MALÁ A TRPASLIČÍ
PLEMENA PSŮVELKÉ ROZDÍLY

Od jezevčíků po jorkšírské teriéry, malá a trpasličí plemena zahrnují celou řadu psů s různými charakterovými vlastnostmi a společenskou náročností. Existuje mnoho různých typů malých a trpasličích plemen, ale všechna tato plemena mají stejné, jedinečné potřeby.

Která plemena jsou považována za malá a trpasličí?

Malá a trpasličí plemena jsou obecně definována jako psi o hmotnosti do 9,5 kg a lze je najít téměř v každé skupině. Často se jim říká „trpasličí“, „miniaturní“ nebo „společenští“ psi, přičemž tito mazlíčci mají na základě své biologie, plemene a dispozice své speciální potřeby.

photo of small dog on owner's lap

Péče o malá a trpasličí plemena

Malá a trpasličí plemena psů zahrnují všechny různé rysy větších plemen zabalené do malého chlupatého balíčku společně s některými jedinečnými charakterovými vlastnostmi a specifickými projevy vlastní osobnosti.

 • Mnoho psů malých a trpasličích plemen snadno podléhá stresu

  Protože velký svět může být pro malého pejska zahlcující, můžete mu pomoci zmírněním stresorů a nabídnout mu lidskou společnost, kterou dobře zná a ve které se cítí dobře.

  Obvyklé stresory zahrnují:

  • Separace: Vytvořte předvídatelnou každodenní rutinu zahrnující pravidelnou stravu, vycházky a čas na hraní
  • Hlasité zvuky a hluk: Zkuste přehrávat klidnou hudbu, která pomůže zamaskovat hluk a nepříjemné zvuky
  • Změny v zavedené rutině: Psi mají rádi své pohodlné osobní místo, kam si mohou zalézt
  • IInvaze do jeho prostoru: Především děti mohou potřebovat vysvětlení, jak zacházet se zvířaty a že je mají nechat odpočinout

  VĚDĚLI JSTE, ŽE... Psi malých a trpasličích plemen by měli mít své vlastní místo, jako například bedýnku, přepravku, košík nebo podložku, kde by se cítili v klidu a bezpečí.

 • Mnoho psů malých a trpasličích plemen potřebuje speciální úpravu srsti

  Malí dlouhosrstí psi – ať chlupatí pudlové nebo jorkšíři s hedvábnou srstí – by měli být vyčesáváni každý den, abyste udrželi jejich srst v dobré kondici a předešli jejímu plstnatění a zacuchání, jehož odstraňování může být bolestivé.

  Pravidelná úprava srsti je pro psy malých a trpasličích plemen velmi důležitá:

  • Používejte vlažnou vodu, která je vašemu mazlíčkovi příjemná
  • Používejte speciální šampony určené pro psy
  • Používejte rozčesávací kartáč určený pro dlouhosrsté psy
  • Pročesávejte jemně a ve směru růstu srsti
  • Dobře opláchněte, abyste předešli kožním problémům
  • Osušte svého psa zabalením do teplého ručníku
 • Psi malých a trpasličích plemen si potřebují hrát

  Hraní s hračkami může upevnit pouto mezi vámi a vaším psem a podpořit jeho fyzické a mentální dovednosti.

  • Dejte jim hračku správné velikosti: Hračky, které jsou příliš velké, lze těžko uchopit – hračky, které jsou příliš malé, mohou představovat riziko udušení
  • Pozor na větší spoluhráče: Psi velkých plemen, zejména štěňata, si mohou plést malé pejsky s hračkami
  • Dohlížejte na děti: Ujistěte se, že vaše děti vědí, jak si opatrně hrát s malým pejskem
  • Není potřeba s nimi zacházet jako s miminky: Váš malý pes je pořád pes, takže mu dávejte příležitosti se pořádně vyřádit
photo of pet parent feeding toy poodle

Psi malých a trpasličích plemen mají vlastní nutriční potřeby

Psi malých a trpasličích plemen mají v porovnání se psy velkých plemen svou vlastní biologii a pouze správné krmivo může pomoci udržet rovnováhu a podpořit zdraví vašeho malého chlupáče. Důležité nutriční potřeby zahrnují:

Kalorický příjem

Psi malých a trpasličích plemen mají rychlejší metabolismus než psi velkých plemen a potřebují přibližně 88 kalorií na kilogram své hmotnosti denně, zatímco větší psi potřebují o něco více než polovinu.[1] Zeptejte se svého veterináře, jaká by měla být ideální hmotnost vašeho psa.

Oxidační stres

Vzhledem k tomu, že psi malých a trpasličích plemen žijí déle, potřebují také krmiva s vysokým obsahem antioxidantů, které v průběhu jejich dlouhého života mohou pomáhat neutralizovat volné radikály.

Vědecky navržené ingredience

Ingredience, jako jsou Omega-3 mastné kyseliny, podporují zdravou pokožku a zářivou srst.

Krmiva Hill’s pro psy malých a trpasličích plemen jsou navržena pro jejich celoživotní zdraví

Ve společnosti Hill’s jdeme ještě dál a navrhujeme velikost granulí tak, abychom zajistili, že nutriční potřeby psů malých a trpasličích plemen budou pokaždé splněny. Suchá a mokrá krmiva pro psy malých a trpasličích plemen navrhujeme přesně podle jejich jedinečných nároků na kalorický příjem s ohledem na potřeby, které se v průběhu stárnutí mění.

VĚDĚLI JSTE, ŽE...  Zdravý pes malého nebo trpasličího plemene může žít až 20 let. Je velmi důležité si uvědomit, že délka života vašeho psa se může značně lišit a závisí na mnoha faktorech.

3D rendering of small paws facility

Věnováno dobrému živobytí vašeho malého psa

Za účelem lepšího porozumění nutričním, sociálním, emocionálním a behaviorálním potřebám psů malých a trpasličích plemen založila společnost Hill’s středisko Small Paws Innovation Center. Toto nové zařízení, které je součástí našeho globálního střediska Pet Nutrition Center (PNC), využívá nejmodernějších technologií pro přípravu speciálních receptur krmiv vyvinutých pro jedinečné potřeby psů malých a trpasličích plemen.

Středisko Small Paws Innovation Centre je domovem 80 psů malých a trpasličích plemen o hmotnosti do 5,4 kg, přičemž každému z nich se dostává mimořádné veterinární péče. Jejich každodenní život zpestřuje celá řada vnitřních a venkovních aktivit, včetně pobytu ve venkovním prostoru nazvaném Bark Park.

image of boy petting dog in the grass

O krok napřed pro budoucí generace

V oblasti krmiv pro domácí mazlíčky pracujeme od roku 1939, tudíž si dobře uvědomujeme hodnotu plánování pro trvalou udržitelnost.

image of pet nutrition center worker petting cat

Závazek k dobru

Náš výrobní proces je navržen tak, aby splňoval etické požadavky a standardy udržitelnosti a odpovědnosti.

image of cat inside cardboard box

Výrobky, kterým můžete věřit

Přečtěte si, jak usilujeme o to, aby krmivo vašeho mazlíčka dosahovalo těch nejvyšších standardů výživy, bezpečnosti a chuti.

1 Coates, Jennifer. “Nutritional Differences for Small, Toy, and Large Breed Dogs.” Petmd.Com, PetMD, 3 Feb. 2012, www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/jcoates/2012/feb/nutrition_differences_for_small_toy_large_breeds-12459. Accessed 26 Oct. 2020.