíře ponesete hlavní odpovědnost vy, a to nehledě na věk vašich dětí. Nezapomínejte navíc, že s vámi možná zestárlý mazlíček zůstane, až se děti jednou odstěhují.
  4. Má tato osoba ve svém životě na mazlíčka prostor? Ať už se jedná o teenagera, který se naplno věnuje škole a volný čas tráví s kamarády, nebo o dospěláka s náročnou prací, kvůli které cestuje nebo tráví večery v kanceláři, nebylo by to vůči psovi či kočce fér a škodilo by to jejich zdraví, když by na ně páníček věčně neměl čas. Je taky dobrý nápad se dopředu ujistit, že nemá obdarovaný žádné alergie na zvířata.
  5. Jaký mazlíček by šel k osobě nejlépe? Pokud chcete psa pro malé děti, nějaké trpasličí plemeno jako čivava nebo mini pudl by asi nebylo nejlepší volbou. Naopak by ale mohl skvěle vyhovovat starším lidem v malém bytě. Větší plemena se hodí do domácnosti, kde je někdo ochotný a schopný chodit se psem na procházku a kde je zároveň velká oplocená zahrada, aby mělo zvíře dost pohybu. Pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo ty, které tráví celý čas v práci či škole, může být lepší alternativou kočka.

Jak někoho překvapit domácím zvířetemSweet little Australian Shepherd puppy laying in the snow wearing a red Christmas bow.

Může být sice dobrý nápad někomu darovat zvíře, ale zabalit ho jako opravdový dárek už zas tak dobrý nápad není. Níže naleznete kreativní řešení, jak někoho můžete překvapit novým mazlíčkem.

  • Sežeňte plyšovou verzi zvířete, které jste koupili, a uvažte mu kolem krku mašli. Přidejte k němu dárkový poukaz do obchodu s chovatelskými potřebami, kde si může nový majitel pyšně vybrat vybavení.
  • Připravte balíček základní péče, kam dáte pelíšek, obojek s vodítkem, pytel krmiva, misku na krmivo a vodu, hračky a další předměty. U koček nezapomeňte na toaletu, stelivo a lopatku. Předměty můžete zabalit spolu nebo každý zvlášť.
  • Vytiskněte „zvířecí katalog“ a schovejte ho do dárkové tašky. Zjistěte si, jaká psí nebo kočičí plemena by do vaší rodiny dobře zapadla a která z nich byste nejspíš mohli najít v místních útulcích. Následně sestavte seznam včetně obrázků a informací o plemenu, podle něhož se společně rozhodnete, jakého mazlíčka si pořídit. Nezapomínejte na voříšky, z těch bývají skvělí společníci.
  • Pokud jste se rozhodli děti překvapit živým mazlíčkem na Štědrý večer, nezavírejte ho do krabice. Raději ho dejte do přepravky mimo dohled nebo klidné místnosti, třeba koupelny nebo pokoje pro hosty. Dejte pod stromek pytel krmiva ovázaný mašlí a vytvořte cestičku z granulí, která povede ke zvířátku.
  • Dejte do punčochy nebo dárkové tašky obojek s vodítkem. Až se obdarovaný podívá dovnitř, řekněte mu, že je bude potřebovat, až spolu půjdete do útulku vybrat nového čtyřnohého kamaráda.

Kde najít zvíře k darování

Obdarovaný svůj dárek jistě ocení mnohem víc, když bude mazlíček zdravý, dobře socializovaný a zvyklý na lidi i zvířata. Je nejlepší se vyhnout podivným inzerátům na webu či sociálních sítích. Pokud chcete čistokrevného mazlíčka s rodokmenem (PP), najděte si seriózního chovatele (např. na webových stránkách klubu daného plemene či na doporučení), který prodává mazlíčky přímo majitelům, umožní se podívat, kde zvíře vyrůstalo a bude s novými majiteli v kontaktu, kdyby potřebovali jakoukoli radu.

Avšak nejlepší místo, kde zvíře k darování pořídit, je útulek. V útulku vám dají vědět, pokud má zvíře zdravotní potíže nebo vykazuje problémové chování, zvíře už bývá vykastrované a naočkované, což konečnému majiteli ulehčí práci. A nejlepší na tom je, že vaši blízcí kromě nového společníka dostanou ještě jeden dárek — vědomí, že pomohli opuštěnému mazlíčkovi najít trvalý domov.

Dát někomu jako dárek domácí zvíře může potěšit dárce i obdarovaného. Pokud se dostatečně připravíte a budete myslet v první řadě na blaho zvířete, je možné, že se z mazlíčka stane nejdrahocenější dar, který váš blízký kdy dostane.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je páníčka, blogerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle tráví čas psaním pod dozorem klubka chlupáčů.

Související výrobky