Můj pes je letargický: Příčiny a jak pomoci
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Pokud váš pes zpomaluje, chová se unaveně nebo si odmítá hrát tak, jak jste zvyklí, je pravděpodobné, že není jen líný. Domácí mazlíčci, kteří se chovají letargicky nebo vykazují známky nechuti k aktivitám, mohou mít skryté vážné zdravotní problémy. To může být způsobeno zejména závažným stavem, jako je např. srdeční onemocnění. Pokud se váš pes chová letargicky nebo je prostě méně aktivní než obvykle, je důležité těmto projevům věnovat pozornost. Čtěte dál a dozvíte se, proč může být váš pes apatický k aktivitám a co byste s tím měli dělat.
Možné příčiny letargie
U některých psů je normální, že se po těžké aktivitě trochu zpomalí. Například po dlouhém dni na cvičišti nebo pořádné túře může váš pes jeden či dva dny chtít spát více než obvykle. Přetrvávající zvýšenou únavu byste však neměli ignorovat. Nechuť k aktivitám je pouze jedním z varovných signálů před velkými obtížemi, jako jsou např. srdeční choroby. Může ale také signalizovat řadu dalších problémů – od těch mírných, jako je bolest svalů, až po závažné stavy, jako je městnavé srdeční selhání. Britská oborová organizace Vets Now uvádí několik možných příčin letargického chování u psů:
- Infekce nebo nemoc
- Srdeční problémy
- Problémy s játry
- Cukrovka nebo hypoglykémie
- Hypotyreóza
- Paraziti
- Vedlejší účinky léků
- Otrava nebo trauma
Odborníci z poradenské služby pro chovatele psů Wag! dodávají, že nechuť k aktivitám v kombinaci s dalšími příznaky – jako jsou nechuť k jídlu, kašel nebo mdloby – by také mohla být příznakem plicní hypertenze (vysoký krevní tlak v plicích) nebo jiného kardiovaskulárního onemocnění.
Příznaky nechuti k aktivitám a letargie u psů
Obvykle je docela snadné zjistit, zda je váš pes „zpomalený". Nadměrný spánek, nízká hladina energie, nedostatek vzrušení a zpožděné reakce jsou zjevnými příznaky letargického psa, uvádí odborný server Vetinfo. Nechuť k aktivitám může být někdy méně patrná, zejména pokud se svým psem pravidelně nechodíte na procházky ani si nehrajete. Podle Wag! v mírnějších případech váš pes prostě nemusí chtít chodit tak daleko nebo si hrát tolik jako normálně. Kašel, těžké lapání po dechu nebo namáhavé dýchání po fyzické aktivitě může také signalizovat nechuť k aktivitám. Extrémní případy mohou zahrnovat zmatek, dezorientaci, nekontrolované vylučování, zvýšení tělesné teploty, závratě a dokonce kolaps.
Jak nejlépe pomoci
Pokud si všimnete, že váš pes je letargický nebo trpí nechutí k aktivitám, je důležité, abyste ho nenutili k běhu. Sledujte jeho projevy a v případě potřeby jej nechte odpočívat nebo zkraťte procházku. Dávejte na něj pozor a sledujte další vážné příznaky. Pokud si všimnete jakéhokoli jiného znepokojivého chování, měli byste se okamžitě obrátit na svého veterináře. Pokud váš pes nevykazuje žádné další příznaky, počkejte den nebo dva. Pokud se energie vašeho pejska nezlepší nebo se jeho stav zhorší, kontaktujte svého veterináře. Když se však objeví extrémní příznaky, jako jsou mdloby nebo kolaps, okamžitě ho přivezte na pohotovostní veterinární kliniku.
