8 běžných zdravotních problémů u psích seniorů

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Nehledě na to, jak velcí naši psi jsou, rádi se na ně díváme jako na věčná štěňata, která tu s námi budou napořád. I když si nechcete přiznat, že váš pes stárne, je důležité sledovat zdravotní stav psích seniorů, protože tím můžete přispět ke kvalitě jejich života. Čtěte dál a dozvíte se o běžných zdravotních problémech, které se vyskytují u psích seniorů a jednoho dne by mohly postihnout i vašeho mazlíčka.

Kdy se pes považuje za seniora?

Starší pes leží v trávě na zahradě a směje se do fotoaparátu
Pes se obvykle považuje za seniora, když dosáhne věku sedmi let, uvádí organizace Dogs Trust, i když ve skutečnosti to závisí na velikosti a plemeni daného psa. Velmi velká plemena psů stárnou rychleji než plemena malá. Zatímco německá doga by za seniora byla považována ve věku šesti let, maličká čivava se do stejné životní etapy dostane až v osmi nebo devíti letech. To, jak každý pes stárne, samozřejmě ovlivňují také další faktory jako např. podmínky okolního prostředí. Poté, co váš pes začne vykazovat známky choroby související s věkem, může být považován za seniora, nehledě na to, kolik mu je skutečně let.

Zde je osm běžných zdravotních potíží, které se vyskytují u starších psů.

1. Ztráta sluchu a zraku

U starších psů se může zhoršovat zrak a sluch, uvádí organizace RSPCA. Psí senioři jsou také náchylní k šedému zákalu, který organizace PDSA definuje jako abnormální zakalení oka, způsobené změnami ve struktuře čočky, což může vést k částečné nebo úplné slepotě. Psi jsou i bez operativního odstranění zákalu schopni se poměrně dobře orientovat ve svém prostředí díky dobrému čichu a skvělému sluchu. Řada faktorů od genetiky až po chronické ušní infekce může způsobit ztrátu sluchu a hluchotu. Hluší psi vás sice neuslyší, když budete mluvit, jsou ale schopni cítit vibrace podlahy, když se k nim budete blížit. Pro komunikaci s nimi také můžete využívat gestikulaci rukama. Když jste venku se psem, který dobře neslyší nebo nevidí, vždy buďte opatrní. Asi by se vám nehodilo, kdyby se pes zatoulal a dostal se do maléru.

2. Kloubní potíže

Osteoartritida je velmi častou příčinou bolesti kloubů a tuhnutí svalů u psů, uvádí organizace PDSA. Jedná se o progresivní degenerativní onemocnění, které způsobuje ztrátu kloubního maziva a opotřebování chrupavek v kloubech. Přestože na ně neexistuje žádná léčba, existuje řada možností, jak omezit bolest a zpomalit postup této nemoci. Výživa, zvláště pak omega-3 mastné kyseliny, hrají významnou úlohu v pomoci psům s kloubními potížemi. Zeptejte se svého veterináře, jaká krmiva by mohla zlepšit stav kloubů vašeho psa a zda by pro něj bylo vhodné dietní krmivo. 

3. Demence/kognitivní dysfunkce

Stejně jako lidé, i psi mohou s věkem přicházet o kognitivní funkce, což vede k příznakům podobným senilitě či Alzheimerově chorobě u lidí, uvádí organizace Kennel Club UK. Zmatenost a dezorientace, kňučení či štěkání bez zjevného důvodu, bloudění ve známém prostředí a nehody s vylučováním, to vše mohou být příznaky kognitivní dysfunkce. Zároveň ale také mohou naznačovat přítomnost jiných onemocnění, proto když takové chování u svého psa zaznamenáte, nejlepším řešením je obrátit se na svého veterináře. Stejně jako osteoartritida, ani demence se nedá zcela vyléčit, ale často je možné stav zvířete zlepšit pomocí určitých léků a krmiv obohacených o antioxidanty. 

