Jak vám může adopce mazlíčka pomoct při karanténě

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když zůstáváte dlouhou dobu doma, můžete si připadat izolovaně, hlavně když bydlíte sami. Pokud vás napadne, že byste si mohli pořídit domácí zvíře, nejste v tom sami. Nové štěně nebo kotě může vnést do vašeho života pozitivní energii, zatímco přečkáváte o samotě pandemii COVIDu-19 — odříznuti od rodiny, přátel a kolegů.

V době, kdy se svět nachází v sebeizolaci a karanténě, došlo v USA k nárůstu adopcí zvířat a zájmu o dočasnou péči, uvádí novinový článek CNBC. Útulky a záchranářské skupiny své dveře sice dočasně zavřely veřejnosti, ale milovníci zvířat udělali vše pro to, aby se kotce a prostory uvolnily pro blížící se obvyklou vlnu jarních štěňat a koťat. Když trávíme více času doma, je normální mít pocit, že přicházíme o každodenní momenty s přáteli a rodinnými příslušníky. Když ale máme po boku mazlíčka, může se nám ulevit od úzkosti, protože zažijeme více radostných chvil v domácí pohodě.

Man snuggles a devon rex cat in his arms.

Výhody psů a koček pro psychické zdraví

Není žádným tajemstvím, že nám zvířecí přátelé přinášejí radost. Mazlíčci poskytují emoční a sociální podporu lidem všech věkových kategorií, uvádí Americká psychologická asociace (APA). Výzkum publikovaný APA odhalil, že společnost domácích zvířat zlepšuje celkové zdraví, a to psychické i fyzické. Mezi hlavní benefity majitelů zvířat patří:

 • Mají větší sebevědomí
 • Mají lepší fyzickou kondici
 • Necítí se tak osaměle
 • Jsou svárlivější 
 • Nepociťují tolik strach
 • Lépe snáší odmítnutí
 • Více podporují společnost

Pouto mezi člověkem a mazlíčkem, které poskytuje stálou společnost, lásku a náklonnost, nazývá Americká asociace pro úzkost a depresi (ADAA) „zvířecí efekt“. Tento magický vztah omezuje pocit úzkosti, osamělosti, společenské izolace, deprese a strachu, protože v mozku zvyšuje produkci hormonu oxytocinu, který způsobuje dobrou náladu.

Woman walking labrador retriever on leash in park

Mazlíčci nám prospívají i fyzicky

IKromě toho, že nám vykouzlí úsměv na tváří, nás také domácí zvířata motivují k větší fyzické aktivitě. Například pes s sebou přínaší každodenní rutinu - tedy že se pravidelně zvedáme z gauče, abychom ho nakrmili, vzali na procházku nebo si s ním pohráli. A většina koček neodolá, když uspořádáme hon za míčkem nebo hračkou naplněnou šantou kočičí.

Psi navíc potřebují denní pohyb mimo domov, což nás všechny trochu motivuje k fyzické aktivitě. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje alespoň pět dnů v týdnu půl hodiny středně náročné fyzické aktivity.

Ať se rozhodnete pro aportování na zahradě, nebo procházku po okolí, spálíte se psem přebytečnou energii, nadýcháte se čerstvého vzduchu a odreagujete se po dni stráveném uvnitř. Když se budete procházet, udržujte od ostatních, které rovněž napadlo vyrazit do veřejného parku nebo do ulic, bezpečný odstup dva metry.

Hand of a woman petting cat that is lying in a cage at a shelter

Je teď správná chvíle k adopci mazlíčka?

Teď je ideální doba, abyste dveře svého domova otevřeli novému členovi rodiny. Dočasnou péči či adopcí snížíte zatížení místního útulku, kde se uvolní místo pro příchozí psy a kočky.