Diagnostika vašeho psa
U veterináře vašeho psa důkladně vyšetří. Veterinář bude pravděpodobně hledat jakékoli známky kulhání, zranění nebo bolesti, jakož i případné nádory. Rovněž provede vyšetření krve a moči, aby zkontroloval základní zdravotní stav. Je pravděpodobné, že vašeho psa připojí k elektro-kardiografickému přístroji ke kontrole aktivity jeho srdce a provede se rentgen hrudníku, aby bylo možné prozkoumat jeho srdce a plíce. Váš veterinář může také doporučit ultrazvuk, CT nebo magnetickou rezonanci, aby pomohl určit přesnější diagnózu vašeho psa Veterináři pomůžete určit správnou diagnózu, když mu řeknete, jaké léky pes užíval nebo užívá, sdělíte mu podrobné informace o stravě a životním stylu vašeho psa a také o všech příznacích či změnách, kterých jste si u svého psa všimli.
Co dělat po diagnostice
Letargie a neochota ke cvičení nejsou samy o sobě zdravotním problémem, ale příznakem problému jiného. Typ péče, kterou váš pes potřebuje, bude záviset na diagnostikovaném stavu. V závislosti na posouzení veterináře se váš pes může zotavit a vrátit se ke své dřívější úrovni aktivity. Srdeční choroby u psů, jakož i další progresivní choroby, však mohou vyžadovat změny ve výcviku a aktivitách po celý zbytek života. Promluvte si se svým veterinářem o stavu vašeho psa a o tom, kolik fyzické aktivity dokáže bezpečně zvládnout.
Alternativy cvičení
Pokud má váš pes omezené intenzivní aktivity a cvičení, může být náročné udržet jeho hmotnost. A jelikož nadváha může zhoršit některá onemocnění, je to otázka, kterou je třeba řešit. V závislosti na diagnóze a plánu léčby může veterinář vašemu psovi předepsat speciální dietní plán, který odpovídá jeho stavu. V opačném případě se poraďte se svým veterinářem o přechodu na krmení pro psy se sníženou mírou pohybu, které předchází obezitě. Pokud krmíte psa krmivem vhodným pro jeho věk a kondici, můžete tím také pomoci udržovat jeho optimální hmotnost. Správná výživa je životně důležitá! Pokud váš pes nedostává ty správné živiny, které potřebuje, aby udržel svou energetickou hladinu na optimální úrovni, mohlo by to přispívat k jeho letargii. Nezapomeňte se poradit se svým veterinářem o obecných doporučeních pro krmení svého psa, i když zrovna nevyžaduje žádné zvláštní krmivo.
Zohlednění věku
Samozřejmě je normální, že stárnoucí psi jsou trochu pomalejší. Kloubní problémy, přibývání na váze a jednoduše únava s postupujícím věkem jsou faktory, které mohou způsobit, že starší pes bude méně aktivní. Starší psi jsou však náchylnější k typům nemocí, které způsobují letargii a nechuť k pohybu a aktivitám. Bez ohledu na věk vašeho psa, pokud je znatelně unavenější než obvykle, nepřisuzujte to jen faktu, že už je psí „důchodce". Tyto příznaky by vám měly sloužit jako výstražná znamení a nikdy je neignorujte!
Úroveň aktivity psa může být silným indikátorem jeho zdraví. A proto byste jako páníček měli věnovat zvýšenou pozornost tomu, co je pro vašeho mazlíčka normální, abyste pak mohli rozpoznat, když není „ve své kůži" nebo se najednou chová úplně jinak. Pokud nemáte ve zvyku rutinně si hrát se psem nebo chodit na procházky, začněte s tím hned teď, abyste se seznámili s jeho normální úrovní aktivity. Když je váš pes letargický, rychlým jednáním můžete pomoci zachytit vážné onemocnění v jeho raných stádiích a zvýšit tak možnost, aby se váš pes uzdravil a měl zdravý a šťastný život.
Contributor Bio
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus je spisovatelkou a redaktorkou na volné noze a žije v Tulse v Oklahomě. Doma ve své kanceláři, kde jí dělá společnost několik chlupáčů, často píše o domácích mazlíčcích a jejich zdraví.