Zahrada jako bezpečné místo pro psy: Rady jak toho docílit

Publikováno  
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Zahrada by měla být bezpečným a zábavným útočištěm pro celou rodinu, včetně vašeho psa. Tento venkovní prostor je místem, kde si můžete se psem hrát, kde může pes prozkoumávat prostředí a hledat nové podněty, když na něj zrovna nemáte čas, a kde si všichni mohou odpočinout, užít si klidné chvíle a chvíli jen tak pozorovat okolní svět. Zahrada však může být pro vašeho zvědavého chlupáče také tak trochu minovým polem plným nebezpečí. Proto je třeba myslet na to, aby byla vaše zahrada bezpečná i pro vašeho mazlíčka. Podívejme se, v čem spočívají některá z těchto nebezpečí a jak si můžete zajistit klid, když z tohoto prostoru vytvoříte bezpečné prostředí.

Běžná nebezpečí na zahradě

Nejčastější nebezpečí, která na psy na zahradě číhají, jsou rostliny, chemikálie, nářadí, kůlny nebo skleníky, vodní plochy a ploty. Pojďme se na ně postupně podívat.

Rostliny

Mnohé běžné rostliny mohou být pro psy jedovaté a některé dokonce až smrtelně jedovaté. Pokud má váš pes například tendence vyhrabávat cibulky a žvýkat je, zabraňte mu v tom. Tato zábava může být totiž velmi nebezpečná. Zde je několik dalších rostlin, které jsou pro psy jedovaté. V některých případech i prudce jedovaté: náprstník, prvosenka, tis, břečťan, rebarbora, vistárie, vlčí bob, hrášek, mák, chryzantéma a zlatý déšť. Bližší informace o jedovatých rostlinách naleznete na internetových stránkách organizace PDSA.

Naučte se, jak tyto rostliny vypadají a buď je ze zahrady úplně odstraňte, nebo je ohraďte kvalitním oplocením vhodné velikosti, aby k nim pes neměl přístup. Pokud u psa zaznamenáte divné chování nebo příznaky poté, co byl venku na zahradě, kontaktujte svého veterináře. Tyto příznaky mohou zahrnovat mimo jiné zvracení, vrávorání, slintání nebo záchvaty.

Chemikálie

Naše zahrady se nám líbí, když jsou krásné, bez škůdců, s pěkným nábytkem a plotem. Možná si ale neuvědomujete, že některé běžné zahradní výrobky mohou být pro psy nebezpečné, někdy až smrtelné. Zvláště jedovaté jsou granule proti slimákům a jedy na hlodavce, stejně jako některé insekticidy a přípravky na hubení plevele. Přečtěte si pečlivě návod k použití a především tyto výrobky uchovávejte mimo dosah vašeho psa. Dále je třeba velké opatrnosti u věcí, jako jsou konzervační prostředky na dřevo. Když je použijete, nechte psa uvnitř, dokud dřevo řádně nezaschne a vy pečlivě neutřete všechny kapky kolem. Pokud bude mít váš pes smůlu a dostane se do kontaktu s něčím škodlivým, případně budete mít takové podezření, neprodleně kontaktujte svého veterináře.

Nářadí, kůlny a skleníky

Když si váš pes hraje na zahradě, nikdy nepoužívejte sekačku na trávu nebo křovinořez, protože tyto nástroje by mu mohly způsobit vážná zranění. Také nikdy nenechávejte volně ležet nářadí s ostrou čepelí nebo hrotem. Pokud by na ně pes šlápl, mohl by se vážně zranit. A pokud se nechcete namočit, nenechávejte venku ani zahradní hadici, kterou by pes mohl rozkousat!

Dávejte si také pozor na kůlny a skleníky. Pokud je váš pes na zahradě, nechávejte je raději zavřené. Kůlny a garáže jsou místa, kde nejčastěji skladujeme předměty, které jsou pro naše domácí mazlíčky nejvíce nebezpečné. Psi se často rádi vplíží do skleníku, protože je tam krásně teplo, ale pokud v něm uvíznou, mohou snadno dostat úpal a ten pro ně může mít smrtelné následky, stejně jako když pes zůstane v horku zavřený v autě.

Vodní plochy

Ujistěte se, že jsou jezírka a vodní plochy na vaší zahradě zakryté, zvláště dokud je váš pes mladý. Někdy je těžké dostat se ven i z mělké vody a pes by se tam mohl zranit nebo utonout. Zelené řasy, které se běžně vyskytují v jezírkách, jsou také potenciální příčinou onemocnění u psů, kteří by se mohli chtít v jezírku napít nebo vykoupat. Když je pes venku na zahradě, vždy mu zajistěte dostatek čerstvé vody.

Oplocení

Jedním z vašich úkolů na zahradě by mělo být zkontrolovat, zda je plot v pořádku, a to nejlépe ještě předtím, než si psa pořídíte. Určitě nechcete, aby se váš chlupáč ztratil v okolních ulicích nebo zranil. Kvalitní oplocení je nezbytné, pokud chcete, aby byl váš pes na zahradě v bezpečí. I když máte mohutný živý plot, psi se umí protáhnout překvapivě malými otvory - zejména pokud se jedná o malé psy. Bezpečný plot nesmí mít díry a musí být dostatečně vysoký, aby jej pes nepřeskočil. Když má pes motivaci vydat se sám ven na procházku, umí skočit opravdu vysoko. Existuje také mnoho firem, které se specializují na oplocení zahrad, ve kterých se budou pohybovat domácí mazlíčci. Takové ploty mohou být užitečné nejen proto, aby pes zůstal uvnitř, ale také proto, aby se k němu nedostala jiná zvířata, která by mohla vyvolat nějakou tu šarvátku a vašeho psa zranit. Za všechny čtyřnohé parťáky vás prosíme, abyste nepoužívali elektrické ohradníky ani obojky vydávající elektrické šoky, abys pes zůstal tam, kde má. Tato zařízení vašemu psovi jednoduše ubližují, vyvolávají u něj strach a ničí vaše přátelství.

A na závěr...

Nestrachujte se příliš! Po přečtení tohoto článku se může zdát, že vaše zahrada je skutečnou smrtící pastí, ale s trochou plánování a práce navíc můžete ze své zahrady snadno vytvořit prostor, který bude pro vašeho psa bezpečný a budete si jej společně užívat. Ať se vám tam líbí!

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS