Jak poznat, že váš pes má podrážděný žaludek a jak ho léčit

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

O psech je známo, že požírají věci, které by požírat neměli. To někdy může vést k podráždění žaludku, zvracení a případně i průjmu. Pokud je váš pes jinak zdravý, občasné podráždění žaludku není důvod k obavám. Jestli má ale závažné nebo časté zažívací obtíže, je potřeba vyhledat pomoc veterináře. Zvracení může rychle způsobit dehydrataci a z dlouhodobějšího hlediska k ní může vést i vodnatá stolice. Opatrnosti není nikdy dost, proto pokud vám takové zažívací potíže dělají starosti, vždy se poraďte se svým veterinářem.

Známky podrážděného žaludku u psů

Jak poznat, že váš pes má podrážděný žaludek? Mnohé příznaky jsou podobné tomu, co zažíváte vy, když máte bolesti břicha. Podle organizace PDSA příznaky podrážděného žaludku (gastroenteritidy) zahrnují:

  • průjem, včetně stolice různých barev, jako např. zelené nebo žluté.
  • zvracení nebo pocit na zvracení
  • nechutenství
  • únava či letargie
  • horečka
  • bolest břicha


PDSA k tomu dodává, že pes může vykazovat bolesti břicha také tím, že zakňučí nebo zavrčí, když ho zvednete nebo se dotknete jeho břicha. Dále může zaujmout „modlící polohu“, kdy natáhne přední nohy dopředu, zadní má rovně a ocas vztyčený do vzduchu. Vypadá přesně stejně jako při hře.

Příčiny bolesti břicha mohou být vnitřní (zevnitř z břicha) nebo vnější (mimo břicho). Vnitřní příčiny podrážděného žaludku zahrnují stravovací nerozvážnost (to je vznešený způsob jak říci, že pes snědl něco, co neměl), potravinové alergie, přejídání, parazity, neprůchodnost střev, žaludeční vředy nebo nádory. Vnější příčiny zahrnují bolest, úžeh, stres, potíže s játry nebo ledvinami, zánět slinivky břišní, hormonální problémy, mozkové obtíže, zánět vnitřního ucha nebo rakovinu.

Jak poznat, zda má váš pes citlivé zažívání nebo podrážděný žaludek, což přejde.

Štěně křížence ležící na boku je přikryto žluto-šedou proužkovanou dekou.

Někteří psi mají vnitřnosti jako z oceli - mohou pozřít cokoliv a budou se cítit dobře. Jiní zase zvrací jakmile sežerou něco, co se jen minimálně liší od jejich obvyklé stravy.

Citlivé zažívání se u psů pozná podle četnosti příznaků. Pokud váš pes zažívá kterýkoliv z příznaků podrážděného žaludku často (jednou za měsíc nebo častěji), je možné, že má citlivé zažívání.

Příčiny citlivého zažívání není vždy snadné identifikovat, ale jedná se o celou škálu aspektů od přecitlivělosti na určité potraviny přes alergie na krmivo až po změny v bakteriální populaci v trávícím systému zvané střevní mikrobiom.

Známky přecitlivělosti na určité potraviny mohou kromě toho, co je uvedeno výše, zahrnovat také kožní problémy, jako je svědící zarudlá kůže, línání a slyšitelné zvuky ze střev.

Co dát psovi na podrážděný žaludek

Léčba podrážděného žaludku u psa závisí na tom, jak je bolest silná a jaká je její příčina. Pokud za podrážděným žaludkem stojí například zánět slinivky břišní, léčba bude jiná než u psa, u něhož je podrážděný žaludek výsledkem alergie na krmivo. Jestli má váš pes ale pouze mírně podrážděný žaludek, léčba možná nebude potřeba vůbec. Organizace Blue Cross ale pro jistotu doporučuje konzultovat situaci s veterinářem, zvláště když máte mladšího psa nebo když se zdá, že se příznaky rychle zhoršují.

Veterináři znají řadu možností, jak psům s podrážděným žaludkem pomoci. Podle toho, čím přesně váš pes trpí, může léčba zahrnovat léky na nevolnost nebo na průjem, antacida, nitrožilní nebo podkožní tekutiny nebo léky na odčervení. U některých psů je nutná hospitalizace a/nebo operace.

Pomoci může správná strava

Štěně dobrmana se zeleným obojkem spí na posteli.

Důležitou součástí péče o podrážděný žaludek vašeho psa je správná strava. Nejspolehlivější způsob, jak vyřešit podrážděný žaludek, je požádat veterináře o snadno stravitelné krmivo, které budete psovi pár dnů podávat. Tento typ krmiv poskytne vašemu psovi veškeré živiny, které potřebuje, a veterinář může konkrétní volbu přizpůsobit závažnosti onemocnění. Za pár dní, až se situace vrátí do normálu, se můžete opět vrátit k původnímu krmivu.

Naštěstí existuje řada možností, jak psovi s podrážděným žaludkem pomoci cítit se brzy lépe. S pomocí veterináře můžete svému chlupáči pomoci podrážděný žaludek překonat, aby mohl brzy znovu spokojeně vrtět ocasem.

O autorce

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten absolvovala v roce 2002 UC Davis School of Veterinary Medicine. Doktorka Wooten je členkou společnosti American Society of Veterinary Journalists a její profesní aktivity sahají od provozování veterinární praxe pro malá zvířata v Greeley v Coloradu přes veřejné projevy na související témata, vedení a komunikaci s klienty až po psaní. Ve volném čase ráda táboří se svou rodinou, lyžuje, potápí se a účastní se triatlonových závodů.

 

 

 

 

 

Související články

Související produkty