Bez kuliček z chlupů

Published by
min čtení

Co přesně jsou trichobezoáry?

Kočky jsou velice čistotná stvoření a Vaše koťátko stráví okolo pěti hodin denně údržbou své srsti. Při tom sbírá ze srsti vypadané chlupy. Je pro ni těžké je vyplivnout, takže je zpravidla jen polkne. Většinou to nezpůsobí vůbec žádné problémy a chlupy jen projdou trávicím traktem. Někdy však chlupy zůstávají v žaludku a formují se do kuliček – trichobezoárů.

 

Jak odstranit trichobezoáry?

Obvykle jakmile dosáhnou určité velikosti, kočky je vyzvracejí (vypadají jako kuličky z chlupů), ačkoliv některé jsou vyloučeny stolicí. Jeden i druhý způsob je zřídkakdy bolestivý. Čas od času se kotě trichobezoárů špatně zbavuje a to může a to může vyvolat záchvaty zvracení. Pokud máte podezření, neváhejte zavolat veterináře.

 

Ve vzácných případech jsou kočky neschopné přirozeně vyloučit a je zapotřebí operace. Díkybohu je to velice vzácné.

Hairball Cat

Jak můžeme předcházet vzniku trichobezoárů?

Jedním z nejlepších způsobů jak předcházet trichobezoárům je pravidelné vyčesávání. Kotě si lépe zvykne, když mu pravidelně upravujete srsti od malinka.

 

Prevence

Typ kartáče, který používáte k vyčesávání, může být důležitý a veterinář Vám může poradit, který je nejlepší pro Vaše kotě. Mnoho lidí s krátkosrstými koťaty upřednostňuje gumový kartáč. Jsou dostatečně měkké, aby nezpůsobovaly žádné nepohodlí, ale skvěle odstraňují vypadané chlupy. Jestliže máte dlouhosrsté kotě, budete mít s vyčesáváním více práce. Kovový hřeben s velkými zuby je asi nejlepší volbou. V průběhu jara a léta je potřeba zvýšit četnost kartáčování, protože kotě bude více línat. Zabere Vám to více času. Může to být dobrý způsob jak vytvořit pouto mezi Vámi a kotětem. Mazlení nebo hry jsou skvělým způsobem jak přejít k vyčesávání.

 

Může krmivo hrát roli v prevenci trichobezoárů?

Jsou prokázáno, že suché krmivo s vyšším množstvím vlákniny jako je Hill’s Science Plan Hairball Formula může pomoci snižovat tvorbu trichobezoárů ve střevech. Zeptejte se na radu veterináře.

 

Pamatujte – trichobezoáry nejsou příjemné, ale jen zřídka je důvod se strachovat.

Pokud Vaše kotě trpí na trichobezoáry, může Vás to rozrušit, ale je důležité pamatovat na to, že většina koček má čas od času tyto problémy a skoro nikdy není důvod se obávat.

Související články

 • Kotě a ostatní kočky v domácnosti

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet
 • Vakcinace

  Vaše nové Koťátko začne svůj život s určitou přirozenou imunitou získanou od své matky, ale jakmile se vytratí, bude potřeba jej naočkovat, aby zůstalo zdravé. Očkování Vašeho kotěte je zcela nezbytné, protože jej chrání před život ohrožujícími nemocemi
 • Cestování s Vaším kotětem

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet
 • Mikročipy

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet

Související výrobky

 • Hill's™ Prescription Diet™ c/d™ Urinary Stress Feline Chicken

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> c/d™ Feline Urinary Stress Chicken je klinicky ověřená výživa pro redukci návratu příznaku FIC a obsahuje složky kontrolující stres, který je rizikovým faktorem FIC (Felinní Idiopatická Cystitida).</p>
 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> i/d™ Feline  je speciálně vyvinuté krmivo, které napomáhá zlepšit zažívání a kvalitu stolice koček.