Význam mňoukání vaší kočky: 5 různých zvuků, které kočka vydává
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Když sdílíte dům s kočičím přítelem, během dne můžete zaslechnout mnoho různých kočičích zvuků. A i když je význam některých zvuků snadno rozeznatelný (například když kočka chodí okolo své misky na jídlo, mňouká a dívá se na vás), není to pokaždé tak zřejmé. V některých případech může být vaše kočička obzvláště hovorná. To platí zejména u starších chlupatých přátel, protože jak kočky stárnou nebo se zhoršuje jejich sluch, začnou se hlásit o slovo víc a víc.
Zde uvádíme, co vaše kočka vyjadřuje pomocí následujících charakteristických zvuků koček:
1. Mňoukání
Jako majitel kočky už víte, že vaše kočka běžně mňouká kvůli různým věcem. Mezi sebou to ale kočky nedělají, tak co se vám snaží říct? Vaše kočka může mňoukáním žádat o doplnění jídla nebo vody, pozdravit vás, když se vrátíte domů, nebo žádat o uklidňující pohlazení na břichu (když se převrátí na záda). V závislosti na situaci na vás kočky mňoukají různými způsoby, například „chci to místo na gauči“ – něco, co kočka vždycky chce.
Ačkoli neustálé mňoukání při jídle, používání kočičího záchodu nebo během jiného takového okamžiku může znamenat, že se necítí dobře, obvykle to znamená, že váš chlupatý miláček jen přišel pozdravit.
2. Předení
Co může být v životě lepšího, než když se k vám na konci dlouhého dne vaše kočka přitulí a spokojeně přede a vrní. Jak poznamenává server Trupanion, předení je způsob, jakým koťata, když se narodí slepá a hluchá, komunikují se svou matkou. Ale všechny kočky tento způsob používají po celý život – dokonce i při komunikaci s vámi. Věnujte zvláštní pozornost předení vaší kočky a všimnete si jemných změn tónu a vibrací, kterými kočka vyjadřuje, že je šťastná a má se dobře.
Méně známý motiv: Kočky také mohou tuto vokalizaci použít k tomu, aby se uklidnily, když se bojí, takže když vaše číča nastartuje svůj motorek, nezapomeňte jí projevit spoustu lásky.
3. Syčení
Když kočka syčí nebo dokonce vrčí, není to proto, že by byla zlá; je vystrašená, a proto defenzivní. Váš mazlíček může zasyčet na cizího člověka, který navštívil váš domov (nebo na někoho, koho kočka zná, ale prostě se jí nelíbí), nebo dokonce na jinou kočku jako varování ve smyslu „ustup“! A hlavně tím každému připomíná, kdo je tu skutečným šéfem (nápověda: vy to nejste).
„Pokud můžete,“ radí stránka Animal Planet, „namísto křiku nebo zlého pohledu na kočku syčení ignorujte.“ Dejte jí čas a svou náklonnost, aby se kočka vrátila do normálu, a syčení ustane. Dejte jí prostor, který potřebuje k uklidnění nervů, vždy jí to pomůže cítit se bezpečněji.
4. Vytí
Pokud si myslíte, že vyjí jen psi, zmýlili jste se. Americká společnost pro prevenci týrání zvířat (ASPCA) zdůrazňuje, že „některá plemena koček, zejména siamská, jsou náchylná k nadměrnému mňoukání a kňourání“, takže je možné, že vaše kočka je jen hlasitá. Každá kočka, která je „rozmnožováním nedotčena“, bude navíc vytím přitahovat partnery k páření.
Pokud vaše kočka tato kritéria nesplňuje, je možné, že vyje proto, že je v nouzové situaci, možná někde chycená nebo dokonce zraněná. V jiných situacích kočka vyje, protože chce, abyste se hned přišli podívat na kořist, kterou vám přinesla (a není to vždy jen hračka). V každém případě věnujte své hlasité spolubydlící okamžitou pozornost, abyste se ujistili, že je vše v pořádku.
5. Cvrlikání
Toto je jeden ze zvláštních kočičích zvuků vyhrazených pro velmi zvláštní příležitosti. Vaše kočka často cvrliká nebo vrká, aby varovala domácnost, když za oknem uvidí ptáka, veverku nebo králíka. Podle organizace The Humane Society, se nejedná o normální mňoukání, ale o příkaz, který se kotě naučí v raném věku a který kočičí máma používá, aby si svá koťata srovnala. Pokud máte více než jednu kočku, můžete je také slyšet, jak spolu mluví. Nakonec kočka použije tento trik k tomu, aby vás dovedla k zásobám jídla nebo vás doprovodila do postele.
Pokud budete těmto kočičím zvukům věnovat zvláštní pozornost, vytvoří se mezi vámi a vaším nejlepším kamarádem ještě smysluplnější pouto. Také vám to pomůže lépe porozumět jejím potřebám, abyste jí mohli poskytnout vše, co potřebuje, aby se cítila šťastná, zdravá a v bezpečí.
Contributor Bio
Christine O'Brien
Christine O'Brien je spisovatelka, máma a dlouholetá kočičí milovnice, jejíž domácnosti vládnou dvě ruské modré kočky. Její práce se také objevují na serverech Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najděte ji a sledujte na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien.