Mazlíček z útulku: Co potřebujete vědět

Publikováno
min čtení

Útulek pro zvířata může být zastrašujícím místem k návštěvě. Tváří v tvář všem těm zvířátkům, kteří potřebují lásku a nový domov - obojí, co jim můžete dát. A tak se můžete cítit pod tlakem, abyste si hned adoptovali domácího mazlíčka. Ale i když si přejete vzít si s sebou domů všechna, výběr toho správného mazlíčka je důležitý proces, který byste neměli uspěchat. Zde jsou důvody, proč nemusí být dobrý nápad přivést si domácího mazlíčka domů hned po první návštěvě útulku.

Vyhněte se výčitkám z adopce

Woman petting a dog on red leash at shelter.

Je snadné spadnout do nástrah návštěvy útulku a přivést si domů nejroztomilejšího či nejsmutnějšího psa nebo kočku, co uvidíte. Ale vaše první volba nemusí být tou nejlepší. Mít domácího mazlíčka je hlavně odpovědnost. Souhlasíte tak s poskytováním péče po zbytek jeho života. Nejen, že je to velký časový a finanční závazek, ale také to zahrnuje řešení jakýchkoli emočních nebo behaviorálních (týkajících se chování) problémů, které by zvíře mohlo mít. Impulzivní rozhodnutí o adopci domácího mazlíčka by mohlo vést k výčitkám svědomí, pokud má problémy se zdravím nebo chováním, na které jste nebyli připraveni a nejste schopni je řešit. To by u vás mohlo vyvolat pocit, že vrácení vašeho nového čtyřnohého parťáka do útulku je jedinou možností.

Výběr správného mazlíčka

I když možná toužíte po novém chlupáčovi, výběr správného mazlíčka je proces, který vyžaduje čas, průzkum a pečlivé plánování. To znamená, že při výběru parťáka z útulku je dobré zůstat flexibilní a objektivní. Například i když máte své vysněné konkrétní plemeno, můžete najít křížence nebo dokonce úplně jiné plemeno, které bude to pravé. Zde je několik tipů, které vám pomohou při výběru toho nejlepšího mazlíčka pro vás a vaši rodinu.

Víte, co hledat u domácího mazlíčka

Volba správného mazlíčka začíná ještě před návštěvou útulku. Je důležité mít nastavena některá kritéria. Potřebujete psa, který dobře vychází s dětmi? Hledáte aktivního kamaráda na dlouhé procházky či pěší túry nebo zvíře, které si vystačí s klidnějším životním stylem? Pokud chcete adoptovat kočku, chcete takovou, která vás bude sledovat jako štěně nebo naopak samostatnější? Rozhodněte se, jaké zvíře se nejlépe hodí k vaší osobnosti, životnímu stylu a typu rodiny.

Znáte své limity

Bez ohledu na to, jak velký soucit můžete mít se zvířetem, které v útulku strávilo dlouhou dobu, je důležité se zeptat, proč má útulek potíže s jeho umístěním do nového domova. Petfinder počítá, že zvířata se speciálními potřebami jsou v útulku (než si je někdo osvojí) čtyřikrát déle ve srovnání se zvířaty bez zvláštních potřeb. Často vyžadují speciální péči, která může být nákladná a může mít emocionální daň na majitelích mazlíčka. Máte-li prostředky a ochotu přijmout takovou výzvu, je to skvělé! Ale buďte k sobě upřímní. Pokud nemůžete poskytnout to, co zvíře potřebuje, snaha o přizpůsobení se pod tlakem neprospěje vám ani novému domácímu mazlíčkovi. Nejlepší je posunout se dál bez jakékoli viny. Mnoho útulků se také bude snažit vás informovat o jakýchkoli dalších potřebách, které tento mazlíček může vyžadovat, aby zjistil, zda se k němu hodíte. Útulky chtějí, aby si zvíře někdo adoptoval, jejich prioritou je zajistit mu úžasný a trvalý milující domov, takže se nedejte odradit, pokud mají pocit, že by se mazlíček hodil spíše do jiného prostředí.

Plánujte více návštěv útulku

Včasné rozhodnutí, že vaše první návštěva útulku není nic jiného než průzkumná mise, vám pomůže zmírnit jakýkoli tlak, který byste mohli pocítit na přijetí nového mazlíčka teď hned. Je to v pořádku, pokud necítíte silnou náklonnost k žádnému z domácích mazlíčků, které ten den uvidíte. Je lepší počkat na toho pravého chlupáče. Pokud se obáváte, aby si vašeho favorita nevybrala jiná rodina během toho, co se rozmýšlíte, požádejte útulek, aby vám psa nebo kočku rezervoval. Mnoho útulků vám vyjde vstříc, protože vědí, že adopce domácího mazlíčka je velké rozhodnutí a neměli byste ho brát na lehkou váhu ani ho uspěchat. Mohou vám zvíře rezervovat na 24 až 48 hodin, zatímco o něm přemýšlíte v klidu doma mimo emocionálně náročné prostředí útulku. To obvykle umožňuje dalším potenciálním rodinám navštívit mazlíčka během vaší rezervace a také se zapsat do pořadníku, pokud se rozhodnete, že to není ten pravý parťák pro vás. Během vaší rezervace máte ovšem přednost, pokud se rozhodnete zrovna pro tohoto mazlíčka.

Woman in blue checkered shirt holds fluffy cat over her right shoulder.

Poznejte svého budoucího mazlíčka

Více návštěv útulku vám také umožní lépe poznat všechna zvířata, mezi kterými se rozhodujete, abyste mohli lépe určit, zda se k sobě dobře hodíte. Zeptejte se pracovníků útulku a dobrovolníků, kteří se zvířetem strávili nějaký čas. Zjistěte co nejvíce o předchozím životě mazlíčka, včetně jeho zdravotní anamnézy.

Pokud máte doma děti nebo je plánujete mít v budoucnu, je dobrý nápad seznámit je s vybraným chlupáčem, abyste zjistili, zda jejich vzájemný vztah může fungovat. Pokud ještě nemáte vlastní děti, zkuste požádat člena rodiny nebo kamarády, kteří mají děti, zda by byli ochotni vás doprovodit do útulku - jen buďte připraveni na to, že si možná budou chtít přivést domů svého vlastního čtyřnohého přítele!

Pokud plánujete adopci psa a jednoho (či víc) už doma máte, většina útulků vám umožní přivést vašeho psa, abyste viděli, jak komunikuje s potenciálním novým psem. Toto je další dobrý test, kterým určíte, zda se adoptovaný pes bude hodit do vašeho domova. Protože i ten sebevíc roztomilejší psík z útulku nakonec nemusí dobře vycházet s původními obyvateli vaší domácnosti. 

Adopce může být přinosná jak pro vás, tak i pro opuštěného chlupáče. Ale příliš spěchat s přivedením nového domácího mazlíčka do rodiny může vás i zvíře zbytečně stresovat. Tím, že zvolníte a nebudete očekávat rychlé nalezení ideálního parťáka, budete mít větší předpoklady k úspěšné adopci, která vám umožní stát se skutečným hrdinou měné tváře v nouzi.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je milovnicí chlupáčů, blogerkou o domácích mazlíčcích a spisovatelkou z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle píše pod dohledem svých čtyřnohých přátel.

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
  Zjistit více »
 • Hill's Science Plan MEDIUM ADULT DOG FOOD with CHICKEN

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »