Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Je jen málo rozkošnějších věcí, než je klubko novorozených štěňat, ale představa, že se o všechna tato nově narozená stvoření budete muset postarat, může být znepokojivá. Nedělejte si ale starosti. Podívejte se na tuto příručku péče o novorozená štěňata, která vám poskytne veškeré nutné informace o tom, jak vychovat zdravá a šťastná štěňata.
1. Čisté prostředí
Novorozená štěňata tráví prvních pár týdnů v pelíšku nebo v porodní bedně, ve které se narodila, proto je důležité při přípravě jejich příchodu moudře vybírat. Tento prostor by měl být dostatečně velký na to, aby si tam fena mohla pohodlně lehnout a natáhnout se, aniž by utlačovala štěňata, a zároveň by měla mít možnost volně přicházet a odcházet, zatímco štěňata by měla zůstat uvnitř. Místo by mělo být snadno přístupné, abyste v něm mohli každý den měnit deky.
V prvních dnech bude fena štěňata čistit sama, ale pokud se jedná o velký vrh, je někdy potřeba jí trochu pomoci. Koncem druhého týdne nebo začátkem třetího štěňata otevřou oči a začnou být aktivnější. Když se začnou batolit, můžete je přemístit do většího prostoru, kde budou mít místo na hraní. Čištění výkalů nyní bude vyžadovat větší pozornost.
2. Teplo
Podle organizace Kennel Club neumí štěňata regulovat svou tělesnou teplotu do té doby, než jsou jim tři nebo čtyři týdny, proto mohou potřebovat na začátku trochu pomoci. Přestože se štěňata budou tisknout k matce nebo k sobě navzájem, aby se zahřála, během prvních měsíců života je ideální používat infrazářič nebo zahřívací podložku.
Infrazářič by měl být dostatečně vysoko nad pelíškem, aby nedošlo k popálení feny nebo štěňat, a také by tam měla být chladnější oblast, kam si štěňata mohou zalézt, když jim bude příliš teplo. Kennel Club doporučuje zpočátku udržovat teplotu v boxu mezi 29 a 32 stupni Celsia. Teplotu postupně každý týden snižujte, až se dostanete na pokojovou teplotu.
3. Kojení a strava
Prvních pár týdnů zajišťuje veškeré nutriční potřeby štěňat výlučně jejich matka. Přestože je po tuto dobu méně aktivní, kojení vyžaduje z její strany spoustu energie a její denní kalorická potřeba bude vyšší než obvykle, uvádí Kennel Club. Aby dostávala matka i štěňata během kojení vhodnou stravu, je potřeba matce denně podávat několik porcí kvalitního krmiva pro štěňata. Veterinář vám může doporučit druh a množství krmiva, které podávat feně během kojení.
V tomto období je důležité sledovat hmotnost štěňat. Pokud zaznamenáte, že je některé ze štěňat krmeno nedostatečně, sledujte jej, když je čas k jídlu a případně můžete menší štěňata umístit k nejplnějším strukům. Štěňata, která často kňučí, mohou být také hladová a při krmení je potřeba jim věnovat zvláštní pozornost.
Pokud ani tak menší štěňata nevykazují známky zdravého růstu či příbírání na váze, poraďte se s veterinářem. Někdy je nutné tento úkol převzít a krmit je z láhve. Organizace PDSA dále uvádí, že je také důležité sledovat fenu, zda nemá příznaky mastitidy, což je infekce mléčných žláz, která může mít vliv na produkci mléka. Mezi příznaky mastitidy patří zarudlé a oteklé bradavky a neochota kojit. Fena se může po štěňatech dokonce ohnat, když se snaží dostat k mléku. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, neprodleně kontaktujte veterináře.
Během čtvrtého nebo pátého týdne začnou růst štěňatům zuby a zahájí se proces odstavení, neboť se u matky zpomalí produkce mléka. Když si všimnete, že štěňata začínají ochutnávat matčino krmivo, je čas nabídnout jim jejich vlastní misku s krmivem pro štěňata. Pro začátek je dobré namočit granule v troše teplé vody, aby nebyly pro nové, malé zoubky příliš tvrdé.
4. Zdraví
Malá štěňata jsou náchylná nemocem a infekcím, proto je pečlivě sledujte. Péče o novorozená štěňata by měla zahrnovat i pravidelné kontroly, zda se u nich neobjevily známky infekce nebo zhoršeného zdravotního stavu. Cokoliv neobvyklého, jako zvracení, průjem nebo štěně, které nejí nebo se nechce postavit, proberte se svým veterinářem.
Malá štěňata jsou také obzvláště zranitelná vůči blechám a jiným parazitům, uvádí organizace Blue Cross. Promluvte si proto se svým veterinářem, jak mít výskyt parazitů pod kontrolou. Protilátky, které štěňata dostávají při kojení, je budou chránit před nemocemi během prvních pár týdnů, ale mezi šestým a osmým týdnem jejich účinnost klesá, což je zároveň období, kdy štěňata dostanou první kolo očkování. Zajistěte, aby si všichni rodinní příslušníci i návštěvy před manipulací se štěňaty pečlivě umyli ruce, aby se omezilo riziko onemocnění způsobené bakteriemi, které mohou na rukou čekat na svou příležitost. Také je dobré se v této době v domě přezouvat, případně zde povolit pouze čisté/zakryté boty, aby se škodlivé bakterie či viry nedostávaly z venku do domu.
5. Socializace
Ve čtvrtém týdnu už jsou štěňata připravena zahájit socializaci s lidmi a dalšími psy. Čtvrtý až dvanáctý týden jsou pro štěňata kritickým obdobím, během něhož se musí učit o světě, v němž žijí, aby mohla vyrůst ve vyrovnané a spokojené psy, uvádí organizace PDSA. Nedostatečně socializovaná štěňata mají tendenci vyrůst v úzkostlivé psy, kteří mohou mít problémy s chováním. Ať už si tedy plánujete štěňata nechat nebo je dát dobrým lidem, je důležité si s nimi hrát a mazlit se, umožnit jim prozkoumávat okolí a hrát si a vystavit je co největšímu počtu nových zkušeností.
Péče o novorozená štěňata představuje spoustu práce, ale těchto pár týdnů v mžiku uběhne. Pokud je nakonec dáte k adopci, brzy se s nimi budete muset rozloučit, což je často zároveň šťastná i smutná chvíle. Užívejte si štěňata, dokud je máte doma a až bude čas je nechat odejít, budete vědět, že jste jim dali ten nejlepší start do života.
O autorce
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými mazlíčky.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA