Změny hmotnosti u psů a koček - může se jednat o problém se štítnou žlázou?

Publikováno Dr. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Mnoho páníčků si dělá obavy, zda jejich kočka nebo pes nejsou příliš hubení nebo příliš tlustí. O tom je dobré mít přehled. Hubnutí nebo přibírání na váze může být známkou onemocnění jako je problém se štítnou žlázou nebo cukrovka. Jako veterináři doporučejeme vážit zvířata jednou měsíčně po celý jejich život, pokud je to možné. Jako páníčci i jako veterináři tak můžeme velmi rychle zjistit, když se váha začne vychylovat jedním nebo druhým směrem. Přírůstek na váze může být prostě jen nerovnováha mezi přijatými a vydanými kaloriemi, jako je tloustnutí ve středním věku, ale může se také jednat o příznak onemocnění. Bezdůvodné hubnutí je někdy ještě více znepokojivé. V tomto článku se zaměříme na problém se štítnou žlázou - příznaky, příčiny a co se s tím dá dělat.

Štítná žláza řídí náš metabolismus - když je v nadprodukci, naše tělo se dostane do zrychleného režimu, když funguje nedostatečně, jsme zpomalení, líní a máme tendenci přibírat. Pokud jde o štítnou žlázu u koček a u psů, situace je u nich přesně opačná. Když mají kočky potíže se štítnou žlázou, jedná se téměř vždy o zvýšenou funkci štítné žlázy, zatímco u psů jde skoro vždy o nedostatečnou funkci štítné žlázy.

Zvýšená funkce štítné žlázy u koček.

Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza je u koček běžným endokrinním onemocněním. Obvykle je způsobena benigním růstem tkáně štítné žlázy, která produkuje do těla více hormonů. Často postihuje starší kočky a jeden z hlavních příznaků je nekontrolovaný úbytek na váze. Vzhledem k tomu, že metabolismus funguje ve zrychleném režimu, onemocnění je snadno rozpoznatelné i když pomineme změny na váze. Kočky trpící zvýšenou funkcí štítné žlázy mají neustále hlad, prosí o jídlo a také jej kradou, protože se jednoduše nemůžou nasytit. Mají tendenci být stále v pohybu, neklidně přechází po domě jako by nevěděly, co se sebou dělat. Někdy mohou být dokonce agresivní. Jejich srst často vypadá neupraveně a zanedbaně. Když jdou na kontrolu k veterináři, obvykle zjistíme, že jejich srdeční frekvence je velmi vysoká a také krevní tlak je vysoký. Podrobné veterinární vyšetření obvykle odhalí zvětšenou štítnou žlázu v krku. Příznaky jsou poměrně jasné, ale pro potvrzení diagnózy se ještě udělá krevní test a změří se hladina hormonů štítné žlázy.

Léčba hypertyreózy

U koček existuje několik možností léčby hypertyreózy. Konkrétně to bude záviset na tom, kde žijete, na daných okolnostech a na tom, co má váš veterinář k dispozici. Možnosti jsou následující:

  • Léky. Podle toho, kde se nacházíte, se může jednat o tablety nebo o gel/krém, který se vtírá do kůže.
  • Radioaktivní jód. Tuto léčbu provádí pouze některá schválená centra a vaše kočka bude muset být po zákroku nějakou dobu hospitalizována.
  • Potrava. Existuje dietní krmivo, které může pomoci dostat hypertyreózu pod kontrolu případně i bez léků nebo hospitalizace. Aby mohla štítná žláza produkovat hormony, potřebuje jód. Toto krmivo obsahuje množství jódu, které je dostatečně nízké na to, aby se zastavila nadprodukce hormonů a pokračovala jen normální produkce.
  • Operace. Chirurgicky se odstraní jedna nebo obě žlázy.

Všechny tyto možnosti mají výhody a nevýhody, proto je proberte se svým veterinářem.

Hypotyreóza u psů.

Jak asi snadno uhádnete, hypotyreóza je v podstatě opak toho, co bylo popsáno výše. Obvykle je způsobena imunitním onemocněním, které napadne štítnou žlázu a brání jí v produkci hormonů. Nejčastěji postihuje psy ve středním věku a starší psy. Metabolismus se zpomalí, pes začne být letargický a líný a často přibere, i když se jeho porce krmiva nezvýšily. Může se také zdát v depresi a působit zasmušile. Dalším jasným příznakem je takzvaný „krysí ocas“. Psi trpící tímto onemocněním mívají špatnou kvalitu srsti a línají, zvláště na ocase, který potom vypadá jako krysí ocas bez srsti.

Hypotyreóza se zatím nedá vyléčit a drží se pod kontrolou prostřednictvím denně a celoživotně podávaných léků s náhradním hormonem štítné žlázy. Nějakou dobru trvá, než se správně nastaví dávkování a příslušná hladina hormonu a také bude potřeba pravidelně dělat krevní testy, aby bylo jisté, že hladina není příliš vysoká ani příliš nízká. Poté se obvykle ale psům vede velmi dobře a vrátí se do původního stavu.

Možná si kladete otázku, zda je vůbec nutné se tím zabývat a problémy se štítnou žlázou léčit. Odpověď zní ano. Hypertyreóza je totiž nebezpečná a může způsobit slepotu, selhání ledvin a vyhublost a další potíže. Sama jsem tímto onemocněním trpěla a mohu vám říci, že to bylo opravdu nepříjemné. Nedostatečná funkce štítné žlázy není až tak nebezpečná, ale váš pes se bude cítit dost špatně a v letargii. Rozhodně bude mít přínos z toho, když se bude moci dostat zpět do své kůže.

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

Související články

Související produkty