Proč jsou labradoři neustále hladoví? O pocitu sytosti

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Už dlouho se říká, že labradoři mají neustále hlad a když jde o jídlo, jsou jako bezedná jáma. Některá plemena, jako právě labradoři, jsou silně orientovaní na jídlo, zatímco jiné rasy, např. border kolie, se více zaměřují na lidi a úkoly. Proč tedy labradoři tráví veškerý svůj čas vyhledáváním jídla a proč jsou z tohoto důvodu náchylnější k obezitě?

Existuje několik důvodů, proč může váš labrador neustále působit vyhladověle. Pojďmě se na ně postupně podívat.

Mají labradoři k hladu genetické predispozice?

V roce 2016 prokázala jedna studie v časopise Buněčný metabolismus (Cell Metabolism), že labradoři a někteří jejich blízcí příbuzní, hladkosrstí retrívři, mají konkrétní genovou mutaci, která se u jiných psů nevyskytuje. Tato genová mutace má vliv na jejich motivaci k jídlu, zvyšuje pravděpodobnost ukládání tuku a psi jsou kvůli ní náchylnější k obezitě. Uvedená studie dále prokázala, že tato mutace je běžnější u psů, kteří byli vybráni jako asistenční psi, spíše než u těch, kteří jsou chováni jako mazlíčci.

Gen POMC, což je právě postižený gen zmiňovaný výše, souvisí také s obezitou u lidí a hraje roli u pocitu sytosti. Pocit sytosti znamená absenci hladu. Zdá se, že v případě dané genové mutace si labradoři neuvědomují, že už mají plný žaludek. Nezažívají proto nikdy pocit sytosti a stále hledají další jídlo.

Další příčiny hladu, které je potřeba vyloučit

Pokud máte doma psa, který neustále působí hladově, nemusí za tím stát pouze jeho geny. Když na vás pes vrhne svůj prosebný pohled, může být opravdu lákavé poddat se mu, ale zároveň se tím někdy vytvoří začarovaný a nezdravý kruh. Štěňata, která mají nadváhu už v raném věku, vyrostou v dospělé jedince s nadváhou a ti mohou být náchylní k obezitě po celý zbytek života. Mějte to na paměti a pokud máte doma labradora, doporučujeme být důslední od samého začátku, pokud jde o krmení a reakce v průběhu krmení.

Promluvte si se svým veterinářem o skóre tělesné kondice (BCS). Je to způsob, jak se ujistit, že váš pes má ideální hmotnost vzhledem ke své velikosti, věku a plemeni. Když si pes udrží během života zdravou váhu, bude to pro něj mít řadu zdravotních přínosů.

Vyhněte se u psa nesprávným stravovacím návykům

Když jde o jídlo, osvojte si od začátků správné návyky. Psi, kteří mají dovoleno prohledávat odpadky, jsou někdy opravdu nesnesitelní v době krmení a když už si na něco zvyknou, těžko se jim později odvyká. Mohou se zdát hladoví, ale ve skutečnosti jen hrají svou roli, protože ví, že to bude fungovat. Ujistěte se, že všichni členové rodiny, včetně návštěv, ví o tom, že nesmí psa krmit zbytky od stolu.

Krmné dávky svého psa přesně zvažte, neodhadujte je pouze přibližně. Pokud se váš labrador nebo jakýkoliv jiný pes zdá během dne hladový, rozdělte mu denní příděl krmiva do tří nebo čtyř dávek. Jestli to nepomůže, poraďte se s veterinářem, zda by ve vašem případě bylo vhodné sytější, méně kalorické krmivo, které by mohlo pomoci se záchvaty hladu.

Psí paraziti

Ujistěte se, že váš pes je řádně proočkován. Přestože vážné napadení červy už není v dnešní době příliš časté, červi mohou i tak představovat problém, zvláště pokud váš nenasytný pes venku na procházkách požírá všechno možné. Rozdíl zde spočívá v tom, že psi, kteří jsou vyhladovělí kvůli červům, nepřibírají na váze, naopak někdy hubnou.

Zdravotní obtíže

Labradoři jsou náchylnější k určitým nemocem, což může znamenat, že se jich obezita týká více než jiných psů. I problémy s lokty a kyčlemi jsou u tohoto plemene běžné a pokud nemá váš pes dostatek fyzické aktivity, bude mu stačit méně kalorií. U ortopedických potíží je zvláště důležité, aby si pes udržel zdravou hmotnost a zátěž pro klouby se tak omezila na minimum.

Labradoři jsou také náchylní k hypotyreóze, což je snížená funkce štítné žlázy. Štítná žláza řídí metabolismus, takže psi trpící tímto onemocněním jsou často apatičtí, hladoví a snadno přibírají na váze. Pokud má váš veterinář podezření na hypotyreózu, bude muset provést krevní testy, aby přítomnost tohoto onemocnění potvrdil nebo vyloučil.

Pro shrnutí

Přestože je rozežranost vašeho labradora podmíněna geneticky, je velmi důležité mít jeho hmotnost pod kontrolou. Obezita je pro zdraví vašeho psa velmi škodlivá a bylo prokázáno, že psům zkracuje život. Abyste si tu svého chlupáče udrželi co nejdéle, buďte silní a nepodlehněte jeho velkým, hladovým očím.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA