Socializace štěněte
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Socializujte Vaše štěně a dáte mu ten nejlepší start do života
Socializace. Toto slovo vypadá a zní důležitě. A opravdu to důležité je, když Vaše štěně vyroste v přátelského, dospělého psa, který žije život naplno.
Nyní jste si vzali štěně, jste povinni zajistit, že vyroste v dobře vychovaného psa, šťastného ve společnosti lidí a dalších zvířat.
Se socializací nikdy nemůžete začít dost brzy
Výhody brzké socializace jednoduše nemůžeme docenit, ale dobrou zprávou je, že to není nijak těžké a může to být pro Vás oba dobrá zábava. Vše co musíte udělat je brát jej ven, co nejvíce můžete a tak brzy jak je to jen možné. Ovšem ne dříve než po první vakcinaci, která se dává v šesti týdnech. Buďte ovšem opatrní a dávejte pozor, abyste toho po štěněti nechtěli tak brzy příliš. Zpočátku ho nechte získávat své zkušenosti pomalu.
Vaše štěně a ostatní lidé
Vám to tak možná nepřijde, ale lidé jsou různí, různého věku, různého vzhledu a různých velikostí. A Váš mazlíček by je měl potkat všechny. Nechte jej si zvyknout na cizí lidi, ale buďte opatrní, není dobré, když mu všichni budou projevovat přílišnou náklonnost.
Je důležité, aby se Vaše štěňátko seznámilo i s dětmi. Dokonce, i když žádné děti doma nemáte, je nutno brát štěně za nimi někam ven. Jedna již odzkoušená rada je, vzít štěňátko do blízkosti školy. Děti totiž nepotřebují žádného pobízení, aby začaly dělat povyk a s křikem běhat kolem té Vaší plyšové kuličky. Ale nesmíte zapomínat, že štěňata se velice rychle unaví, takže se ujistěte, že jejich setkání s ostatními lidmi netrvají nějak nepřiměřeně dlouho a pak dopřejte vašemu štěněti čas na odpočinek.
Nechte Vaše štěně chodit za ostatními psy
Rozhodujícím aspektem socializace Vašeho štěněte je seznámení jej s jinými psy a samozřejmě také štěňaty. Nicméně je důležité jej nechat se setkávat jen s těmi zvířaty, o kterých víte, že jsou správně socializovaná. Špatná zkušenost totiž může mít pro život Vašeho mláďátka dlouhodobý negativní efekt.
Při pobytu v kolektivu starších psů se Vaše štěně naučí respektu ke starším a to tak, že když si začne více dovolovat na staršího psa, ten jej usměrní.
Buďte opatrní, aby Vaše štěňátko nebylo jednou zaskočeno velkým, ale stále hravým pejskem. Poslední věcí, kterou potřebujete je, aby bylo vystrašené, takže pro jistotu buďte připraveni se sehnout a poskytnout Vašemu štěňátku bezpečné útočiště, pokud to bude nezbytně nutné.
Není důvod, proč by se Vaše štěně nemohlo setkávat s jinými čtyřnohými kamarády, jako jsou kočky, koně nebo dokonce zemědělská zvířata. Tento kontakt s ostatními zvířaty přinese ovoce v budoucnu, kdy Vaše štěně vyroste v nebojácného a přátelského dospělého psa.
Vaše štěně a jiná místa
V rámci procesu socializace byste měli své štěně zvykat na různá prostředí, situace a zvuky. U mazlíčků, kteří nemají problém se socializací s lidmi, by měl tento proces probíhat přirozeně. Zvykání na město, venkov, dopravu a cestování autem by mělo být pro vás oba zábavou. Jen pamatujte, že by toho na štěně nemělo být moc najednou.
Budete-li potřebovat více informací o socializaci, Váš veterinář Vám rád doporučí vhodnou literaturu. Možná byste se mohli přihlásit do kurzu socializace štěňat, které mnozí veterináři pořádají. Navštěvovat jej můžete se štěnětem ve věku 12 až 18 týdnů.