Je můj pes nemocný? Jak to poznat?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud jste si nově pořídili psa, který se chová divně, možná si kladete otázku: "Co se to s ním děje?" I když máte podezření, že něco není v pořádku, možná nevíte, jak poznat, zda je pes opravdu nemocný, jak nemocný pes vypadá a jak se chová a také proč se kvůli tomuto zvláštnímu chování za celou noc nevyspíte. A pokud váš pes opravdu nemocný je a vy si nevšimnete příznaků (nebo je pes prostě jen dobře skrývá), můžete se následně cítit provinile a smutně, že jste o jeho bolesti nevěděli.

Zatímco některé příznaky nemocí jsou nepřehlédnutelné, například zvracení nebo průjem, jiné typy chování se u nemocných psů identifikují těžko, když člověk neví, na co se zaměřit. Zde je popis několika situací a příznaků, které vám mohou pomoci zjistit, zda je váš pes nemocný a také kdy byste měli zvážit návštěvu u veterináře.

Příznak #1: zvíře nežere

Většina psů málokdy zmešká krmení nebo odmítne pamlsek, zvláště když jim je položíte přímo před nos. Pokud váš pes ohrne nos nad snídaní nebo večeří, kterou obvykle zhltne jako nic, je dobré zpozornět. Příčinou odmítání jídla u psů může být řada věcí, například nevolnost, bolest zubů, úzkost, virální infekce a bolest břicha.

Domluvte si schůzku u veterináře v případě, že váš pes nežere déle než jeden den nebo když vynechá více než dvě krmení.

Příznak #2: Stále poleháváPohled zhora na malého chlupatého psa, který leží na dubové podlaze obklopený hračkami.

Když si všimnete, že váš pes spí déle, na procházkách se táhne pozadu, nezajímá se o hru nebo už si nehraje tolik, jako dřív, je možné, že něco není v pořádku. Někdy je prostě jen venku příliš horko na hraní a fyzickou aktivitu. Když se oteplí, psi se přirozeně stanou o něco línější. Pokud ale venku horko není, tento typ chování prozrazuje, že se něco děje.

U psů může ztrátu energie způsobovat řada různých věcí. Může k ní vést jakýkoliv typ infekce, ať už je virového, bakteriálního nebo plísňového původu. Také onemocnění srdce nebo potíže s dýcháním různého typu mohou vést k tomu, že se pes cítí unaveně. Hormonální poruchy, jako je nedostatečná funkce štítné žlázy, také mohou způsobovat letargii. Obezita může vést k tomu, že pes má potřebu spát častěji, protože pohyb je pro něj vyčerpávající. Obezita může také způsobovat choroby jako degenerativní onemocnění kloubů, při němž je pro psy bolestivé běhat a hrát si. To může vyvolat frustrující koloběh, kdy je pro psa fyzická aktivita náročná, takže přibere a hýbe se ještě méně. Pokud vám veterinář sdělí, že váš pes je obézní, je důležité řídit se jeho radami a spolupracovat s ním na vypracování plánu na hubnutí. I v případě rakoviny, onemocnění jater a ledvin a také u neurologických poruch jako záchvaty nebo kognitivní dysfunkce u psů (jinak známé jako psí Alzheimerova choroba) pes jedná unaveně.

Jestli váš pes stárne, možná si také říkáte, že se hýbe méně kvůli pokročilému věku. Je sice pravda, že psi jsou s postupujícím věkem pomalejší, ale neznamená to, že by se měli přestat hýbat úplně. Psí senioři (kteří mají sedm let a více) jsou nadále schopni pohybovat se a vykonávat fyzickou aktivitu. Pokud se vám zdá, že si vaše postarší psisko už nehraje tolik jako dřív, asi stojí za to objednat se k veterináři, aby psa prohlédl a vyloučil případná onemocnění. Jak pes stárne, váš veterinář bude chtít pravděpodobně provést další testy, aby se ujistil, že je zvíře stále ve skvělé kondici.

Za ztrátou energie se může skrývat také bolest. Střevní potíže způsobující bolest břicha mohou vést k tomu, že pes působí letargicky, a pokud trpí bolestí způsobenou artrózou kloubů, bolest se jednoduše může projevovat jako častější spánek. Podstatné je, že častější spánek nebo lenost mohou rozhodně signalizovat nějaký zdravotní problém. Když to trvá déle než jeden den, kontaktujte svého veterináře. Vždy je lepší jednat proaktivně a zavolat veterináři, spíše než nemoci několik dnů nečinně přihlížet.

Příznak #3: Pes pije hodně vody

Pokud si všimnete, že váš pes neustále vyprazdňuje misku na pití, chce častěji chodit ven nebo se mu doma stávají nehody, je možné, že je nemocný. Nadměrné pití na základě velké žízně se nazývá polydipsie. Některé z běžných příčin polydipsie zahrnují hormonální obtíže jako je cukrovka nebo hyperadrenokorticismus, také známý jako Cushingův syndrom, uvádí PDSA. Také onemocnění ledvin a závažné děložní infekce mohou psy nutit často pít. Když zaznamenáte, že váš pes pije častěji než obvykle, venku není nijak horko a toto chování trvá déle než jeden nebo dva dny, zavolejte veterináři a domluvte si u něj schůzku.

Příznak #4: Při dotyku cítíte žebra

Ztrátu tělesné hmotnosti je někdy těžké odhalit, zvláště když má váš pes dlouhou srst. Páníčci si někdy nevšimnou, že jejich pes zhubl až do té doby, než ho zváží veterinář. Psi hubnou z jednoho z následujících důvodů: buď nepřijímají nebo nevstřebávají dostatek živin, nebo spalují příliš mnoho kalorií. Rakovina, cukrovka, onemocnění jater a ledvin a také další nemoci mohou způsobovat úbytek na váze. Pokud si všimnete, že žebra nebo boky vašeho psa vyčnívají ven, váš pes může být nemocný a měl by ho prohlédnout veterinář.

Nejlepší způsob, jak zjistit, že něco není v pořádku, je znát obvyklé chování vašeho psa, včetně jídla, pití, močení a vyprazdňování. Dále je důležité vědět, jak vypadá jeho stolice v normálním stavu a kolik má obvykle energie. Když si psa hladíte, prohmatejte ho po celém těle a hledejte cokoliv neobvyklého, jako je vyrážka, hrbolky nebo vybouleniny. Také můžete poznat, zda má váš pes normální hmotnost díky jednoduchému testu zvanému test rukou.

Svého psa znáte lépe, než kdokoliv jiný, a pokud máte pocit, že s ním něco není v pořádku nebo že je nemocný, věřte svému instinktu a obraťte se o pomoc na svého veterináře.

O autorovi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten ukončila v roce 2002 školu "UC Davis School of Veterinary Medicine" a je uznávaným hostem na mezinárodních konferencích věnovaných veterině a zdraví zvířat. Má 10letou zkušenost s veřejnými projevy a prací pro média a píše pro řadu internetových i tištěných publikací o zdraví zvířat. Dr. Wooten už pět let přispívá k diskuzi o veterinárním vzdělávání a hovoří o vedení lidí, komunikaci s klienty a osobním rozvoji. Je také certifikovanou novinářkou věnující se veterinární problematice, členkou AVMA (Americké veterinární asociace) a má 16letou zkušenost s prací ve veterinární ordinaci pro malá zvířata. Kromě toho, že působí jako řečnice, autorka, veterinářka a spolutvůrkyně velmi oblíbené karetní hry "Vets Against Insanity", je také spolumajitelkou skupiny "Elevated Eateries Restaurant" ve městě Greeley, kterou vlastní se svým manželem, se kterým jsou spolu už 21 let a společně vychovávají tři dost nezkrotné mini-lidi. Když má čas na hraní, můžete ji najít na lyžích v Coloradu, při potápění se žraloky v Karibiku nebo na tréninku karate kenpo v místním dódžó. Jdi na to ve velkém... nebo jdi domů. Pro bližší informace navštivte drsarahwooten.com.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Související produkty