Alergická dermatitida u koček: Příčiny a léčba

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kožní potíže koček může způsobovat řada věcí – od blech po potravinové alergie – a mnoho onemocnění má podobné projevy a příznaky. Kvůli tomu může být diagnostikování kožních onemocnění velmi složité. Jedním z těchto onemocnění je alergická dermatitida. V tomto článku vám vysvětlíme její běžné příčiny, projevy a příznaky, abyste mohli své kočce stanovit přesnou diagnózu a zajistit jí nejlepší léčbu.

Příčiny alergické dermatitidy koček

Alergická dermatitida koček je kožní onemocnění, které způsobuje specifický alergen. Mezi čtyři nejčastější příčiny patří:

1. Alergie na blechy

Alergická dermatitida způsobená blechami (FAD) se u koček objevuje velice často. Kočky jsou alergické na bleší sliny, které pronikají do kůže, když blecha saje krev kočky. U citlivých koček může způsobit silné podráždění už jedno nebo dvě bleší kousnutí. To může vést k sekundární infekci, protože bakterie z kůže se mohou dostat do organismu kočky přes rány, které si sama kočka způsobí škrábáním. Blechy se nejraději zdržují v oblasti ocasu, hlavy a krku, takže při alergické dermatitidě způsobené blechami si často všimnete, že příznaky, jako je vypadávání srsti a strupy, jsou více koncentrované v těchto oblastech.

K tomu, aby se u alergické kočky objevily příznaky tohoto onemocnění, stačí jen pár kousnutí od blechy, takže se může stát, že na ní blechu nikdy nespatříte. Blechy tráví většinu času na potazích nábytku, polštářích a dalších měkkých látkách ve vaší domácnosti a na vaši kočku jen naskakují, když se potřebují nasytit, takže FAD nemůžete vyloučit jen na základě toho, že na své kočce žádné blechy nenajdete. Dobrý způsob, jak zjistit přítomnost blech, je hledat bleší nečistoty v srsti kočky. Zpravidla se jedná o bleší trus, který tvoří natrávená krev. Vyčesejte kočce srst na bílý kuchyňský papír a všechny černé skvrny, které uvidíte, navlhčete kapkou vody. Pokud se jedná o domácí špínu nebo bláto, nezmění barvu, ale špína od blech zanechá červenou skvrnu, protože se krev vsákne do papíru.

2. Atopie

Atopie je alergie na organismy a prvky organického původu vyskytující se v životním prostředí, jako jsou roztoči, pyly, trávy, stromy atd. U koček se může časem vyvinout alergie na jeden nebo více těchto alergenů. V případě sezónních alergenů, jako je pyl, se mohou příznaky projevit pouze v určitém ročním období, zatímco jiné alergeny, jako je prach, mohou způsobovat kočkám problémy po celý rok.

Atopická dermatitida se obvykle objevuje u mladých koček do pěti let, ale může se vyskytnout i u starších koček.

Atopie obvykle způsobuje podráždění v oblasti hlavy, krku a uší, břicha, boků a nohou. Je také příčinou otitidy (zánětu středního ucha). Kromě kožních příznaků mohou vdechované alergeny z prostředí, jako jsou pyly, způsobovat také kočičí astma.

3. Potravinová alergie nebo intolerance

Nežádoucí reakce na potraviny u zvířat mohou být „pravou” alergií s imunitní reakcí na určitý protein nebo intolerancí, která není pravou alergií. Nejčastějšími potravinovými alergeny u koček jsou kuřecí maso, mléčné výrobky, ryby a pšenice. Potravinové alergie způsobují celoroční kožní příznaky a mohou se objevit i gastrointestinální příznaky, například průjem.

4. Kontaktní alergie

Jak už název napovídá, některé alergie vznikají tím, když se kočka dostane s něčím do kontaktu. Může se jednat o lůžkoviny vyprané v určitém pracím prášku nebo o věci, jako jsou plastové misky na jídlo. Příznaky kontaktních alergií se liší podle místa kontaktu s alergenem. Při alergii na potravinové misky jsou běžné náznaky podráždění a vypadávání srsti kolem brady, zatímco jiné oblasti těla mohou být postiženy jinými chemickými látkami nebo alergeny v závislosti na místě kontaktu.

