Zvracení a průjem: jedná se o naléhavou situaci?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vaše kočka zvrací? Zaznamenali jste změnu barvy nebo konzistence její stolice? Nevolnost a průjem jsou u zvířat zcela běžné a mohou být způsobeny celou řadou věcí. Často to není důvod k obavám - kočka mohla jen sníst něco nechutného nebo někde chytila „bacila“, jako my, lidé. Přestože se většina případů vyřeší sama, musíme být zároveň obezřetní, protože někdy se může jednat o příznak závažnějšího onemocnění. Konkrétně zvracení může navíc rychle způsobit dehydrataci. Zde je několik ukazatelů, které vám pomohou určit, zda nevolnost nebo průjem u vašeho zvířete vyžaduje veterinární péči.

Jak postupovat

V případě, že vaše kočka zvrací, je prvním krokem přestat ji krmit a dát jí k dispozici spoustu čerstvé vody. Jestli zvrací velmi často nebo déle než 8 hodin, vyhledejte veterinární pomoc. Pokud má vaše kočka průjem, obvykle není nutné přestat jí podávat krmivo. Samovolně odeznívající průjem by se měl za normálních okolností zklidnit během 2-3 dnů. Za určitých okolností, když vaše kočka zvrací, byste ale neměli čekat 24 hodin, než kontaktujete veterináře.

Veterináři zavolejte, pokud:

 • Je vaše kočka velmi mladá nebo velmi stará (může se totiž rychle dehydratovat)
 • Má vaše kočka předchozí onemocnění jako cukrovku
 • Vaše kočka už bere léky Poraďte se, zda jí můžete nebo máte přestat dávat léky během nemoci
 • Zaznamenáte ve zvratcích či v průjmu krev nebo když je stolice černá, připomínající asfalt
 • Kočka vypadá velmi nešťastně, je depresivní nebo má suché a lepkavé dásně
 • Pokud se po uplynutí 24 hodin zdá, že se žaludek vaší kočky pomalu zklidňuje a vy potřebujete poradit, čím ji krmit, kontaktujte svého veterináře. Veterináři často doporučují speciálně navržené krmivo, jako je Hill's Prescription Diet i/d, spíše než se hned vrátit k původnímu krmivu.

A poslední rada - než povezete nemocnou kočku k veterináři, nejprve se telefonicky ohlašte. Když má veterinář podezření, že by mohla kočka nakazit jiné pacienty, může vás požádat, abyste s ní počkali na jiném místě.

Související články

 • Suchá kůže u kočky: Tipy a rady

  Seznamte se s příznaky příliš suché kůže u koček. Odhalte možné příčiny podrážděné kůže u vaší kočky. Tipy, jak na suchou kůži u koček.
 • Tipy pro podávání pilulek a léků vaší kočce

  Účinné tipy a triky, jak podávat vaší kočce různé léky. Navíc nejlepší způsoby, jak zacházet s injekcemi, očními a ušními kapkami.
 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.

Související produkty