Jak poznat, že je váš pes nemocný: hlavní příznaky, na které si dejte pozor

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Ať už psa vlastníte teprve chvilku, nebo máte psy celý život, čas od času se vám jistě stává, že se váš pes chová podivně a vy si lámete hlavu nad tím, co se mu asi tak děje a jakou by mohlo mít jeho zvláštní chování příčinu... Možná získáte podezření, že se psem něco není v pořádku, ale i v takovém případě pro vás může být těžké vyhodnotit, zda je pes opravdu nemocný a zda je nutné kvůli tomu vyhledat veterinární pomoc. Některé příznaky nemocí jako třeba zvracení nebo průjem jsou nepřehlédnutelné, ale jiné projevy nemocí se identifikují stěží, když nevíte, na co se při hledání zaměřit. Níže uvádíme několik situací a příznaků, které vám mohou pomoci určit, zda je váš pes nemocný, a napovědět, kdy byste měli zvážit návštěvu u veterináře.

1: Změna chuti k jídlu nebo změna stravovacích návyků.

Většina psůmálokdy zmešká krmení nebo odmítne pamlsek, zvláště když jim je naservírujete přímo pod nos. Pokud se vám tedy stane, že váš pes nad snídaní nebo večeří, kterou obvykle rychle zhltne, ohrne nos, je dobré zpozornět. Odmítání jídla může mít řadu příčin, například nevolnost, bolest zubů, úzkost, virová infekce nebo bolest břicha. Pokud psa bolí tlama, může na první pohled vypadat, že by se rád najedl, ale pak si k misce jen čuchne a odejde pryč. Psi, kteří kvůli nemoci nemají chuť k jídlu, se naopak na krmivo skoro ani nepodívají.

Jakmile váš pes nežere déle než jeden den, nebo vynechá více než dvě krmení, zajděte s ním k veterináři.

Změnám chuti k jídlu je ale důležité věnovat pozornost i pokud se jedná o změny v opačném směru. Zvýšená chuť k jídlu může být příznakem napadení parazitickými červy, nebo také příznakem metabolických onemocnění, jako je cukrovka nebo Cushingův syndrom.

2: Pořád se jen povalujíPohled z ptačí perspektivy na malého huňatého psa, který leží na dřevěné podlaze s hračkami rozházenými okolo sebe.

Pokud zaregistrujete, že váš pes déle spí, na procházkách se táhne za vámi, nechce si hrát nebo už si nehraje tolik, jako dřív, je možné, že něco není v pořádku. Někdy může být na hraní a venkovní fyzickou aktivitu prostě jen příliš horko. Když se oteplí, psi totiž přirozeně trochu zleniví. Pokud ale venku horko není, podobné chování může naznačovat, že se se psem něco děje.

Ztrátu energie může u psů způsobovat řada různých věcí. Může ji mít na svědomí jakýkoliv typ infekce, ať už virového, bakteriálního nebo plísňového původu. K únavě může vést i onemocnění srdce nebo potíže s dýcháním. Podobné projevy mohou mít i hormonální poruchy, například nedostatečná funkce štítné žlázy. K tomu, že má pes potřebu častěji spát, protože je pro něj pohyb vyčerpávající, může vést samozřejmě i obezita. Ta může časem vést i k dalším chorobám, jako je osteoartróza, degenerativní onemocnění kloubů, které pak psy při bolí při pohybu. Snadno se tak můžete dostat do frustrujícího koloběhu, kdy je pro psa fyzická aktivita příliš náročná, takže přibere a hýbe se ještě méně. Pokud vám veterinář sdělí, že je váš pes obézní, je důležité se jeho radami řídit a spolupracovat s ním při vypracování dietního plánu. Pes může působit unaveně i v případě rakoviny, onemocnění jater, ledvin a také u neurologických poruch, jako jsou záchvaty nebo kognitivní dysfunkce u psů.

Pokud váš pes stárne, možná vás také napadne, že se hýbe méně kvůli svému pokročilému věku. Je sice pravda, že psi jsou s postupujícím věkem pomalejší, ale neznamená to, že by se měli přestat hýbat úplně. Psí senioři (kterým je sedm let a více) se obvykle stále mohou dobře pohybovat a případně i běhat. Pokud proto máte pocit, že si váš postarší pes už nehraje tolik jako dřív, určitě je dobrý nápad s ním zajít k veterináři, aby ho prohlédl a vyloučil případné možné příčiny. U stárnoucího psa bude váš veterinář nejspíše chtít provést i další testy, aby se ujistil, že je zvíře stále ve skvělé kondici.

Za ztrátou energie se může skrývat i bolest. Gastrointestinální potíže způsobující bolest břicha mohou vést k tomu, že pes působí letargicky, a pokud trpí bolestí způsobenou artritickým onemocněním kloubů, může se bolest jednoduše projevovat i nadměrným spánkem.

