Změny hmotnosti u psů a koček - může to být cukrovka?

Publikováno Dr. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Mnozí páníčci si dělají obavy ohledně hmotnosti svého domácího mazlíčka: je jeho váha ideální? Je moc tlustý nebo moc hubený? Je dobré o tom mít přehled. Obezita může zkracovat délku života, způsobovat onemocnění jako je cukrovka nebo potíže s klouby a také může mít vliv na kvalitu života vašeho mazlíčka. Příliš nízká váha nebo podvýživa jsou obvykle ale ještě větší důvod k obavám. Pravidelné vážení vašeho psa nebo kočky je skvělý způsob, jak zachytit změny oběma směry a podle toho buď upravit velikost porcí, změnit krmivo (předtím se ale vždy poraďte s veterinářem) nebo, a to je nejdůležitější, odhalit případné onemocnění co nejdříve. Problémy se štítnou žlázou a cukrovka jsou dvě nemoci, které mohou způsobovat příbytky a úbytky na váze. V tomto článku se zaměříme na cukrovku. O potížích se štítnou žlázou si můžete přečíst zde.

Cukrovka je onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi, přičemž buňky v těle, které tuto energii potřebují, se k ní nemohou dostat. Když jde o cukrovku, situace u koček a u psů se výrazně liší. Podívejme se nejprve na kočky.

Cukrovka u koček.

Cukrovka se mnohem častěji vyskytuje u koček, které jsou obézní nebo starší. Ve slinivce břišní se tvoří hormon zvaný inzulin, který zajišťuje přenos cukru z krve do buněk. U většiny koček, které trpí cukrovkou, tělo produkuje dostatek inzulinu na to, aby se mohl tento proces spustit, ale buňky na něj nereagují tak, jak by měly, a proto se krevní glukóza nepřenáší dál do buněk. Slinivka se na to snaží reagovat a produkuje více inzulinu, ale postupně se vyčerpá a hladina inzulinu klesne příliš nízko, což situaci zhorší. Hlavní příčinou cukrovky u koček je obezita, ale může být způsobena také dalšími chorobami, jako je Cushingův syndrom a akromegalie a také některými léky jako např. progestiny a kortikosteroidy. 

Nejčastějším příznakem cukrovky je častější pití a močení, než je obvyklé, a hubnutí přesto, že kočka dobře jí. To je důvod proč kočka, i když měla na začátku nadváhu, začne hubnout a může zhubnout příliš, pokud se nepodaří jí nemoc diagnostikovat. Váš veterinář bude muset provést řadu krevních testů aby zjistil, zda má vaše kočka vysokou hladinu cukru v krvi stále. Možná vás také požádá, abyste provedli krevní test vpichem do kůže doma sami. Pokud to zvládnete, je to mnohem lepší způsob jak zjistit, zda výsledky ukazují správné hodnoty. Kočky se u veterináře často vystresují a tím se může jejich hladina cukru v krvi uměle zvýšit. Když dokážete takové testy provést doma, může to být opravdu užitečné a je to jednodušší, než byste si mohli myslet.

První věc, kterou váš veterinář asi udělá, je zahájení léčby inzulinem a také je důležité zastavit nekontrolované hubnutí. Doma budete muset zvířeti vpichovat inzulinové injekce. Mnohým páníčkům to dělá obavy, ale než začnete panikařit, promluvte si se svým veterinářem. Spousta koček to velmi dobře toleruje. Dále je důležité přejít na dietní krmivo pro kočky určené na cukrovku a/nebo hubnutí. Váš veterinář stanoví správnou dávku krmiva, aby se buď zastavilo hubnutí, pokud probíhá nebezpečně rychle, nebo když má vaše kočka stabilní hmotnost, ale nadváhu, aby se postupně její hmotnost snížila. Správná strava může u koček někdy onemocnění dokonce zvrátit.

Cukrovka u psů.

U psů cukrovka obvykle vzniká kvůli nedostatečné produkci inzulinu. Je to proto, že imunitní systém z důvodů, které často neznáme, začne napadat a ničit buňky, ve kterých se inzulin tvoří. V dnešní době také bohužel máme více psů s cukrovkou vyvolanou obezitou, protože spousta zvířat má nadváhu.

Běžné příznaky, tj. pití a močení častěji, než je obvyklé, a úbytek na váze jsou stejné u psů jako u koček a stejně tak bude nutné provést krevní testy a podávat inzulinové injekce, aby se onemocnění dostalo pod kontrolu. Pro psy s cukrovkou je také důležitá strava. U případů souvisejících s obezitou můžete zjistit, stejně jako u koček, že nemoc se dá zvrátit. U psů s imunitními problémy to neplatí, ale i tak je strava může udržet ve stabilním stavu. Obvykle doporučujeme krmivo s vyšším obsahem vlákniny, aby se trávení ustálilo a abychom měli pod kontrolou množství glukózy nebo cukru, které se dostávají do krve. Psí krmivo nikdy neměňte bez konzultace s veterinářem. Pokud váš pes trpí podvýživou, je nutné ji neprve vyřešit, než se začne podávat krmivo s vysokým obsahem vlákniny.

Je to důležité?

Ano, je. Hyperglykémie, což je lékařský termín pro vysokou hladinu cukru v krvi, je z dlouhodobého hlediska velmi nebezpečná. Pokud se cukrovka neléčí, může vést k celé řadě zdravotních problémů, z nichž nejnebezpečnější je DKA (diabetická ketoacidóza). Jedná se o život ohrožující komplikaci, která může způsobit zvracení, dehydrataci, kolaps, kóma nebo dokonce smrt.

Přestože cukrovka se nedá vyléčit, mnoho koček a psů si vede velmi dobře při léčbě inzulinem a vhodné stravě. S pícháním injekcí si nedělejte starosti do té doby, než to poprvé vyzkoušíte. Váš veterinář a jeho tým vám pomohou a spoustě zvířat to vůbec nevadí. Týmová práce může znamenat ještě spoustu let prožitých společně s vaší kočkou nebo psem.

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

Související články

Související produkty