Pokud jste nikdy dřív o adopci nepřemýšleli, zvažte, jestli byste neměli začít jako dobrovolníci poskytující dočasnou péči. Kontaktujte místní útulek a záchranářské skupiny, abyste se dozvěděli více o možnostech, které v rámci dočasné péče nabízejí. Když se stanete dočaskářem, budete se doma dočasně starat o zvíře, aby nemuselo žít v útulku nebo na ulici. Za to, že vám bude dělat společnost, získá mazlíček láskyplný domov, zatímco mu zodpovědná organizace bude hledat trvalou rodinu. Většina organizací hradí krmivo, hračky a veterinární péči, takže dočasná péče představuje dokonalý první krok k „páníčkovství“ na plný úvazek.

Pokud už jste o adopci mazlíčka uvažovali a jen jste čekali na správnou chvíli, možná právě přišla. Pes se vám může dožít 10 až 15 let a kočka může oslavit i 20. narozeniny, takže pořízení zvířete znamená dlouhodobý závazek. Zatímco se budete rozhodovat, položte si následující otázky:

 • Mám teď dost času, abych se věnoval/a novému mazlíčkovi?
 • Jaký druh mazlíčka se bude dobře snášet s mými dětmi a stávajícími zvířaty; jak by měl být velký?
 • Mám doma dost místa pro nového mazlíčka?
 • Povoluje pronajímatel nebo sdružení vlastníků domácí zvířata?
 • Zvládnu finančně péči o nového mazlíčka? 
 • Bude mi dělat čas strávený s novým mazlíčkem radost?

Roli při rozhodování může hrát i skutečnost, že teď budete mít čas mazlíčka vycvičit, když trávíte tolik času doma. I mazlíčkům, kteří už jsou naučení chodit na toaletu ven nebo do bedínky, trvá pár dnů až týdnů, než si zvyknou na nové prostředí. A když se zvířetem budete moct trávit hodně času a ukázat mu, jak to u vás chodí, bude se v novém prostředí brzy cítit jako doma.

Man standing in a cityscape holds a German shepherd dog's head next to his leg while petting dog.

Mazlíčkovi vaše přítomnost také svědčí

Adopcí mazlíčka z útulku uděláte nejen něco pro vlastní zdraví, ale zároveň dáte zvířeti bez domova šanci na spokojený život. Když takové zvíře přijmete do rodiny, uvolníte kromě toho v útulku nebo záchranářském programu místo pro jiného mazlíčka v nouzi.

Adoptovaným mazlíčkům i mazlíčkům v dočasné péči se díky stabilnímu domovu, kde vídají den co den tytéž lidi, dostane nezbytného společenského kontaktu, lásky a péče. To vše jim dodává pocit bezpečí a štěstí. Když se budete rozhlížet po novém chlupáčovi, každičký mazlíček bez domova bude urputně doufat, že si zamilujete právě jeho a vezmete ho s sebou domů.

Nezapomeňte na život po společenské izolaci

Je sice paráda představovat si všechny ty výhody - jako je domov s permanentním parťákem na mazlení - ale musíte myslet na život, až společenská izolace skončí. Co se stane, až začnete znovu chodit do práce a děti se vrátí do školy? Budete moct novému psovi nebo kočce nadále věnovat pozornost, kterou potřebují pro šťastný a zdravý život? Zatímco dočasnou péčí můžete skvěle otestovat, jak vypadá život s domácím zvířetem, adopce představuje dlouhodobý závazek. Proto musíte zvážit vše, co může nastat, až se svět vrátí do normálu.

Budování vztahu s novým psem či kočkou prospěje všem zúčastněným — především během sebeizolace. Očekávat lze lepší psychické i fyzické zdraví u vás i adoptovaného mazlíčka. Pouze musíte emočně a finančně otevřít dveře domova novému chlupatému členovi rodiny.

 

Angela Tague

Angela Tague

Angela Tague je panička a spisovatelka bydlící v americkém středozápadě. Když zrovna nedělá nepořádek v kuchyni, neprozkoumává se psem naučné stezky a nechodí na workshopy jógy, píše na plný úvazek pro mnoho značek zaměřeným na životní styl a technologii. Můžete ji nalézt na Twitteru a LinkedIn @AngelaTague.

Související články

Související výrobky