Podstatné tedy je, že zvýšená potřeba spánku či lenost rozhodně mohou signalizovat nějaký zdravotní problém. Pokud podobné příznaky trvají déle než jeden den, kontaktujte svého veterináře. Vždy je lepší jednat proaktivně a raději k veterináři zajet, než se pak zpětně trápit tím, že šlo vašemu psu ulevit už dříve.

3: Pes hodně pije

Pokud si všimnete, že váš pes neustále pije, chce se mu častěji na záchod nebo se doma počůrává, je možné, že je nemocný. Nadměrné pití způsobené velkou žízní se nazývá polydipsie. Mezi běžné příčiny patří hormonální obtíže, jako je cukrovka nebo hyperadrenokorticismus, známý také jako Cushingův syndrom, uvádí PDSA. Zvýšený pocit žízně ale může způsobit i onemocnění ledvin či závažná děložní infekce. Jestliže si tedy všimnete, že váš pes pije více, než je běžné, i když venku není žádné zvláštní horko, a trvá to déle než jeden nebo dva dny, vezměte ho k veterináři.

4. Změna hmotnosti

Přibírání na váze i hubnutí může být příznakem různých onemocnění. Je opravdu důležité, abyste svého psa v průběhu celého jeho života pravidelně vážili. Na většině veterinárních klinik vás rádi nechají si psa zdarma zvážit. Můžete takovou návštěvu využít k tomu, aby si pes zvykal na prostředí kliniky a cítil se tam lépe, a zároveň máte možnost zaregistrovat drobné změny v jeho hmotnosti dříve, než dojde k nějakým problémům. Snažte se svého psa zvážit alespoň jednou měsíčně.

Ztrátu tělesné hmotnosti je někdy těžké odhalit, zvláště když má váš pes dlouhou srst. Psi hubnou z jednoho z následujících důvodů: buď nepřijímají nebo nevstřebávají dostatek živin, nebo spalují příliš mnoho kalorií. Rakovina, cukrovka, onemocnění jater a ledvin, stejně jako další nemoci mohou způsobovat úbytek na váze. Pokud si všimnete, že žebra nebo boky vašeho psa příliš vystupují, váš pes může být nemocný a měl by ho prohlédnout veterinář.

A co když má váš pes suchý čumák?

Spousta lidí stále věří mýtu o suchém či naopak mokrém psím čumáku. To, že by suchý či mokrý čumák signalizovaly nemoc, ovšem není pravda. Vlhkost psího čumáku se může v průběhu dne měnit. Ačkoli nemoci, které postihují psí čumák, existují, to, zda je vlhký nebo suchý, obvykle není důležité. O psím čenichu si můžete přečíst více zde!

Buďte informovaní o tom, co je pro vašeho psa normální

Nejlepší způsob, jak rychle přijít na to, že se psem něco není v pořádku, je dobře znát jeho běžné chování, včetně stravovacích, pitných a vylučovacích návyků. Dále je důležité vědět, jak za běžných okolností vypadá jeho stolice a kolik má obvykle energie. Když si psa hladíte, prohmatejte ho po celém těle a pátrejte po jakémkoli neobvyklém úkazu, jako je vyrážka, hrbolek nebo boule. Existují způsoby, jak si snadno ověřit, že je váha vašeho psa normální, takže ho nezapomeňte doma pravidelně vážit.

Svého psa znáte lépe, než kdokoliv jiný, a pokud máte pocit, že s ním něco není v pořádku nebo že je nemocný, věřte svému instinktu a obraťte se na veterináře.

O autorce

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten ukončila v roce 2002 studium na univerzitě UC Davis School of Veterinary Medicine a je uznávanou přednášející na mezinárodních konferencích věnovaných veterinářství a zdraví zvířat. Má s vystupováním na veřejnosti a prací pro různá média 10 let zkušeností a píše pro řadu internetových i tištěných publikací o zdraví zvířat. Dr. Wooten už pět let přispívá k diskuzi o veterinárním vzdělávání, kde se zaměřuje především na vedení zaměstnanců, komunikaci s klienty a osobní rozvoj. Je také certifikovanou novinářkou věnující se veterinární problematice, členkou AVMA (Americké veterinární asociace) a má 16 let zkušeností s prací ve veterinární ordinaci pro malá zvířata. Kromě toho, že působí jako přednášející, autorka, veterinářka a spolutvůrkyně velmi oblíbené karetní hry Vets Against Insanity, je také spolumajitelkou skupiny Elevated Eateries Restaurant ve městě Greeley, kterou vlastní spolu se svým manželem. Po jeho boku stojí už 21 let a společně vychovávají tři trochu divoké človíčky. Když má volný čas, můžete ji potkat na lyžích v Coloradu, při potápění se žraloky v Karibiku nebo na tréninku karate kenpo v místním dódžó. Dej do toho vše... nebo se na to vykašli. Více informací najdete na stránce drsarahwooten.com.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA