Příručka pro páníčky o speciálních potřebách psů malých plemen

$authorText
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Podívejte se na svět jejich očima

Malá psí plemena jsou pochopitelně oblíbená. Jsou součástí našich životů a domovů, aniž by zabírala příliš mnoho cenného prostoru, ale někdy se musíme také podívat na to, jak svět vypadá z jejich pohledu. Zkuste se dostat na úroveň vašeho psa, a to doslova, a poté se dobře rozhlédněte kolem sebe. Tyčí se pohovka vysoko nad vámi? Vypadá to, že se kluzká kuchyňská podlaha táhne na kilometry daleko? Vypadají z pohledu malého psa i děti jako strašidelní obři? Takto se psovi jeví okolní prostředí, proto je důležité dívat se na věci z jeho perspektivy. Položte si pár klíčových otázek:

Vypadají věci při pohledu zdola o něco děsivěji? Když vám ční lidi i předměty z domácnosti vysoko nad hlavou, může to působit poněkud strašidelně - jen si představte vysavač, který je větší než vy. Snadno si domyslíte, jak se může cítit váš pes.

V jaké vzdálenosti od hlavního místa odpočinku nebo místa na hraní jsou zásadní věci jako miska s vodou? Dá se k ní dostat krátkým sprintem nebo je potřeba uběhnout maraton?

Pokud váš pes může na nábytek, jak vysoko musí vyskočit? Pomohl by mu stupínek, aby se tam dostal snadněji?

Všech tvarů a velikostí

Malá psí plemena obsahují pestrou škálu psů malé velikosti. Někteří jsou statní a podsadití, jako například Jack Russel teriér nebo West highland white teriér. Jiní, jako například italský chrtík, pražský krysařík a čivava, mohou být poměrně křehcí a choulostiví a potřebují jemné a opatrné zacházení.

Několik plemen se vyznačuje velice výraznými znaky. Patří mezi ně například všem známý jezevčík s dlouhým tělem, japonský chin s kulatou hlavou nebo čínský chocholatý pes bez srsti. Na tato plemena si dejte pozor. Jejich výrazné znaky jsou často ve srovnání s „normálními psy“ extrémní a mohou mít nepříznivý vliv na jejich zdraví a životní pohodu. Malé plemeno si klidně vyberte, ale ne takové, které vypadá jako zmenšená psí verze do domečku pro panenky. Zaměřte se spíše na plemena s normálními proporcemi a srstí.

Ať už je váš pes jakékoliv velikosti či podoby, je důležité zohlednit jeho potřeby, když přemýšlíte o věcech, jako je velikost a tvar pelíšku, misky na vodu a na krmivo, vodítka, obojku nebo postroje, požadavky na teplotu a další.

Syndrom malého psa

Být malým psem ve velkém světě může být náročné. Malým psům ale zároveň často projde i nevhodné či nebezpečné chování, které bychom u větších plemen nikdy netolerovali. Tito malí Napoleoni často takové chování nejprve použijí jako druh obranného mechanismu, který se ale, pokud se včas nekoriguje, může snadno proměnit ve zvyk. Páníčci by měli mít na paměti, že tahání na vodítku, odbíhání pryč po přivolání, vrčení a kousání je chování stejně nevhodné, ať ho má na svědomí dvoukilová čivava nebo padesátikilový rotvajler. V obou případech mohou správná socializace a výcvik udělat divy.

Výcvik a trénink správného chování v řadě různých situací od raného věku pomáhá psům všech velikostí cítit se v klidu a v pohodě a může pomoci předcházet nevhodnému nebo dokonce nebezpečnému chování. Poraďte se s uznávaným trenérem, který cvičí psy na základě odměn a zná plemeno vašeho psa, nebo si vyhledejte výcvikový kurz v místě vašeho bydliště.

Méně znamená více

Malá plemena psů mají jiné kalorické potřeby než velcí psi. Vzhledem k tomu, že mají větší povrch těla na kilogram své váhy než velcí psi, obvykle vydávají větší množství energie na zajištění běžných tělesných funkcí, jako je udržování tepla. Více energie potřebují i na obyčejný pohyb. Labrador od sousedů možná udělá 100 kroků, než dojde na konec ulice, zatímco váš malý Lhasa apso jich bude muset udělat 400, aby urazil stejnou vzdálenost.

Malí psi sice spotřebují denně více kalorií na kilogram své váhy než velká plemena, přesto bychom ale měli dávat pozor, aby nepřibrali příliš. Obezita je stejně nebezpečná pro malé psy jako pro ty velké.

Štěňata, která se vejdou do dlaně

Tito drobečci spotřebují více kalorií na gram své tělesné váhy a neumí si energii schovávat do rezervy jako štěňata větších plemen, proto potřebují jíst častěji kaloricky vydatná jídla.

Štěňata malých plemen by se měla během dne krmit často a po menších dávkách, čímž se kompenzuje omezená kapacita jejich žaludku a obrovská potřeba energie. Optimální dávkování krmiva najdete na štítku na obale a váš veterinář vám poskytne rady šité na míru přímo vašemu štěněti.

Stejně jako to platí u jiných ras, i štěňata malých plemen by se měla chránit, ale ne zase příliš hýčkat. Chce to sice kus odvahy podívat se roztomilému štěněti kavalír king Charles španěla do jeho velkých hnědých očí a dokázat říci: „Ne“, přesto je to ale nevyhnutelné. Včasný výcvik psů malých plemen vytváří podmínky pro pozdější klidné, spolehlivé a vychované psí společníky.

Dlouhý a spokojený život

Malí psi často žijí výrazně déle než psi velkých a obřích plemen. Je známo, že maltézský psík, čivava, jorkšírský teriér a jezevčík trpasličí žijí všichni přes 12 let. Průměrná délka života pudla trpasličího a Border teriéra je téměř 14 let, přičemž maximální délka života u nich dosáhla téměř 20 let.

Takto dlouhý život je často kombinovaný se životem ve městě, kde je potřeba malé psy dobře chránit, aby si uchovali pevné zdraví i v pokročilém věku. Kromě pravidelných návštěv u veterináře jsou pro ně dobré také zvýšené dávky antioxidantů, které pomohou jejich tělu bojovat s následky stárnutí a života ve městě.

Podávejte psovi správné krmivo

Podávejte vždy pouze kvalitní, kompletní a vyvážené krmivo, vhodné pro vašeho psa malého plemene. Jeho výběr může být někdy trochu náročný, proto se poraďte s veterinářem, co doporučuje a v jakých dávkách, aby zůstal váš malý kamarád ve skvělé kondici.

Recenzovala Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Související články

  • Péče o novorozené štěně: 5 věcí, které musíte znát

    Přečtěte si pět hlavních rad, které vám pomohou postarat se o novorozená štěňata, včetně toho, jak je udržet v teple, jak je krmit a nejen to.
  • Jak zvládnout výchovu štěněte

    Ze štěňat se mohou stát nezvladatelní puberťáci stejně rychle jako z dětí teenageři. Jak zvládnout výchovu štěněte a připravit se na toto období?
  • Pes, nebo fena?

    Jednou z prvních otázek při pořízení psa bude volba jeho pohlaví. Feny hárají, psi zas mohou být agresivnější. Přečtěte si tipy, které vám pomohou s výběrem.
  • Průvodce pamlsky pro psy

    Dáváte svému psu jídlo od stolu a cokoli, na co mu padne zrak? Můžete mu způsobit zažívací potíže. Zjistěte, jakým mlskům se vyhnout a čím ho potěšíte.