Jak zchladit psa: Bezpečnostní zásady pro letní aktivity

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vyšlo sluníčko a psi také chtějí ven! Přichází léto a budete tak pravděpodobně trávit více času venku. Ať už to bude na zahradě, na terase nebo v parku, jistě chcete, aby tam vašemu psímu kamarádovi bylo co nejlépe. Pokud se dozvíte, jak v létě psa zchladit, bude si moci užívat teplého počasí spolu s vámi a zároveň zůstane v bezpečí. Přečtěte si několik zdravotních doporučení a tipů na zábavné aktivity, které můžete v létě se psem podnikat.

Mladý zlatý retrívr běží po pláži

Jak zchladit psa při teplém počasí

Přejděme rovnou k věci a podívejme se na hlavní obavu, kterou páníčci během léta mají: jak zajistit, aby se jejich pes nepřehřál. Je těžké zjistit, kdy už se pes přehřívá, protože nám to nedokáže říct. Obvykle ale vykazuje některé běžné příznaky jako dýchání s otevřenou tlamou nebo zrychlené dýchání. Pokud tyto příznaky zaznamenáte a pes navíc vypadá vyděšeně, nebo leží a nemůže se zvednout, měli byste to považovat za krizovou situaci. Co nerychleji psa dovezte k veterináři a mezitím udělejte cokoliv, abyste ho zchladili. Namočte ho až na kůži a cestou na veterinární kliniku jej zabalte do mokrých ručníků může to pro něj představovat rozdíl mezi životem a smrtí.

Když se my lidé zahřejeme, začneme se potit. Věděli jste ale, že psi se nepotí stejně jako my? Mají ovšem potní žlázy na tlapách. Psi se ochlazují především prostřednictvím dýchání. Dříve se předpokládalo, že rychlé dýchání prostě jen vytváří proud chladného vzduchu podél jazyka, ale nyní již víme, že psi mají v nose komplexní systém kostěných skořep. Proudí do nich velké množství krve, přičemž psi se při zrychleném dýchání nadechují čenichem. Proud chladného vzduchu se tak dostává k cévám v nosních skořepách a ochlazuje krev. Proto je pro psy s plochým čenichem tak těžké se ochlazovat. Jejich čenich příliš krátký na to, aby se jim tam nosní skořepy pořádně vešly. Tito psi obvykle začnou zrychleně dýchat již při mnohem nižších teplotách než psi s delším čumákem. Vždy se snažte vyhnout procházkám během nejteplejší části dne a u psů s plochým čenichem to platí dvojnásob.

Mějte na paměti, že každý rok mnoho psů tragicky zahyne proto, že je majitelé nechají zavřené v autě, ačkoliv třeba ani není příliš velké teplo. Pes se může snadno přehřát a zemřít, i když si myslíte, že budete pryč jen chvilku a necháte otevřená okna. Prostě to za to riziko nestojí.

Odjíždíte v létě s rodinou na víkendy pryč a berete s sebou i psa? Pokud ano, i váš pes bude potřebovat tašku s věcmi na přespání. Kromě krmiva a léků mu vezměte také pár oblíbených hraček a kopii záznamů o posledním očkování. Také je důležité si sbalit vše nezbytné na cestu samotnou a při plánování mít na paměti zdraví a pohodlí svého mazlíčka.

Věděli jste, že některá psí plemena snášejí vysoké teploty a letní počasí lépe než jiná? Proč tomu tak je? Psi s hladkou a krátkou srstí snášejí horka lépe než chlupáči, kteří mají srst s podsadou. Pokud se zrovna chystáte adoptovat štěně, nebo se stěhujete do teplejších krajin, je třeba si nastudovat seznam psích plemen a jejich charakteristiku. Jestli máte psa s dlouhou nebo hustou srstí, nechte ho ostříhat. Ani my bychom nechtěli celé léto nosit zimní oblečení, nechtějme to proto ani po psech. Pes sice po ostříhání může vypadat trochu jinak, ale zároveň to může představovat obrovský rozdíl pro jeho pohodlí.

