Cukrovka u koček: příčiny, příznaky a léčba

$authorText
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Co je cukrovka?
 

Cukrovka (diabetes mellitus) je onemocnění, které vzniká, když vaše kočka nedokáže účinně využívat cukr (glukózu), nebo regulovat jeho hladinu v krvi. Inzulin, hormon produkovaný ve slinivce břišní, reguluje spotřebu a ukládání glukózy a přenáší ji z krve do buněk, ve kterých je zrovna zapotřebí. Můžete si ho představit jako rodiče, kteří vyzvednou své dítě ze školky a odvedou ho domů. Nedostatečná produkce inzulinu může být životu nebezpečná.

Co cukrovku u koček způsobuje?

Cukrovka vzniká ze dvou základních příčin. V prvním případě začne imunitní systém těla napadat buňky slinivky břišní, které inzulin produkují. Toto onemocnění je nevratné a vyskytuje se častěji u psů než u koček. Druhým a také nejčastějším typem cukrovky u koček je stav, kdy se buňky postupně stávají vůči inzulinu rezistentními. Slinivka proto musí pracovat intenzivněji, aby inzulinu vyprodukovala více. Časem se ale vyčerpá a produkce inzulinu začne klesat. To se stává zejména u koček, které mají nadváhu či jsou obézní. Tento typ cukrovky lze někdy zvrátit včasnou diagnózou, léčbou a snížením hmotnosti.

Pravděpodobnost, že se u vaší kočky rozvine cukrovka, zvyšují následující faktory:

  • Tělesná kondice. U koček s nadváhou je pravděpodobnost vzniku cukrovky mnohem vyšší. Nejvíce ohroženy jsou silně obézní kočky.
  • Věk. Cukrovka může postihnout kočky v jakémkoliv věku, ale nejčastěji ve věku okolo osmi let.
  • Pohlaví. Diabetes se častěji vyskytuje u samců.
  • Plemeno. Barmské kočky jsou ohroženy více než jiná plemena.
  • Další faktory. Riziko vzniku cukrovky může zvyšovat i špatná výživa a hormonální abnormality.

Jaké jsou příznaky cukrovky u koček?

Příznaky cukrovky je obtížné rozeznat, protože se podobají příznakům jiných onemocnění, jako jsou chronická onemocnění ledvin a zvýšená činnost štítné žlázy. Pokud si ovšem některého z následujících příznaků všimnete, může to znamenat právě skutečnost, že vaše kočka trpí cukrovkou.

Příznaky a projevy cukrovky:

  • Zvýšená žízeň a močení

  • Úbytek váhy

  • Nechutenství

  • Zvýšená chuť k jídlu

  • Únava

  • Slabost

  • Letargie

  • Zvracení

  • Deprese

  • Bolest břicha

Pokud vaše kočka vykazuje tyto příznaky, může mít cukrovku.

Diagnostika cukrovky u koček

Veterinář provede krevní testy a analýzu vzorku moči. Jelikož má jedinec trpící cukrovkou nedostatek inzulinu, který přenáší glukózu z krve do buněk, hladina cukru v jeho krvi se neustále zvyšuje. Při udržování normální a bezpečné hladiny cukru a dalších živin v krvi hrají důležitou roli ledviny. Právě udržování stálosti vnitřního prostředí organismu se říká „homeostáza“. Pokud je cukru v krvi moc, ledviny se pokusí jeho hladinu snížit tím, že ho ve větším množství začnou vylučovat do moči. Představte si to jako přepadový otvor v umyvadle. Proto mají zvířata a lidé trpící cukrovkou v moči cukr.

Krevní testy tedy zjistí hladinu glukózy v krevním oběhu vaší kočky a ověří, zda se v jejím těle neděje ještě něco dalšího. Může se stát, že i zdravá kočka bude mít vyšší hladinu glukózy kvůli stresu z návštěvy veterináře, takže se váš veterinář možná zaměří spíše na dlouhodobější marker zvaný fruktosamin. Případně bude chtít provést sérii krevních testů, nebo vás požádá o provedení několika krevních testů z kapky krve přímo u vás doma, kde bude vaše kočka klidnější a výsledky tak budou spolehlivější. V dnešní době jsou také dostupná zařízení, která se implantují pod kůži a nepřetržitě u kočky monitorují její glykémii. Tato zařízení jsou užitečná jak ve fázi diagnózy, tak při následném sledování účinnosti léčby.

