Pomozte své kočce zhubnout: Krmivo a pohyb - tipy

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jestli vám veterinář sdělil, že váha vaší kočky je vyšší, než je záhodno, nejste sami. Organizace International Cat Care uvádí, že 39 až 52 procent koček ve Spojeném království má nadváhu. A tento problém se netýká pouze Británie. Přibližně 60 procent koček ve Spojených státech bylo v roce 2018 klasifikováno jako kočky s nadváhou, podle Association for Pet Obesity Prevention (Asociace pro prevenci obezity u domácích mazlíčků).

Jak ale pomoci kočce zhubnout? Klíčem k úspěchu je kombinace vhodné stravy a pohybu. V rámci procesu hubnutí se řiďte následujícími radami.

Má moje kočka nadváhu?

Dlouhosrstá černo-rezavá kočka s nadváhou se dívá z okna.

Pokud si nejste jistí, zda má vaše kočka nadváhu, existuje jednoduchý způsob, jak ji změřit doma a nepotřebujete k tomu ani váhu! The World Small Animal Veterinary Association (Světová veterinární asociace pro malá zvířata) doporučuje použít bodový systém tělesného stavu , který vám pomůže posoudit tělesný stav vaší kočky. Zahrnuje tři jednoduché kroky, pomocí nichž zjistíte, kde se vaše kočka nachází na stupnici 1-9 (ideální je 5).

 • Projeďte oběma rukama s dlaněmi natočenými směrem dolů podél obou stran hrudníku kočky až k pánvi.
 • Podívejte se na kočku z boční strany tak, abyste dobře viděli celý její profil.
 • Podívejte se na kočku zhora, abyste viděli oblast kolem pasu.

Pokud při dotyku necítíte žebra nebo nevidíte pas, má vaše kočka pravděpodobně nadváhu. Jestli si to chcete ověřit a zjistit, jaká váha je u vaší kočky ideální, vemte ji k veterináři na celkovou kontrolu, která také vyloučí případné jiné důvody, které by mohly způsobovat přírůstek na váze.

Jak pomoci kočce zhubnout

Když zjistíte, že vaše kočka má nadváhu, je jen na vás, společně s vaším veterinářem, abyste pro ni vytvořili plán výživy a fyzické aktivity. Dobrá poučka, kterou se při vytváření takového plánu můžete řídit, zní: " Dobře jíst, více si hrát."

Výběr správného krmiva pro snížení hmotnosti

Pruhovaná šedá kočka spí.

Výživa hraje při snižování hmotnosti důležitou úlohu, ale před tím, než změníte své kočce stravu (a zvláště před tím, než jí zmenšíte krmné dávky), byste vše měli probrat s veterinářem, aby nevznikly případné zdravotní komplikace. Organizace Cats Protection varuje, že byste svou kočku neměli nikdy nechat vyhladovět ani ji nutit podstoupit drastickou dietu. Takové řešení není vhodné pro nikoho, ale u koček může navíc způsobit vážné jaterní potíže. To je sice jeden z nejhorších scénářů, ale jakákoliv změna v kočičí stravě má dopad na její zdraví, proto když chcete měnit způsob krmení, spolupracujte úzce se svým veterinářem.

Krmivo s nižším objemem kalorií a krmivo určené ke kontrole hmotnosti sice najdete v každém místním obchodě s chovatelskými potřebami, je ale důležité si předem ověřit u svého veterináře, zda je opravdu vhodné pro vaši kočku. Pokud je u vaší kočky nutné snížit hmotnost výrazně, veterinář vám může doporučit dietní krmivo, které je speciálně navrženo tak, aby pomohlo vaší kočce vrátit se ke zdravé váze. Takové krmivo má obvykle vysoký podíl vlákniny a méně kalorií ve srovnání s běžnými krmivy. Také je navrženo tak, aby obsahovalo dostatek bílkovin, vitaminů a minerálů a vaše kočka tak mohla hubnout bezpečně, i když bude konzumovat méně kalorií za den.

A v neposlední řadě, pokud své kočce rádi dáváte pamlsky nebo zbytky od stolu, nejlepší způsob, jak posílit její zdraví, je tyto zbytečné kalorie omezit nebo se jim úplně vyhnout. I když vám může připadat, že vás za to bude kočka nenávidět, ve skutečnosti bude spokojená, když místo toho od vás dostane pomazlení navíc a společný čas strávený hrou.

Jak pomáhá & pohyb a fyzická aktivita

Výživné krmivo je jen jednou součástí snižování váhy. Kočky jsou typicky sedavá stvoření, ale v době, kdy vaše kočka nespí, se ji snažte rozpohybovat. Považujte se za jejího osobního trenéra. Házejte kolem sebe malou hračku, kterou může kočka chytat, nebo si vyrobte domácí kočičí škrabadlo. Malého lovce zabaví dokonce i kulička zmuchlaného papíru. Střídejte různé činnosti, aby její zájem rychle neopadl.

Chcete spojit fyzickou aktivitu s krmením? Zvažte pořízení interaktivní misky (puzzle feeding box). U těchto speciálních misek je nutné, aby se kočka hýbala, pokud chce dostat jídlo ven, což jí pomůže spálit další kalorie.

Jak zabránit tomu, aby kočka nabírala další kila

Zdravé hubnutí představuje úbytek tělesné hmotnosti v průměru o půl až dvě procenta za týden. Organizace PDSA uvádí, že obal od krmiva sice poskytuje návod, kolik krmiva kočce podávat, ale její skutečná potřeba kalorií za den se může lišit v závislosti na velikosti, věku a zdravotním stavu. A pokud jde o snižování váhy, uvádí také, že byste měli svou kočku krmit podle cílové hmotnosti spíše než podle její stávající hmotnosti. Pokud si nejste jistí, kolik krmiva vaše kočka potřebuje, aby hubla zdravě, je nejlepší obrátit se na svého veterináře, který vám poskytne profesionální rady. 

Klíčové je také mít pravidelný krmný režim, aby kočka zbytečně nepřibírala. Některým kočkám vyhovuje jíst jednou nebo dvakrát denně, zatímco jiné preferují menší a častější dávky. Sledujte, jakým způsobem se vaše kočka stravuje a na základě toho se rozhodněte, jaký bude nejlepší postup pro vaši kočku, aby se dostala na optimální váhu. Vaší kočce se tyto změny možná ze začátku nebudou líbit, ale z dlouhodobého hlediska je jistě ocení. Zdravá váha jí konec konců umožní více se hýbat a hrát si a těšit se z celkově lepší kvality života.

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související produkty