Prebiotika pro kočky: O co se jedná a proč jsou tak důležité pro zdravé zažívání koček?
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Příroda je úžasná a fascinující věc. Stejně jako všichni savci včetně lidí, i kočky mají ve střevech miliardy organismů, jako jsou bakterie, které jsou známé pod souhrnným názvem střevní mikrobiom. Ten hraje roli v celé řadě přirozených procesů. Kočky mají s těmito organismy takzvaně symbiotický vztah, což znamená, že spolu vzájemně žijí a pro oba je to v mnoha ohledech prospěšné.
Na těle vaší kočky je spousta různých mikrobiomů, například mikrobiom na kůži či v tlamě, ale ten, který se nachází ve střevech, je mezi nimi opravdovou hvězdou. Řada vědců je ze střevního mikrobiomu nadšená, neboť výzkum odhaluje další úžasné a důležité funkce, které mikrobiom každodenně plní v souvislosti se zdravím.
A tady vstupují do hry prebiotika…
Co jsou prebiotika a co umí?
Prebiotika jsou druhem vlákniny, která vyživuje organismy, z nichž je složen mikrobiom (i mikrobiom musí jíst, nebo snad ne?).
Vláknina v potravinách se dá zhruba rozdělit do dvou skupin na rozpustnou vlákninu (rozpouští se ve vodě) a na vlákninu nerozpustnou (ve vodě se nerozpouští). Prebiotika jsou rozpustný druh vlákniny, která se nachází v potravinách, jako jsou řepná dužina, lněné semínko a dýně. Krmí „užitečné bakterie“ v mikrobiomu, takže jsou zcela zásadní pro udržení správné rovnováhy tak, jak to příroda vymyslela.
Užitečné bakterie štěpí složky potravy, například vlákninu, kteoru kočičí tělo samo naštepit nedokáže. Toto štěpení produkuje mimo jiné mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které vyživují střevní buňky a zajišťují zdravou trávící soustavu. To pomáhá zabránit přístupu škodlivých bakterií díky posílení střevní bariéry. Tyto užitečné organismy dále pomáhají vytvářet důležité vitaminy, podporují imunitní systém a „nezdravé“ bakterie udržují pod kontrolou.
Možná už jste také slyšeli termín „probiotika“. Je důležité vědět, jaký je mezi těmito dvěma termíny rozdíl.
Prebiotika versus probiotika
Probiotika jsou ty užitečné bakterie, o nichž byla řeč výše. Probiotické doplňky si kladou za cíl posílit populaci užitečných bakterií ve střevech jednoduše tím, že k ní přidají další bakterie. To je jistě pozitivní, podporuje to zdravá střeva a chrání proti určitým onemocněním, ale probiotika mohou mít ve srovnání s prebiotiky zároveň určité nevýhody.
Žaludek je nemilosrdné a kyselé prostředí. Mnohé bakterie v probiotických doplňcích kontakt s ním nepřežijí a tudíž se nedostanou do té části střev, kde by byly potřeba. Navíc ve srovnání s bilionem bakterií ve střevním mikrobiomu, i těch několik milionů, které přežijí prostředí žaludku, představují pouze velmi malé procento celkového počtu. Účinky probiotik jsou proto často krátkodobé.
Naproti tomu na prebiotika nemají žaludeční kyseliny žádný vliv, proto se vždy dostanou tam, kde jsou potřeba. A vzhledem k tomu, že se jedná o vlákninu, mají prebiotika i další výhody.
Mnohé výhody, které mají prebiotika pro vaši kočku
Vláknina pomáhá zpomalit průchod potravy střevem, což může být užitečné v případě průjmu. Zároveň také přidává objem stolici, což zase může pomoci v případě zácpy. Chytré, že?
Vláknina dále kočce pomáhá cítit se déle sytá, aby zůstala štíhlá a fit, nebo může napomoci u případných problémů s váhou.
Střevní mikrobiom je navíc velmi důležitý pro imunitní systém vaší kočky. Když bude toto prostředí, včetně užitečných bakterií, které v něm žijí, správným způsobem vyživováno, pomůže kočce bojovat proti infekcím, udrží imunitní systém silný a omezí dopad autoimunitních onemocnění.
Je důležité mít na paměti, že každá strava by měla být kompletní a vyvážená, proto se vždy poraďte s veterinářem, než do ní jednoduše přidáte novou složku nebo než přejdete na nové krmivo.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA