Výživa pro zdravou kůži a srst u zvířat

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Existuje spousta firem nabízejících krmivo pro zvířata, které uvádí, že právě jejich značka zajistí psům či kočkám zdravou srst. Jak ale zjistit, která z nich dodá vašemu domácímu mazlíčkovi tu správnou výživu? Jako odpovědný páníček jistě chcete svého psa nebo svou kočku krmit krmivem, po kterém budou prospívat. Když si vyhledáte na obale od krmiva pár klíčových informací, můžete zjistit, zda dané krmivo bude mít nějaké přínosy. Výběr psího nebo kočičího krmiva na zdravou srst ale není jediný způsob, jak zajistit, že kůže a srst vašeho mazlíčka bude ve skvělém stavu. Přečtěte si, jak může vaše zvíře vypadat skvěle a cítit se plné života díky správné výživě, péči a dalším okolním faktorům.

Rezaté kotě se škrábe nohou na uchu.

Toužíte nalézt to správné krmivo?

Možná, že váš pes či vaše kočka už vykazují známky citlivé nebo svědící kůže, nebo možná chcete přejít na krmivo, které podporuje celkově dobré zdraví, včetně kůže a srsti. Ať už je váš důvod jakýkoliv, nezaměřujte se pouze na jednu nebo dvě klíčové složky nebo potřeby. Někteří páníčci vybírají krmivo podle vysokého obsahu tuku, aby měli jejich psi nebo kočky zdravou srst. Přestože jsou v krmivu pro kočky běžné některé složky na zdravou srst, jako je rybí olej, váš chlupatý kamarád i tak potřebuje správný poměr vitaminů, minerálů, bílkovin a sacharidů. Pravdou je, že vyvážené porce krmiva ochrání většinu psů a koček před potížemi s kůží a srstí. Krása se opravdu skrývá uvnitř.

Pokud sledujete na obale od krmiv jednotlivé složky a nutriční profily, zde je několik běžných výživových složek, které u zvířat napomáhají zajistit zdravou kůži a srst:

  • Omega-6: Tato výživová složka je druh mastné kyseliny, která dodá srsti vašeho domácího mazlíčka lesk a v kůži nahradí esenciální oleje.
  • Omega-3: Tato složka, která se typicky vyskytuje například v rybím oleji, má protizánětlivé účinky a může pomoci v případě svědící nebo zanícené kůže. Je běžnou přísadou krmiv, která jsou navržena pro psy trpící alergiemi.
  • Biotin: Tento vitamin z kombinace B-komplex podporuje zdravý růst tkání.
  • Měď: Tato živina pomáhá zachovat barvu srsti a udržuje ji hebkou a lesklou.
  • Vitamin E: Tento vitamin je přirozený antioxidant, který pomáhá chránit kůži vašeho domácího mazlíčka před volnými radikály, které mohou poškozovat kožní buňky.

Pokud ale podáváte svému zvířeti kvalitní krmivo se správným poměrem živin a přesto u něj zaznamenáte vysušenou kůži, lupy nebo matnou srst, je dobré promluvit si s veterinářem. Možná, že váš mazlíček potřebuje změnit krmivo nebo některé jeho složky. Každopádně ale nepodnikejte žádné změny, aniž byste se předem poradili s veterinářem.

Při výběru krmiva pro zvířata, které pomáhá udržet zdravou kůži a srst, je důležité zaměřit se nejprve na vysoce kvalitní složky a ucelený a vyvážený poměr živin. To samo o sobě pomáhá zajistit bohatou a lesklou srst. Pokud se váš domácí mazlíček škrábe nebo trpí přetrvávajícími kožními obtížemi, je dobré promluvit si s veterinářem, který vám navrhne další kroky. Může pomoci stanovit příčinu svědění a doporučit krmivo navržené pro citlivou kůži nebo dietní krmivo speciálně navržené na zlepšení stavu kůže a srsti.

Jak vypadá zdravá srst?

Na co se při kontrole srsti zaměřit? Předně byste měli poznat konkrétní vlastnosti vašeho zvířete. Kočky i psy každý den prohlédněte od hlavy až k tlapkám a minimálně jednou týdně své zvíře vykartáčujte. Častější kartáčování (až každodenní) pomáhá u psů rozptýlit přírodní oleje rovnoměrně po celé srsti a rozplést smotky. Kočky (a také váš koberec) zase ocení méně bezoárů a společný čas na mazlení během péče o srst.

Kočky o sebe pravidelně pečují, takže neupravená srst může být známkou toho, že se vaše kočka necítí zrovna nejlépe. Osteoartróza může vést k bolesti kloubů a může vaší kočce bránit v péči o určitá místa na těle. Nevýrazná, mastná nebo matná srst zase může naznačovat, že má zvíře zdravotní problémy nebo nedostatek základních živin. Kočka trpící stresem o sebe někdy pečuje příliš, až si vytrhá trsy vlastních chlupů.

U psů se potřeby péče o srst liší podle velikosti a plemene. Organizace PDSA vysvětluje, že pes s dlouhou nebo hustou srstí jako husky někdy potřebuje kartáčovat srst denně, zatímco krátkosrstému jezevčíkovi může stačit kartáčování jednou týdně. Organizace Blue Cross uvádí, že nejlepší je ponechat mezi koupáními co nejvíce času, aby se citlivá kůže vašeho psa zbytečně nevysušovala. Pokud psi nejsou příliš špinaví nebo se nevyváleli v něčem smradlavém, organizace doporučuje ponechat celou práci na přírodních olejích, které se nachází v psí srsti. Psi s tenší světlou kůží jsou také náchylnější k podráždění kůže způsobené hmyzím kousnutím, sezónními alergiemi a úpalem, uvádí PDSA. Jestli máte doma roztomilé psisko, přečtěte si pokyny pro péči o krátkou i dlouhou srst pro stanovení základního postupu.

Když kartáčujete svou kočku nebo svého psa, sledujte, zda nemají:

  • lysá místa nebo trsy vypadávajících chlupů
  • suchou, zarudlou nebo podrážděnou kůži
  • bolavá nebo drsná místa
  • mastnou srst
  • malé černé nebo bílé částečky v srsti, což mohou být klíšťata nebo bleší vajíčka

Pokud nic z toho nenajdete, je pravděpodobné, že váš domácí mazlíček má zdravou srst. Pokud se ale některé z těchto příznaků objeví, je potřeba hledat dál a určit, jaká je příčina problémů se srstí u vašeho zvířete.

Bílo-rezatý dlouhosrstý pes se kartáčuje.

Nemůžete na nic přijít? Promluvte si se svým veterinářem

Pokud si všimnete, že se váš domácí mazlíček škrábe na uších nebo se neustále olizuje, je možné, že ho dráždí něco v okolním prostředí. Váš veterinář by měl prozkoumat stav jeho srsti a kůže a rozhodnout, zda je potřeba provést další testy. Merckova veterinární příručka uvádí, že u psů s podrážděnou a svědící kůží se veterinář zaměří na běžné příčiny, jako jsou paraziti (blechy, klíšťata nebo roztoči), bakteriální infekce, mykózy, sezónní alergie a dráždivé látky v okolním prostředí. Můžete mu pomoci snížit počet možných příčin tím, že sepíšete seznam všech čistících prostředků, osvěžovačů vzduchu, voňavek a mýdel, které máte v domácnosti nově, a také všech změn, které se objevily v životě vašeho mazlíčka, např. nová trasa procházky. V závislosti na konkrétní příčině může vaše zvíře potřebovat řešení jako antibakteriální léky, šampón proti mykóze nebo antihistaminika.

Když váš veterinář vyloučí všechny vnější faktory, může se zaměřit na obsah minulého i současného krmiva vašeho mazlíčka. Někdy doporučí podávat speciální krmivo, aby mohl stanovit, zda vaše zvíře trpí potravinovou intolerancí nebo alergií, případně doplní stravu zvířete o chybějící vitaminy, antioxidanty nebo mastné kyseliny. Vzhledem k tomu, že u zdravé kůže a srsti hraje klíčovou roli výživa, je důležité podávat vašemu psovi nebo vaší kočce speciální stravu, kterou jim doporučí veterinář. I když se jim stav kůže a srsti zlepší, nepřecházejte na jiný typ krmiva, aniž byste to s veterinářem nejprve probrali. Hledáním psího krmiva na zdravou srst nemusíte trávit měsíce či roky. V případě jakýchkoliv problémů s kůží či srstí choďte raději pravidelně na prohlídky k veterináři.

Zdraví svého zvířete, ať už uvnitř či zvenčí, máte ve svých rukou. Díky správné výživě, vhodné péči a pravidelným kontrolám u veterináře můžete zajistit svému psovi nebo své kočce kůži a srst, které budou zdravé a plné života po dlouhé roky.

O autorovi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svými domácími mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Související články