
Střevní mikrobiom u psů a koček: Jak ovlivňuje jejich zdraví?
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Věděli jste, že počet mikroorganismů žijících na povrchu a uvnitř vašeho těla převyšuje počet buněk ve vašem těle? Totéž platí i o našich mazlíčcích a věda odhaluje, že společenství mikrobiomů – psí mikrobiom a kočičí mikrobiom – mají pro těla obou zvířat vzájemně prospěsné účinky. Jinými slovy, jsou to skvělí partneři v udržování celkového zdraví a pohody vašeho domácího zvířete.
Co že to je ten mikrobiom?
Mikro znamená velmi malý, zatímco slovo biom odkazuje na přírodní komunitu živých orgasnismů, které žijí v daném ekosystému. Nejjednodušší způsob, jak pochopit psí nebo kočičí mikrobiom je představit si mikroskopickou populaci bilionů bakterií, virů, kvasinek a prvoků, které žijí v jednom společném ekosystému - těle.
Konkrétní směs druhů bakterií, virů, kvasinek a prvoků je u každého psa či kočky jedinečná. Ve článku, který vyšel nedávno v internetovém časopisu Nature, autorka Sujata Gupta vysvětluje, že lidé a zvířata žijící ve společně domácnosti si navzájem vyměňují a sdílejí svůj mikrobiom. Zajímavé zjištění je, že i když se tyto mikroorganismy mohou u odlišných jednotlivců lišit, často dělají totéž a mají podobné účinky, jako v případě metabolických funkcí, jak uvádí server Nature Communications.
Ačkoliv častěji slýcháte o střevním mikrobiomu, existují také mikrobiomy, které žijí na kůži, v ústní dutině, v dolní části ženského reprodukčního systému a v dýchacích cestách. Každé místo na těle je odlišné, což platí i o typu mikroorganismů, které v těchto oblastech žijí, takže každá má svůj jedinečný mikrobiom.
V ekosystému trávicího systému se daří střevnímu mikrobiomu. Většina střevních mikroorganismů žije ve střevě, přestože mikroby jsou i v jiných částech těla jako v žaludku, tenkém střevě a v horní části tlustého střeva.
Jak se mikrobiom vyvíjí u našich zvířecích společníků?
Psi a kočky nemají mikrobiom od narození. Štěňata a koťata si ho začnou vytvářet hned po narození a mikroogranismy se k nim dostávají od jejich matky, od lidí v jejich domácnosti a z okolního prostředí. Mikrobiom vašeho domácího mazlíčka pochází z řady věcí, se kterými přijdou do každodenního kontaktu – od hraček a krmiva po vnitřní a vnější prostředí a ano, dokonce i z vás.
S tím, jak štěňata a koťata rostou, jejich mikrobiomy se mění a zároveň dospívají. U většiny dospělých psů a koček zůstává mikrobiom stabilní, pokud neonemocní nebo nestrádají v důsledku nevhodné výživy.
Jak mikrobiom ovlivňuje celkové zdraví mého zvířete?
Nejen, že střevní bakterie napomáhají trávení, rovněž syntetizují vitaminy a důležité aminokyseliny, pomáhají předcházet infekcím, posilují imunitní systém a podporují celkové zdraví a pohodu, jak uvádějí vědci z Laboratoře pro výzkum gastrointestinálních poruch americké univerzity Texas A&M. Mikrobiom zdravých psů a koček se příliš nemění, pokud u nich nedojde ke změně krmiva nebo nedostanou nemoc, která naruší množství a typ střevních mikroorganismů. Spousta nemocí souvisí se střevní dysbiózou, což znamená, že dochází ke změnám ve střevním mikrobiomu, které ovlivňují její funkci. Je rovněž důležité si uvědomit, že léčba antibiotiky může mít závažné dopady na střevní mikrobiom. Mikrobiom může ovlivňovat skoro každý orgán v těle vašeho domácího mazlíčka, z čehož vyplývá, že vyrovnaný mikrobiom je nezbytný pro celkové zdraví.
Jak ovlivňuje výživa mikrobiom?
Volba krmiva má velký vliv na zdraví a populaci psího a kočičího mikrobiomu. I něco tak zdánlivě neškodného jako rychlá změna krmiva vašeho psa nebo kočky může mikrobiom změnit. Měnící se úrovně bílkovin, tuků, sacharidů, rozpustné a nerozpustné vlákniny mohou ovlivnit a narušit rovnováhu v psím nebo kočičím mikrobiomu. Dokonce i když krmíte vašeho domácího mazlíčka zbytky jídla nebo si v nepozorované chvíli najde cestu ke zbytkům z kuchyňského koše, může to způsobit trávicí potíže, které mohou mít původ právě v narušeném mikrobiomu.
Když do střeva vstupují odlišná krmiva, ovlivňuje to i střevní bakterie, které vytvářejí nadměrné množství plynů s nepříjemně zapáchajícími sloučeninami nebo mají vliv na kvalitu stolice zvířete. Proto je důležité, aby byl přechod na nové krmivo postupný, neboť střevní bakterie potřebují čas na to, aby se adaptovaly a zachovala se jejich rovnováha.
Když krmíte svého chlupáče, živíte zároveň i jeho mikrobiom. Ještě v raných fázích výzkumu dochází každý den k novým poznatkům, které odhalují, jakou roli hraje živení mikrobiomu v udržování jejich celkového zdraví.
V globálním centru společnosti Hill's Pet Nutrition Center se týmy vědců a odborníků na výživu snaží spojit účinky určitých živin na mikrobiom vašeho domácího mazlíčka, jakož i na jeho buňky. Pochopení vztahu mezi těmito živinami a bakteriemi nám pomáhá navrhovat složení krmiv, která podporují zdraví mikrobiomů. Mikroorganismy, které žijí v tělech našich domácích mazlíčků, musí být v přesné rovnováze, aby podporovaly jejich zdraví a celkovou pohodu. To, čím krmíte vaše své chlupáče, podporuje jeho zdraví a pomáhá mu uchovat si zdravý mikrobiom, který je nepostradatelný pro jejich celkovou pohodu.
O autorovi

Dr. Sarah Wooten
Dr. Sarah Wooten získala v roce 2002 magisterský titul v oboru Veterinární medicína na Kalifornské univerzitě v Davisu. Doktorka Wooten je členkou společnosti American Society of Veterinary Journalists a její profesní aktivity sahají od provozování veterinární praxe pro malá zvířata v Greeley v Kolorádu přes veřejné projevy na téma asistence, vedení a komunikace s klienty až po psaní. Ve svém volném čase ráda táboří se svou rodinou, lyžuje, potápí se a účastní se triatlonových závodů.