Bez kuliček z chlupů

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Co přesně jsou trichobezoáry?

Kočky jsou velice čistotná stvoření a Vaše koťátko stráví okolo pěti hodin denně údržbou své srsti. Při tom sbírá ze srsti vypadané chlupy. Je pro ni těžké je vyplivnout, takže je zpravidla jen polkne. Většinou to nezpůsobí vůbec žádné problémy a chlupy jen projdou trávicím traktem. Někdy však chlupy zůstávají v žaludku a formují se do kuliček – trichobezoárů.

 

Jak odstranit trichobezoáry?

Obvykle jakmile dosáhnou určité velikosti, kočky je vyzvracejí (vypadají jako kuličky z chlupů), ačkoliv některé jsou vyloučeny stolicí. Jeden i druhý způsob je zřídkakdy bolestivý. Čas od času se kotě trichobezoárů špatně zbavuje a to může a to může vyvolat záchvaty zvracení. Pokud máte podezření, neváhejte zavolat veterináře.

 

Ve vzácných případech jsou kočky neschopné přirozeně vyloučit a je zapotřebí operace. Díkybohu je to velice vzácné.

Hairball Cat

Jak můžeme předcházet vzniku trichobezoárů?

Jedním z nejlepších způsobů jak předcházet trichobezoárům je pravidelné vyčesávání. Kotě si lépe zvykne, když mu pravidelně upravujete srsti od malinka.

 

Prevence

Typ kartáče, který používáte k vyčesávání, může být důležitý a veterinář Vám může poradit, který je nejlepší pro Vaše kotě. Mnoho lidí s krátkosrstými koťaty upřednostňuje gumový kartáč. Jsou dostatečně měkké, aby nezpůsobovaly žádné nepohodlí, ale skvěle odstraňují vypadané chlupy. Jestliže máte dlouhosrsté kotě, budete mít s vyčesáváním více práce. Kovový hřeben s velkými zuby je asi nejlepší volbou. V průběhu jara a léta je potřeba zvýšit četnost kartáčování, protože kotě bude více línat. Zabere Vám to více času. Může to být dobrý způsob jak vytvořit pouto mezi Vámi a kotětem. Mazlení nebo hry jsou skvělým způsobem jak přejít k vyčesávání.

 

Může krmivo hrát roli v prevenci trichobezoárů?

Jsou prokázáno, že suché krmivo s vyšším množstvím vlákniny jako je Hill’s Science Plan Hairball Formula může pomoci snižovat tvorbu trichobezoárů ve střevech. Zeptejte se na radu veterináře.

 

Pamatujte – trichobezoáry nejsou příjemné, ale jen zřídka je důvod se strachovat.

Pokud Vaše kotě trpí na trichobezoáry, může Vás to rozrušit, ale je důležité pamatovat na to, že většina koček má čas od času tyto problémy a skoro nikdy není důvod se obávat.

Související články

Související výrobky