Border kolie probíhá tréninkovým tunelem

Co v létě podnikat se psem

Venku fouká lehký větřík, slunce svítí a vy se spolu s dětmi nemůžete dočkat, až budete venku a budete si moci pohrát se svým mazlíčkem. Trávit čas společně s rodinou při hrách a dalších činnostech je skvělým způsobem, jak strávit letní odpoledne. Existuje mnoho možností, jak vzájemné vztahy rozvíjet, od učení nových triků až po procházku v příjemném, stinném lese.

Jedním ze způsobů, jak v létě psa zchladit, je nabídnout mu jako svačinku něco ledového a osvěžujícího. Psi milují zmražené pochoutky stejně jako my. Svého mazlíčka můžete dobrotami, například domácími nanuky, rozmazlovat i mimo obvyklý čas jídla, ale mějte na paměti, že tyto pochoutky by neměly představovat více než deset procent jeho denního kalorického příjmu. I obyčejné kostky ledu namočené do šťávy z tuňáka představují pro spoustu psů zvláštní pochoutku. Jen si je omylem nenasypte do svého ginu s tonikem!

Pokud se chystáte vyrazit koupat, možná že právě tento víkend je vhodná chvíle naučit vašeho psa plavat. Někteří psi mají k plavání přirozené sklony, tuto činnost se snadno naučí sami od sebe a ve vodě budou vaším nejlepším společníkem. 

Když jsou teploty na to, abyste trávili čas venku, příliš vysoké, omezte u psa fyzickou činnost. Jestli mu chcete dát přístup na zahradu, ujistěte se, že má volný přístup dovnitř i ven, aby si buď venku našel stín, nebo se, pokud bude chtít, mohl vrátit zpět domů. Zajistěte mu spoustu čerstvé vody, uvnitř i venku, aby byla vždy po ruce. Případně pokud se rozhodnete, že zůstanete uvnitř, snažte se mu tento čas co nejvíce zpříjemnit. Můžete mu přichystat hru, při níž schováte jeho oblíbené pamlsky a on je bude muset hledat.

Hlavně se ale řiďte podle svého psa. Většina psů se ve velkých vedrech chová instinktivně a větší část dne stráví někde ve stínu. Často se stává, že lidé psy nutí k fyzické aktivitě, ačkoliv se do ní psům nechce a pravděpodobně ani není dobrý nápad, aby ji vykonávali. Společné procházky si můžete užít během příjemně chladných chvil brzy ráno či pozdě večer a vycházky si plánujte právě na tento čas.

mladá žena si hraje se psy na zahradě

Jak si co nejvíce užít letní oslavy

V létě se rodiny i přátelé schází, ať už v rámci dovolených nebo různých letních oslav. Pokud plánujete strávit celý den venku na nějaké akci a připravujete chladící box plný jídla a pití pro lidi, myslete také na potřeby vašeho zvířete. Aby byl pes venku v bezpečí, sbalte s sebou například slunečník, který mu poskytne stín k odpočinku. Pokud chcete psa během letních měsíců udržet v chladu, musíte mu poskytnout více, než jen pitný režim a občasnou ledovou pochoutku.

Až budete plánovat skvělou dovolenou, nezapomeňte do ní zahrnout dostatek přestávek na odpočinek a napití pro sebe i svého psího kamaráda. V tomto ročním období se člověk snadno ponoří do zábavné činnosti, ale bezpečnost by vždy měla stát na prvním místě. Pokud máte ohledně zdraví svého psa jakékoliv obavy , zavolejte svému veterináři, který vám poradí, jak psa v létě zchladit. Vyčerpání a přehřátí může zvířata postihnout stejně rychle jako lidi. Prokládejte své aktivityodpočinkem ve stínu a užijte si příjemné a bezpečné léto.

O autorce

Angela Tague

Angela Tague

Angela Tague je spisovatelka a majitelka zvířat žijící na Středozápadě USA. Když zrovna nedělá nepořádek v kuchyni, nechodí po turistických stezkách v přírodě se svým psem Leem, nebo se neúčastní semináře jógy, píše na plný úvazek články pro různé lifestylové a technologické značky. Najdete ji na Twitteru a LinkedInu jako @AngelaTague.

  

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS