Bojíte se, že se váš domácí mazlíček po kastraci změní?

Publikováno Emma Milne
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když slyšíte, jak lidé hovoří o kastraci koček a psů, je jasné, že mnohé věci dělají páníčkům starosti. Možná jste zaslechli, že kastrace koček a psů způsobuje změny v jejich chování, vede ke tloustnutí, může způsobit změny v jejich srsti a dokonce vyvolat inkontinenci. Pojďme se tedy na tyto věci podívat a zjistit, zda jsou opravdu problematické či nikoliv.

Chování

Jednou jsem měla klientku, kterou do ordinace přitáhl její obrovský, nekastrovaný boxer. Pes očichával dolní partie mého těla, močil po celé ordinaci a byl zcela mimo kontrolu. Zeptala jsem se jí, zda zvažovala kastraci a ona mi odpověděla: „No, my bychom nechtěli, aby se mu změnila povaha.“ K jakým změnám v chování tedy dochází?

 • Samci i samice koček i psů bývají po kastraci méně agresivní.

 • Zvláště samci se méně toulají ve snaze najít si partnerku a jsou raději doma. To také znamená, že je u nich méně pravděpodobné, že přijdou k nějakému zranění a zvláště kocouři pak méně šíří choroby.

 • Nekastrovaní psi a kocouři močí na různých místech, neboť si tím značkují teritorium. To není příliš vhodné, pokud se to děje ve vašem domě nebo v domě někoho jiného. 

Asi se mnou budete souhlasit, když řeknu, že tyto změny chování jsou velmi vítané.

Přírůstek na váze a obezita

Změna v hladině hormonů po kastraci vede k tomu, že se metabolismus mírně zpomalí. To znamená, že tělo spálí méně kalorií, takže když si nedáme pozor, naši domácí mazlíčci opravdu mohou přibrat. Dobrou zprávou ale je, že vám to nemusí dělat starosti. Zde je několik tipů, jak se tloustnutí vyhnout.

 • Pravidelné vážení. Kastrace se obvykle provádní kolem 4-6 měsíce. Jak váš domácí mazlíček roste, je nezbytné pravidelně ho vážit. Můžete tak sledovat jeho růst a také váš veterinář vám může pomoci zajistit, že má správnou tělesnou hmotnost. Když budete vědět, že má zvíře před kastrací ideální váhu, dostanete tím náskok.

 • Mějte na paměti, že pokud váš mazlíček ještě roste, po kastraci přibere. Požádejte svého veterináře, aby vám ukázal, jak se měří skóre tělesné kondice (BCS). To vám ukáže, zda je přírůstek na váze v pořádku.

 • Také buďte připraveni změnit krmivo. Pouhé snížení velikosti porcí může být nebezpečné, protože pak nemusí obsahovat dostatek bílkovin, vitaminů a minerálů. Vaše zvíře také bude mít pocit hladu a bude více žadonit o žrádlo nebo jej krást. Promluvte si se svým veterinářem o méně kalorickém a objemnějším krmivu, jako je krmivo pro kastrované kočky či psy. Bez konzultace s veterinářem ale krmivo neměňte, protože pokud váš mazlíček stále roste, musíte se ujistit, že už vyrostl dostatečně na to, aby mohlo dojít k této změně v jídelníčku. 

 • Rozdělení dávek do více menších a častějších krmení může vést k tomu, že se vaše zvíře bude cítit během dne najezené. Ideální je krmení 3-4krát denně pro psy a 6-8krát pro kočky. Pokud pracujete mimo domov, skvělým řešením je dávkovač krmiva s nastavitelným časovačem. Jídlo z konzervy má vyšší obsah vody než granule a může pomoci vašemu domácímu mazlíčkovi cítit se plnější. Vyzkoušejte žrádlo z konzervy nebo zkuste, zda bude zvíře žrát granule, když je namočíte do vody. To by ho mohlo uspokojit.

Změny na srsti

Některým páníčkům to opravdu dělá starost. Ve skutečnosti jsou ale změny srsti po kastraci spíše vzácné. Zdá se, že zvláště některá plemena španělů mohou mít po operaci srst jemnější. Některým světlým kočkám, jako je siamská kočka, může v místě zákroku, kde byly ostříhány, vyrůst tmavší srst. Tyto změny jsou ovšem vzácné a pouze estetické, pro kočky a psy nepředstavují žádný problém. 

Inkontinence

Hormony vylučované v těle fen pomáhají udržet močový měchýř pevný a plně funkční. Vzhledem k tomu, že po kastraci se produkce hormonů zastaví, v pozdější fázi života může docházet k inkontinenci. Ta se obvykle projevuje jako únik moči, když pes spí nebo když mění polohu. Inkontinence postihuje asi 5% fen a bývá výraznější u větších, baculatých nebo starších jedinců. Existují léky, které mohou opravdu pomoci a já se domnívám, že díky nižšímu riziku výskytu rakoviny stojí kastrace i tak za to.

Jako panička a zároveň jako veterinářka si myslím, že zdravotní přínosy, které kastrace má, zdaleka převažují tyto menší nevýhody. V našich článcích o kastraci psů a koček si můžete přečíst další informace o těchto přínosech.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

 

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.