Psi a krmivo od stolu: Proč mu nedávat zbytky

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když pes začne škemrat o krmivo, je těžké nepodělit se s ním o kousek jídla z vašeho talíře. Věděli jste ale, že krmivo od stolu může být pro psy škodlivé?

Mohou jíst psi krmivo od stolu?

Otázka se ani tak netýká toho, zda může pes jíst zbytky, ale spíš toho, zda je to pro něj dobré. Zde je několik důvodů, proč je krmivo psů jídlem z vašeho talíře špatný nápad.

Může způsobit trávící potíže.

Pes sedí vedle ženy v černo-bílých šatech s puntíky za miskou s jídlem.
Trávicí ústrojí psů je odlišné od toho lidského. Typické lidské krmivo je příliš výživné a tučné na to, aby jej pes mohl správně strávit. Jeho konzumace může vést ke zvracení, průjmu a dokonce i závažnějším potížím jako zánět slinivky břišní. Mnohá lidská jídla také obsahují množství sodíku, které je pro psy nezdravé.

Některá jídla od stolu mohou být pro psy i jedovatá.

Lidská jídla běžně obsahují ingredience, které jsou pro psy jedovaté. Čokoláda, rozinky, hrozny, makadamové ořechy, mandle, cibule a česnek jsou všechno potraviny, které jsou pro psy nebezpečné. Pokud nevíte přesně, co je ve zbytcích z restaurace, které jste si přinesli domů, můžete nevědomky ublížit svému psovi, který o zbytky žadoní, když mu z nich trochu dáte. Mnohé zpracované potraviny také obsahují umělá sladidla jako xylitol, která jsou pro zvířata extrémně škodlivá.

Může to vést k přibývání na váze

Psi, kteří dostávají zbytky od stolu, obvykle také dostávají své pravidelné krmné dávky. I když se může zdát, že kousek nebo dva jednou za čas k tloustnutí nepovede, mohlo by vás překvapit, jak málo je k tomu třeba. Pro 9kg psa představuje pouhých 28 gramů sýru cheddar kalorický ekvivalent jednoho a půl hamburgeru pro člověka. Malé kousky se rychle nastřádají a mohou vést k příbytku na váze, který může následně způsobit zdravotní problémy, jako je artritida, cukrovka a srdeční onemocnění. Váš pes by nikdy neměl dostávat více než 10 % denního příjmu kalorií v podobě pamlsků nebo lidského jídla.

Podporuje to nežádoucí chování

Další problém, související s krmením psů jídlem od stolu je to, že u nich podporuje žadonění. A i když se vám to může zdát roztomilé, hostům u večeře se nemusí líbit, když jim pes krouží kolem talíře. Váš pes si také může říct, že když dostává krmivo od stolu, je v pořádku vzít si kus (nebo více) jídla, které leží na stole nebo na kuchyňské lince. Někteří psi mohou dokonce odmítat jíst své krmivo, když se nají lidského jídla.

Zdravé pochoutky pro vašeho psa

Husky nakukuje na piknikový stůl, aby se podíval na jídlo, které na něm leží.
Nejlepší způsob, jak udělat svému psovi radost, je dávat mu zdravé a kvalitní psí pamlsky a započítat je do jeho denního příjmu kalorií. To ale neznamená, že lidské krmivo je pro vašeho psa přísně zakázáno. Mnohá lidská jídla pes může konzumovat v rozumném množství. Zde je několik pokynů, jak dávat psovi lidské krmivo:

  • Vyhněte se zpracovaným a konzervovaným jídlům. Dokonce i jídla, která připravujete doma, mohou vašemu psovi uškodit, volte proto pamlsky složené jen z jedné ingredience, jako nesolené vajíčko, lžičku přírodního, nesoleného burákového másla nebo kousek ovoce či nesolené zeleniny.
  • Mějte na paměti kalorie. Než psovi pochoutku dáte, zamyslete se nad tím, kolik má kalorií a podle toho přizpůsobte své rozhodnutí. Váš veterinář vám může vysvětlit, jaké je doporučené denní množství kalorií pro psa, ať máte představu, jaký vliv může mít i jediný kousek zbytků od stolu na zdraví vašeho psa.
  • Informujte se. Přečtěte si, které potraviny jsou pro psy jedovaté a ujistěte se, že se k nim váš pes nikdy nedostane.
  • Nekrmte psa u stolu nebo z vašeho talíře. Místo toho mu dejte kousek zdravého lidského jídla stejným způsobem, jako byste mu dávali jakýkoliv jiný psí pamlsek - jako odměnu za poslušnost nebo za to, že byl hodný. A nedávejte mu pamlsek ve chvíli, kdy o něj žadoní. Také je dobré pamlsky dávat přímo do psí misky, aby pes pochopil, že krmivo může jíst pouze ze své misky.

Význam správného výběru psího krmiva

Psi neumí dobře odhadnout množství jídla, které mohou zkonzumovat. Mnozí psi budou žrát do té doby, než jim bude špatně, je proto důležité na jejich stravu a kalorie dohlížet. Podávání správného a vyváženého krmiva pro psy, které je přizpůsobené jejich životní etapě, velikosti a fyzické aktivitě zajistí, že psi dostanou všechny živiny nutné pro zdraví. I když na vás pes dělá psí oči, dávejte mu správné psí krmivo ve správných porcích, aby byl zdravý a plný energie.

Mohou tedy jíst psi krmivo od stolu? Psi rádi snědí (a pochutnají si) na řadě jídel, ale to, že je snědí ještě neznamená, že je to pro ně dobré. Jako informovaný páníček můžete u svého psa zajistit, aby byl zdravý, když omezíte to, co pes může sníst. I když může být těžké odmítnout ty velké, žadonící oči, pamatujte na to, že je to pro jeho dobro. Zdravý pes je šťastný pes!

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými mazlíčky.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Související produkty