Léčba cukrovky u koček

Klíčem k účinné léčbě cukrovky u koček je regulace hmotnosti, vhodná výživa a užívání léků.

  1. Úbytek hmotnosti. Kočky s diabetem obvykle v době, kdy je jim stanovena diagnóza, trpí nezdravým úbytkem hmotnosti. Váš veterinář bude tento nezdravý úbytek hmotnosti chtít zastavit pomocí inzulinu nebo perorálních léků a vaši kočku tak stabilizovat. Pokud má kočka i po zaléčení stále nadváhu, může jí veterinář upravit krmnou dávku nebo režim krmení tak, aby zhubla a dostala se na zdravou, ideální váhu. Vlivem obezity se tělo stává vůči inzulinu odolnějším, rozhodí tak jeho přiměřenou produkci a vše se dál zhoršuje. Snížení hmotnosti může tento stav zvrátit a u mnoha koček může při správné výživě dojít k úplnému odeznění příznaků.
  2. Výživa. Nejvhodnějším krmivem pro kočky s cukrovkou jsou terapeutická krmiva s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Taková krmiva kočkám prokazatelně pomáhají k postupné úlevě od příznaků. Pokud ovšem vaše kočka trpí nějakým souběžným onemocněním, zejména onemocněním ledvin, tato krmiva pro ni být vhodná nemusí. V takovém případě vám veterinář doporučí krmivo, které pro ni bude nejvhodnější s ohledem na všechna tato onemocnění. Může vaší kočce také doporučit stravu s vysokým obsahem vlákniny. Některé kočky totiž mají při příjmu krmiva s vysokým obsahem bílkovin stále hlad a vláknina je pomůže více zasytit. To pak vede k zhubnutí a zbavení se příznaků. Vysoký obsah vlákniny také pomáhá zpomalit uvolňování potravy ze žaludku. Potrava se pak tráví pomaleji a glukóza se uvolňuje v průběhu delšího časového úseku, místo toho, aby se do krevního oběhu dostávala najednou a rychle zvyšovala hodnoty glykémie.

    Ať už kočka dostává jakékoliv krmivo, je důležité, aby načasování jídel a poměry mokrého a suchého krmiva byly co nejstálejší. Ideální je, pokud má vaše kočka ke krmivu přístup neustále. Pokud ale potřebuje zhubnout a má krmivo na příděl, pak jsou pro ni nejlepší malé, časté dávky. K rozdělování přídělů krmiva pro kočku v průběhu dne se hodí dávkovače krmiva.
  3. Léky. Klasicky se ke stabilizaci stavu koček s cukrovkou používá inzulin. Jak jsme již řekli, v některých případech se stává, že jakmile kočka dosáhne ideální hmotnosti, můžete inzulin vysadit, protože se její tělo stane na inzulin citlivější a její slinivka dostane prostor se zotavit a začít inzulinu produkovat dostatečné množství. V současné době existují také perorální léky na cukrovku, které vám může veterinář doporučit jako alternativu.

Bez ohledu na to, jaký postup zvolíte, bude potřeba vaši kočku pečlivě sledovat. Veterinář vás může požádat, abyste jí doma prováděli krevní testy. Ty se provádí vpichem malou jehlou do ucha a následným vyšetřením hladiny glukózy v krvi na malém přístroji. Může vám také navrhnout, abyste kočce nechali zavést senzor na nepřetržité monitorování glykémie. Monitorování je nezbytné, abyste se ujistili, že vaše kočka není nadměrně medikována, protože i hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi) představuje život ohrožující akutní stav. Monitorování vám také napoví, jestli se vaše kočka nedostává do remise, kdy by bylo možné jí léky úplně vysadit.

Diagnóza cukrovky u vaší kočky vás zajisté může šokovat a představa léčby a monitorování jejího zdravotního stavu ve vás mohou probudit obavy, ale s pomocí a podporou veterinárního týmu byste měli být schopni sestavit dobrý léčebný plán a dát své kočce šanci na dlouhý a šťastný život.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS