Co dělat se psem, který má nadváhu?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Stejně jako my lidé, i pes může snadno nabrat nechtěná kila navíc. Je smutnou pravdou, že psi s nadváhou žijí kratší dobu a vedou méně štastný život. Také jsou náchylnější k celé řadě zdravotních obtíží, jako cukrovka, kožní onemocnění a artritida. Když tedy udržíte psa štíhlého a ve formě, je to důležitá součást jeho celkového fyzického zdraví a zároveň mu tak zajistíte procházky, hraní a zábavu.

Nestyďte se zeptat veterináře na hmotnost vašeho psa. Je to v dnešní době opravdu běžná situace a váš veterinář vám určitě rád pomůže zbavit psa s nadváhou přebytečných kil.

Psi s nadváhou - na co si dát pozor

Vzhledem k tomu, že velikost a stavba těla se u jednotlivých psů velmi liší, může být obtížné zjistit, zda má váš pes nadváhu. Při hlazení byste měli poměrně snadno nahmatat žebra, lopatky a kyčelní kosti. Když se psí tělo protáhne, například při skoku, žebra by měla být viditelná. Pokud se na psa podíváte shora, za žebry by měl být viditelný pas.

Některá podsaditá a svalnatá psí plemena mohou přebytečný tuk snadno skrývat. Veterinář může váhu a fyzickou zdatnost přesně posoudit a stanovit, zda má váš pes nadváhu a pokud ano, z jakého důvodu. 

Většina psů trpí nadváhou z důvodu překrmování a je až příliš snadné pochopit proč. Lidé rychle pochopili, jakou radost pes z pamlsků má a také je často používají během výcviku.

Poraďte se se svým veterinářem ohledně stravy na regulaci hmotnosti.

Pouhé omezení krmiva může být pro psa nebezpečné, protože může dojít k nedostatečnému podávání některých důležitých živin, jako jsou vitamíny nebo bílkoviny. Pes se také může cítit hladově, což znamená, že bude častěji o jídlo žebrat. Veterinář vám ale může pro psa doporučit objemnější nízkokalorické krmivo, které bude dokonale vyvážené pro bezpečné a efektivní hubnutí. Některá krmiva na hubnutí dokonce obsahují zvláštní přísady, které mohou změnit metabolismus vašeho psa tak, aby tuk místo ukládání spaloval.

Několik tipů pro regulaci hmotnosti vašeho psa 

Veterinář je nejlépe postavenou osobou, která vám může u psa s nadváhou pomoci se zdravým stravováním. Následující tipy mohou být také užitečné:

 • Mějte na paměti, že pokyny ke krmení na obale se vztahují k ideální hmotnosti, což ale nemusí odpovídat stávající hmotnosti vašeho psa! Pokud si nejste jistí, zda má váš pes ideální hmotnost, poraďte se s veterinářem. 
 • Když rozdělíte denní příděl krmiva do tří až čtyř dávek, může to vašemu psovi pomoci cítit se během dne sytý. Nezapomeňte na to, že štěňata potřebují na začátku čtyři jídla denně, ať mají ideální váhu nebo ne.
 • Váš pes bezpochyby miluje jídlo od stolu, ale tím se mohou snadno nasčítat přebytečné kalorie a to potom může vést k tloustnutí. Pamlsky od stolu mohou psa také podněcovat k příliš častému žebrání o jídlo.
 • Snažte se omezit pamlsky. Většina pamlsků je navržena tak, aby obzvlášť skvěle chutnala, ale obvykle také obsahují přebytečné kalorie. Mějte na paměti, že kalorie v pamlscích se také přičítají do celkového denního kalorického příjmu a neměly by představovat více než 10% celkové denní spotřeby. 
 • Zdá se, že psi mají šestý smysl, když jde o to vyčenichat člověka, který štědře rozdává dobroty. Pokud je to nezbytné, požádejte sousedy a rodinné příslušníky, aby zvířeti pamlsky nedávali.
 • Zajistěte, aby měl váš pes nejméně dvě delší procházky denně. Jeho metabolismus bude díky tomu výkonnější a chuť na jídlo omezenější.
 • Je možné, že váš pes bude potřebovat speciální krmivo na regulaci hmotnosti. I když má raději původní krmivo, vytrvejte. Na nové krmivo si jistě zvykne. Zajistěte mu stálý přístup k čerstvé vodě.

Váš veterinář je odborníkem na zvířecí stravu, proto než provedete jakékoliv změny ve způsobu stravování vašeho psa, měli byste se s ním poradit. Na příští kontrole jej požádejte, ať psa zváží a potvrdí vám, zda má pes nadváhu. Pokud tomu tak je, může vám zároveň poradit, jak nejlépe zakročit a zajistit, aby váš pes zůstal zdravý a šťastný.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS

 

Související články

 • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

  Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
 • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

  Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
 • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

  Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související produkty