Příznaky a projevy kočičích alergií

Kočky se umí dobře starat o svou srst a kůži, takže srst zdravé kočky by měla být lesklá a vypadat udržovaně. Mezi příznaky mnoha kožních onemocnění, včetně alergické dermatitidy koček, patří:

  • červené skvrny, fleky nebo pupínky
  • strupy, krusty nebo ztloustlá kůže
  • vypadávání srsti
  • šupinaté skvrny nebo odlupující se kůže
  • zápach z kůže
  • příliš časté škrábání, olizování nebo drbání
  • nadměrná péče o srst
  • bezoáry způsobené tím, že vaše kočka se stará o srst více než obvykle a polyká přebytečnou srst
  • eozinofilní granulomy Eozinofily jsou typ bílých krvinek, které přispívají k alergickým reakcím. U koček s těžkými alergiemi můžete na kůži pozorovat jasně červené plaky nebo celá ložiska těchto buněk. Často vypadají velmi zaníceně a agresivně.

Diagnostika a léčba alergické dermatitidy koček

Jak jsme již zmínili na začátku, mnoho kožních onemocnění má podobné příznaky, takže váš veterinář či veterinářka bude muset provést diagnostické testy, aby zúžila rozsah pravděpodobných onemocnění. Může se jednat o kožní seškrab při hledání parazitů, vytržení srsti na kontrolu plísňových infekcí, jako je pásový opar, biopsie, krevní testy nebo intradermální kožní testy.

Léčba se liší v závislosti na příčině alergické dermatitidy vaší kočky, ale může zahrnovat následující:

  • Ochrana proti blechám pomocí účinných hubících přípravků je obvykle poměrně snadným řešením bleší alergické dermatitidy. Pokud má vaše kočka narušenou, zanícenou kůži v důsledku nadměrného škrábání, může také dostat antibiotika a případně steroidy, které pomohou zastavit svědění. Veterinář vám také může doporučit ošetřit váš dům speciálními přípravky, abyste se zbavili blech, které se ukrývají v měkkých potazích nábytku a dalších látkách ve vašem domě.
  • Atopie se obvykle diagnostikuje po vyloučení jiných příčin a po provedení krevních testů nebo intradermálního testování, aby se zjistilo, jaké alergeny vyvolávají u vaší kočky alergii. Na tyto alergeny pak může být vytvořena specifická „vakcína“. Tato léčba se nazývá imunoterapie a funguje tak, že se na začátku podávají malé dávky, které se pak v průběhu měsíců pozvolně zvyšují. Cílem tohoto postupu je zbavit kočku citlivosti na alergeny. Samozřejmě je také užitečné udělat cokoliv pro snížení expozice vaší kočky alergenům, například vyhubit roztoče nebo se zbavit pokojových rostlin, které mohou být spouštěči alergie. Imunoterapie přináší dobré výsledky přibližně u 70-80 % koček.
  • Při podezření na potravinovou alergii provede váš veterinář eliminační test. Vaše kočka bude dostávat speciální terapeutické krmivo. Může se jednat o krmivo hydrolyzované, což znamená, že bílkoviny jsou rozloženy na tak malé kousky, že je tělo nerozpozná jako alergeny. Případně se může jednat o stravu s „novými“ bílkovinami, jako je kachní nebo zvěřinový protein, které vaše kočka dosud nejedla. Je nesmírně důležité, aby se vaše kočka stravovala pouze tímto krmivem po celou dobu studie, která může trvat až 12 týdnů. Váš veterinář pak může kočce znovu podávat různá krmiva, aby zjistil, co je spouštěčem alergie, nebo se můžete rozhodnout, že zůstanete jen u terapeutického krmiva, pokud vaší kočce prospívá.

Pro shrnutí...

Je důležité si uvědomit, že některé kočky může trápit více kožních onemocnění současně. Příčina může být dále komplikována sekundárními infekcemi a sebepoškozováním. Mějte prosím s veterinářem trpělivost, než se mu podaří přijít na kloub příčině kožního onemocnění vaší kočky. Vždy dokončete léčebný postup, který vám byl doporučen. Pokud si nejste jisti, požádejte svého veterináře, aby vám vysvětlil, proč se rozhodl pro tento postup.

I když vaše kočka není na krmivo alergická, může vám veterinář doporučit přejít na krmivo, které je určeno pro kočky s jakýmkoliv kožním onemocněním. Tyto druhy krmiva pomáhají posilovat funkci kožní bariéry a udržovat ji silnou. Obsahují esenciální mastné kyseliny, které udržují pokožku zdravou a působí protizánětlivě, a jsou v nich přidané antioxidanty, které pomáhají zmírnit poškození buněk.

Mnoho kožních problémů může být úspěšně vyřešeno díky trpělivosti a dobré týmové práci. Doufejme, že se vaše kočka brzy zbaví svědění a její kožíšek bude opět krásný a lesklý.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS