Proč je vláknina v kočičím krmivu důležitá?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Krmivo pro kočky s vysokým obsahem vlákniny je základní potravinou pro kočky s gastrointestinálními potížemi. Proč je ale vláknina pro kočky důležitá?

Vláknina v krmivu pro kočky slouží v řadě případů k tomu, aby napomohla trávícím funkcím a zlepšila kvalitu stolice u koček, které by jinak měly zažívací potíže. Krmivo s vysokým obsahem vlákniny může být přínosné v případě zácpy, průjmu, cukrovky a dokonce i obezity.

Mikrobiom a jeho interakce s kočičím krmivem s vlákninou

Střevní mikrobiom zahrnuje několik milionů mikroorganismů (bakterií, prvoků, plísní a virů), které žijí v trávícím ústrojí koček (ale i psů, lidí a dalších živých bytostí).

Tento ekosystém živých organismů je zásadní pro trávení. Bakterie v tlustém střevě domácích mazlíčků pomáhají rozložit nestravitelné části potravy a produkují prospěšné sloučeniny jako vitaminy. První z těchto dvou funkcí se dá skvěle ilustrovat právě na štěpení vlákniny. Bakterie spolu s vlákninou často spustí proces zvaný kvašení.

Pro kočky, přestože jsou masožravé, je konzumace kočičího krmiva s vlákninou velmi prospěšná.

Hnědá kočka jí z kovové misky.

Klasifikace vlákniny v krmivu pro kočky:

Jedno z možných dělení vlákniny v potravinách je založeno na rozpustnosti.  Rozpustná vláknina se v trávící soustavě rozpouští díky žaludečním šťávám a vodě. Některá rozpustná vláknina se změní v rosolovitou hmotu, která zadržuje vodu a uvolňuje stolici. Nerozpustná vláknina přidává objem zkonzumovaným potravinám, což pomáhá při průchodu potravin trávícím traktem a může to také pomoci zajistit správnou konzistenci stolice.  Rozpustná i nerozpustná vláknina může kvasit. To znamená, že bakterie v trávícím traktu mohou tuto vlákninu štěpit a vyrobit tak nové sloučeniny, které mohou například dodávat živiny buňkám tlustého střeva.

Prebiotika v krmivu pro kočky s vlákninou

Krmivo pro kočky s vlákninou obvykle obsahuje směs rozpustné a nerozpustné vlákniny, která podporuje zdravou trávící soustavu a dobrou kvalitu stolice. Některým těmto složkám se také říká prebiotika a spadá sem typicky fermentovatelná vláknina, která podporuje množení "dobrých bakterií" žijících ve střevech. Některá krmiva pro kočky s vysokým obsahem vlákniny jsou založena právě na tom, že pomáhají živit prospěšné bakterie a podporují vyvážený střevní mikrobiom.

Řada trávících obtíží může způsobit bakteriální nerovnováhu, včetně průjmu, kolitidy a zácpy.

Další důvody pro podávání kočičího krmiva s vysokým obsahem vlákniny

Kočkám s cukrovkou se obvykle podává krmivo s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů, ale může pro ně být prospěšné také krmivo s vysokým obsahem vlákniny, pokud mají sklon k nadváze nebo trpí určitými druhy gastrointestinálních obtíží.

Některé druhy vlákniny zpomalují vstřebávání živin, takže cukry ze škrobů se vstřebávají pomaleji a stabilizují tím hladinu cukru v krvi. Pro kočky s nadváhou nebo kočky, které mají sklon k tloustnutí, může být krmivo s vysokým obsahem vlákniny také prospěšné, neboť se díky němu mohou cítit více najezené než po konzumaci běžného krmiva a úbytek hmotnosti může pomoci také při cukrovce.

Krmivo pro kočky s vlákninou může také pomoci kočkám, které trpí gastrointestinálními obtížemi postihujícími tlusté střevo. Vláknina pomáhá regulovat pohyblivost trávícího traktu a zajistit v něm správné množství vody, aby nedocházelo ke dvěma extrémům: zácpě a průjmu.  Při rozkládání vlákniny mohou vznikat molekuly zvané mastné kyseliny s dlouhým řetězcem a ty pomáhají vyživovat buňky tlustého střeva.

Je krmivo s vysokým obsahem vlákniny pro kočky prospěšné?

Kočky bez zásahu zvenčí konzumují spoustu věcí, které lidé považují za nestravitelné, jako chlupy, kosti, chrupavky, peří, rybí šupiny a obsah žaludku jejich kořisti. Je to nechutné, ale přirozené. Některé z těchto věcí jsou do jisté míry stravitelné a jiné zase obsahují vlákninu, která je pro trávení užitečná.

Přestože některé aspekty kočičí stravy budou muset vědci teprve objevit, začínají si zároveň uvědomovat, že i pro masožravé kočky může být vláknina prospěšná. Studie o stravovacích návycích gepardů zveřejněná v časopise Journal of Animal Science zjistila, že zvířata, která konzumovala celou kořist, tj. kožich, obsah žaludku a vše ostatní, měla lepší složení stolice než jedinci, kteří se živili pouze masem. Na základě toho vědci došli k závěru, že trávící soustava masožravců musí s tímto objemem navíc naložit nějak užitečně.

Úloha krmiva pro kočky s nízkým obsahem vlákniny

Co když vám veterinář naopak doporučí krmivo s nízkým obsahem vlákniny? Veterináři obvykle doporučují krmivo s nízkým obsahem vlákniny pro kočky, u nichž dojde k náhlým gastrointestinálním obtížím, jako jsou akutní zvracení nebo průjem.  Tato krmiva mívají vyšší obsah jiných živin jako jsou například elektrolyty a vitaminy B, které těmto kočkám pomáhají uzdravit se. Při výběru krmiva pro svou kočku se vždy poraďte s veterinářem. Pokud jí bylo doporučeno krmivo s vysokým obsahem vlákniny, váš veterinář by ji měl kontrolovat a ujistit se, že její obtíže vyžadující vlákninu jsou pod kontrolou.

O autorovi

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly je veterinářka, která získala několik ocenění a proslavila se svou svobodomyslností, duchaplným prosazováním zájmů domácích mazlíčků, svou vášní pro profesi veterinářky a také úmyslně neuctivým stylem psaní o zdraví zvířat.

Absolvovala s vyznamenáním jak Wellesley College tak veterinární fakultu Pennsylvánské univerzity. Na Wharton School of Business získala titul MBA v rámci prestižního dvojího studia veteriny a podnikání. Nyní je majitelkou Sunset Animal Clinic, což je veterinární ordinace v Miami na Floridě.

To ovšem není všechno. Dr. Patty Khuly je i vášnivou čtenářkou, horlivě plete, bláznivě miluje jógu, je nadšená do hudby, svádí boj s běháním a je milovnicí dobrého jídla. Žije v jižní části Miami se třemi psy, nespočtem koček, dvěma zachráněnými kozami a se skvělým hejnem slepic.

Její články si můžete přečíst na DrPattyKhuly.com a na sunsetvets.com.

Související produkty