4. Rakovina

U starších psů se často vyskytují různé bulky a hrudky, ale naštěstí ne všechny jsou zhoubné. Riziko výskytu rakoviny se ale u psů s věkem zvyšuje, proto je nejlepší všechny podezřelé bulky nechat zkontrolovat, doporučuje organizace Kennel Club UK. Pravidelné kontroly a preventivní vyšetření rakoviny mohou pomoci odhalit nádory, které jinak nelze vidět ani cítit.

5. Srdeční onemocnění

S věkem se u psů mohou rozvinout také onemocnění srdce. Podle PDSA, nejčastější choroby srdce u psů zahrnují postižení mitrální chlopně, kardiomyopatii (onemocnění srdečního svalu) a arytmii (nepravidelný srdeční rytmus). Onemocnění srdce může vést k městnavému srdečnímu selhání, ke kterému dochází v případě, že srdce není schopno pumpovat krev efektivně a ta se hromadí v srdci, plicích a hrudní dutině. Kašlání, obtížné dýchání, neschopnost vykonávat fyzickou aktivitu, ztráta vědomí a nevysvětlitelné zvracení, to vše jsou příznaky možného onemocnění srdce a měl by je co nejdříve zkontrolovat veterinář.

Starší boxer smíšené rasy s bílým obličejem a ortopedickou ortézou plave v bazéně.

6. Obezita

Jak psi stárnou, často ubývají na váze kvůli ztrátě svalové hmoty. Některým starším psům přesto může hrozit tloustnutí a obezita. To může mít výrazný dopad na jejich zdraví, zvláště když stárnou a jsou méně aktivní. Organizace Kennel Club UK varuje, že psi s nadváhou jsou náchylnější onemocněním jako cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční choroby a onemocnění ledvin. Kromě zajištění takové fyzické aktivity, kterou váš starší pes bezpečně zvládne, je důležité podávat mu krmivo přiměřené jeho věku, aby dostal správně vyváženou potravu obsahující vhodné množství kalorií denně.

7. Gastrointestinální obtíže a inkontinence

 Řada věcí může způsobovat u vašeho stárnoucího psa gastrointestinální obtíže. Ty sice nejsou vždy závažné, ale někdy mohou naznačovat, že pes trpí onemocněním ledvin, proto když zvracení nebo průjem rychle neustoupí, vyhledejte veterinární pomoc. Starší psi také někdy přestávají ovládat močení, jak svaly kolem močového měchýře postupně oslabují. Inkontinence může být i příznakem závažnějšího onemocnění jako zánět močových cest, případně demence. Pokud se tyto problémy vyskytnou opakovaně, je nejlepší probrat to s veterinářem.

8. Ledvinové potíže

Stárnoucí ledviny u psů postupně ztrácí svou funkci. Přestože chronické onemocnění ledvin je progresivní chorobou, která se nedá zcela vyléčit, uvádí organizace Blue Cross, díky správné léčbě je možné ho mít pod kontrolou a prodloužit psovi život, včetně zlepšení jeho kvality. Rutinní krevní testy mohou u vašeho psího seniora odhalit onemocnění ledvin v rané fázi a zlepšit tak jeho vyhlídky léčby. Pokud máte obavy ohledně krmiva, které podáváte svému stárnoucímu psovi, určitě se poraďte se svým veterinářem.

Stárnutí je stejně těžké pro vašeho psího seniora jako pro vás. Jedna z nejlepších věcí, kterou můžete pro svého stárnoucího psa udělat, je vzít ho na pravidelnou veterinární kontrolu každého půl roku, kde se tyto běžné zdravotní problémy kontrolují. Pro včasné odhalení těchto nemocí je také dobré psa doma sledovat a jakékoliv neobvyklé chování popsat veterináři. Můžete tím zvýšit šanci, že váš pes bude vést dlouhý život ve zdraví. I když už není štěnětem, bude to navždy váš pes!

O autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými mazlíčky.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Související produkty