Jak zvládnout výchovu štěněte

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needsDospívající štěně zkouší stejně jako dospívající dítěDog image

Jestliže si myslíte, že hrozné období dospívání u lidí je odlišné od toho psího, jste vedle. Štěňata dosahují adolescence okolo šestého měsíce a často se stávají tvrdohlavými a testují hranice a prosazují svou samostatnost. Štěně bude v tomto období vyžadovat Vaše vedení a můžete zaznamenat, že Vás bude hůře poslouchat. Toto vše je spojeno s hormonálním nárůstem, který s sebou nese rostoucí sexuální vyspívání. JESTLIŽE CHCETE NECHAT ŠTĚNĚ VYKASTROVAT, NYNÍ JE PRO TENTO KROK SPRÁVNÁ DOBA!!!!

 

Jak se vypořádat s Vaším teenagerem?

Dospívající štěně potřebuje všechnu pozornost, kterou mu můžete poskytnout a upevnit si společenské postavení. Vystavte jej různým prostředím, lidem a jiným psům.

Pokračujte ve hrách s ním, povzbuzujte dobré chování a odrazujte špatné.

Očekávejte, že se štěně bude bouřit. Například štěně, které Vás vždy všude následovalo, může odmítat přijít, když na něj zavoláte. Měli byste být přísní, ale spravedlivý a tak pomoci odlišit štěněti co je dobré a co špatné.

 

Kousání

Dalším aspektem dospívání, který se může vyskytnout, je často nekontrolovatelná touha neustále kousat. Když štěně kouše, jeho mléčné zuby ostré jako jehličky postupně vypadávají a jsou nahrazeny trvalým chrupem.

Žvýkání v dospívání může být zmírněním nepříjemných pocitů provázející vyrůstání trvalého chrupu z dásní, nebo to může být jen součástí objevování a prozkoumávání prostředí.

Můžeme udělat dvě věci, abychom uchránili majetek před rozkousáním. Předně pořiďte štěněti hračky na kousání a pochvalte jej, když si s nimi hraje. Na trhu je mnoho různých hraček na kousání. Za druhé nenechávejte štěně samotné na místech, kde může rozkousat cenné nebo pro něj nebezpečné věci.

 

Rvačky

V tomto období se může Vaše štěně snadno dostat do sporu s jinými psy.

Dospívající štěňata, obzvláště pejsci, jsou častěji obtěžováni staršími psy (zase převážně samečky), kteří jim chtějí ukázat, kde je jejich místo. To je často způsobeno zvýšením hladiny testosteronu. Kastrace může pomoci dostat toto chování pod kontrolu.

Často chvalte Vaše štěně, když je přátelské k ostatním psům. Když potkáte na procházce cizího psa, a Vaše štěně se chová dobře, měli byste ho pochválit a nabídnout mu malý pamlsek.

 

Růst a vývoj dospívajícího štěněte

Různá plemena dospívají v různém věku. Obecně větším plemenům trvá delší dobu, než se jejich kosti plně vyvinou. Velká plemena potřebují jinou hladinu živin pro růst jejich kostí a vývoj než malá plemena. Kostra některých velkých plemen nemůže vyspět, dokud nedosáhnou 18 měsíců, zatímco malá plemena ukončují růst okolo 6-8 měsíce věku.

Váš veterinář dohlédne při pravidelných zdravotních kontrolách na růst Vašeho štěněte a jeho vývoj.

 

Dospělost

Období dospělosti nastává od 8 do 18 měsíce věku. Je to obvykle nejlepší doba, vaše štěně bude stále moc mladé a bujné, ale ostré známky dospívání se časem tupí.

Související články

Související výrobky