Protahuje se váš pes často? Proč a kdy si začít dělat starosti

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Ve velké většině případů je u psů protahování běžnou a převážně užitečnou činností. Existuje několik důvodů, proč se psi mohou protahovat každý den, často i mnohokrát denně. V určitých případech může být protahování příznakem zdravotních potíží a výjimečně se může dokonce jednat o život ohrožující nemoc. Je proto důležité vědět, kdy je protahování užitečné, kdy si na ně dát pozor a kdy se jedná o naléhavou situaci.

Proč se psi protahují?

V podstatě všechna zvířata i lidé občas pocítí naléhavou potřebu protáhnout si svaly. Je to skvělý pocit a často se jedná o téměř automatickou činnost, kterou provádíme spolu s mohutným zívnutím. U psů je to stejné. Hlavní důvody, proč se psi protahují:

  • Po odpočinku. Většina psů se pořádně protáhne poté, co spali nebo nějakou dobu odpočívali. Je to běžný způsob, jak uvolnit svaly a znovu se začít hýbat. Někteří psi se protahují i před spaním.

  • Hravý postoj. Jedná se o typický pohyb, který psi dělají a který vypadá jako pořádné protáhnutí. Je to způsob, jak si psi vzájemně ukazují, že jsou připraveni ke hře. Při tomto hravém postoji mají psi zadní část těla ve vzduchu, přední čast přikrčenou k zemi a přední tlapy natažené dopředu. Když druhý pes zareaguje stejně, hra může začít!

     

  • Nuda. Když se psi nudí nebo mají nedostatek stimulů, protahování se může stát náhradní činností. Tento druh protahování může být doprovázen chováním usilujícím o upoutání pozornosti, jako je pošťuchování nebo pokládání hlavy na páníčkův klín v očekávání jeho reakce. Je čas začít se psovi věnovat. I když s ním nemůžete jít na procházku, snažte se pohrát si s ním doma nebo na zahradě nebo ho chvíli trénujte. Jakákoliv psychická či fyzická stimulace je dobrá.

  • Natažený sval nebo bolest kloubů. Když mají psi, stejně jako lidé, natažený sval nebo se cítí strnule, snaží se postižené místo protáhnout, aby jej uvolnili a zmírnili bolest. Pokud zaznamenáte, že si pes protahuje určité místo nebo končetinu častěji, než je obvyklé, nebo při pohybu působí strnule, může to být příznakem artritidy nebo bolesti kloubů a prospěla by mu návštěva veterináře.

     

  • Bolest břicha. V tomto případě je protahování neuvěřitelně důležité. Psi trpící bolestí břicha mají tendenci se protahovat způsobem, který připomíná hravý postoj - se zadní částí těla ve vzduchu a přední přikrčenou u země. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že toto postavení zaujímají i v případě, že poblíž nejsou žádní jiní psi a setrvávají v něm déle, než je obvyklé. Někdy mohou také kňučet bolestí nebo uhýbat před pohlazením či dotykem. Protahování nebo prohýbání zad do oblouku může být také příznakem bolesti břicha.

Bolest břicha je velice důležitá příčina protahování, na kterou je třeba si dát pozor, neboť může být známkou akutní pankreatitidy. To je zánět slinivky břišní, který může být smrtelně nebezpečný a je neuvěřitelně bolestivý. U psů jej často způsobí tučné jídlo nebo něco, co pes vytáhl z popelnice, ale nemusí mít vždy zjevnou příčinu. Některá psí plemena jako kokršpaněl a knírač jsou k pankreatitidě náchylnější než jiná plemena.

Jedná se opravdu o nálehavou situaci, proto když budete mít podezření, že příčinou nadměrného protahování u psa by mohla být bolest břicha, vyhledejte co nejdříve veterinární pomoc. Když se jedná o pankreatitidu, každá minuta se počítá.

ědJe důležité rozpoznat, co je normální

Nedá se vypovědět, jak je důležité vědět, co je u vašeho psa normální. Čím více pozornosti věnujete jeho každodennímu chování, rutině a zvláštním osobnostním rysům, tím snáze si všimnete, že něco není v pořádku a budete moci rychle zareagovat. Jako vždy platí, že pokud máte jakékoliv pochybnosti, neváhejte zavolat svému veterináři. Mnohem raději se ujistíme, že je vše v pořádku, než abychom museli později litovat, že jsme něco zanedbali. Konec konců od toho tady jsme!

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA