Mazlíčci z útulku: Vše, co potřebujete vědět

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Útulek pro zvířata vás může v lecčem odstrašit. Když spatříte všechny ty chlupáče, kteří potřebují lásku a teplo domova – což jim můžete poskytnout – můžete se cítit pod tlakem adoptovat mazlíčka okamžitě. Ale i když byste si je nejraději vzali hned domů všechny, vybrat si to správného čtyřnohého kamaráda je důležitý proces, který byste neměli uspěchat. Přečtěte si pár důvodů, proč není dobrý nápad přivést si domů nového parťáka z útulku hned po první návštěvě.

Vyhněte se výčitkám z adopce

Woman petting a dog on red leash at shelter.Je jednoduché nechat se vlákat do pasti tím, že navštívíte útulek a rozhodnete se přivést si domů buď nejhezčí nebo nejsmutněji vypadajícího psa nebo kočku. Vaše první volba ale rozhodně nemusí být ta nejlepší. Mít domácího mazlíčka s sebou nese velkou odpovědnost. Dáváte tak souhlas s tím, že budetechlupáči poskytovat péči až do konce jeho života. Není to jen velký závazek, co se týče času a peněz, ale rovněž to znamená řešit emocionální záležitosti či problémy v chování vašeho mazlíčka. Impulzivní rozhodnutí adoptovat chlupáče může vést k výčitkám, pokud má váš vybraný jedinec problémy se zdravím či v chování, se kterými si neumíte poradit, což ve vás může vyvolat dojem, že vám nezbývá jiná možnost než vrátit zvíře zpět do útulku.

Jak si vybrat vhodného domácího mazlíčka

I když se nemůžete dočkat, až si domů přivedete nového mazlíčka, výběr vhodného chlupáče je proces, který vyžaduje čas, hodně zamyšlení a pečlivé plánování. Když navíc adoptujete zvíře z útulku, je také důležité, abyste byli flexibilní a nezaujatí. I když máte například vybrané své vysněné plemeno, můžete narazit na skvělého voříška nebo na naprosto odlišné plemeno, které vám okamžitě padne do oka. Níže si přečtěte pár tipů, které vám pomohou vybrat si toho nejlepšího společníka pro vás a vaši rodinu.

Mějte jasno v tom, co od chlupáče chcete

Výběr mazlíčka začíná ještě před vaší návštěvou útulku. Je důležité si určit nějaká kritéria. Sháníte psa, který bude dobře vycházet s dětmi? Poohlížíte se po aktivním parťákovi na dlouhé vycházky či túry nebo po mazlíčkovi, kterému bude spíše vyhovovat pohodový životní styl? Pokud adoptujete kočku, chcete tu, která za vámi bude chodit jako štěně nebo nějakou, která bude více samostatná? Rozhodněte se, který typ chlupáče nejlépe sedí k vaší osobnosti, životnímu stylu a rodinné dynamice.

Uvědomte si své limity

Ať už soucítíte se zvířetem, které strávilo tak dlouhou dobu v útulku, sebevíc, je důležité si položit otázku, proč se ho doposud nikdo neujal. Server Petfinder odhaduje, že ve srovnání s normálními zvířaty trvá u zvířat se speciálními potřebami čtyřikrát déle, než se jich někdo ujme. Většinou vyžadují zvláštní péči, která může být nákladná a může se podepsat na emocionálním stavu páníčků mazlíčka. Pokud máte prostředky a vůli postavit se takové výzvě, je to fantastické! Ale buďte k sobě upřímní. Pokud chlupáči nemůžete poskytnout péči, kterou potřebuje, lámat to přes koleno nepomůže ani vám, ani jemu. Nejlepší je to přejít bez pocitu viny a hledat dál. Hodně útulků se také bude snažit vám sdělit jakékoliv dodatečné potřeby, které může toto zvíře mít, abyste mohli určit, zda se k vám hodí. I když cílem útulků je, abyste si zvíře adoptovali, jejich prioritou je zajistit mu krásný, milující domov na celý život, takže nebuďte skleslí, pokud mají v útulku pocit, že by se zvíře hodilo do jiného prostředí.

Naplánujte si více návštěv ve více útulcích

Když se ještě před svou první návštěvou útulku rozhodnete, že nepůjde o nic jiného než o průzkumnou misi, pomůže vám to ulevit od tlaku adoptovat mazlíčka okamžitě. Pokud nepocítíte silné pouto k jakémukoliv zvířeti, které ten den uvidíte, vůbec nic se neděje. Je lepší počkat, než narazíte na chlupáče, který vás skutečně zaujme. Pokud se obáváte, že mazlíček, ke kterému cítíte spojení, bude adoptován jinou rodinou, zatímco si to promýšlíte, zeptejte se se zaměstnanců útulku na možnost rezervace daného jedince. Spousta útulků tuto možnost nabízí, jelikož si uvědomují, že adoptovat zvíře je velké rozhodnutí, které by nemělo být bráno na lehkou váhu. Mohou vám daného chlupáče zarezervovat na 24 až 48 hodin, než si to rozmyslíte mimo emocionálně vyhrocené prostory útulku. To zpravidla umožňuje dalším zájemcům prohlídnout si rezervované mazlíčka i během této doby a rezervovat si ho pro případ, že byste se nakonec rozhodli ho neadoptovat. Nicméně, v době vaší rezervace budete mít v adopci přednost.

Woman in blue checkered shirt holds fluffy cat over her right shoulder.Poznejte svého budoucího domácího mazlíčka

Navštívíte-li útulek vícekrát, umožní vám to lépe poznat zvířata, u kterých uvažujete o adopci a zjistíte tak lépe, jestli se k vám budou hodit. Ptejte se zaměstnanců útulku a dobrovolníků, kteří s chlupáčem strávili hodně času, na cokoliv, co vás napadne. Zjistěte toho co nejvíc o jeho minulosti, včetně zdravotního stavu.

Pokud máte doma děti nebo je v budoucnosti plánujete mít, není špatný nápad nechat je seznámit s chlupáčem, abyste zjistili, jak spolu budou vycházet. Pokud zatím nemáte vlastní děti, zkuste požádat člena rodiny nebo známé s dětmi, zda by vás nenechali vzít do útulku své dítě, abyste vyzkoušeli, jak na něho bude váš zvířecí favorit reagovat. Jen se připravte na to, že si svého nového čtyřnohého kamaráda budou chtít vzít domů sami.

Pokud se chystáte adoptovat psa a už jednoho máte doma, většina útulků vám umožní přivést si ho s sebou, abyste mohli zjistit, jak bude reagovat na potenciálního parťáka. Toto je další dobrý způsob, jak zjistit, zda adoptovaný pes zapadne do vaší domácnosti. Nenachytejte se na špek adoptováním roztomilého psa, jen abyste vzápětí zjistili, že nevychází se psem, kterého už máte.

Adoptování zvířete z útulku je vždy záslužný čin, ale nesmí se to uspěchat, jinak sobě i chlupáči způsobíte zbytečný stres. Tím, že se vymaníte z očekávání, že si najdete mazlíčka v co nejkratší možné době, uděláte první krok k úspěšné adopci a stanete se tak skutečným hrdinou zvířete v nouzi.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými chlupáči.

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.