Gastrointestinální potíže: Když pes má problém s trávením

Published by
min read

Co jsou to gastrointestinální (GI) poruchy a poruchy trávení?

Gastrointestinální (GI) poruchy a nemoci postihují žaludek a střeva psa. Za následek májí hlavně bolest a další problémy. Jakékoliv onemocnění, které zhoršuje trávení nebo vstřebávání potravy nebo mění její průchod trávicím traktem, lze nazývat poruchou trávení. Zdravé trávení je nezbytné pro to, aby váš pes mohl využívat živiny ze své potravy k budování a opravě tkání a také k získávání energie. Gastrointestinální poruchy mohou vést k dehydrataci, acidobazické a elektrolytové nerovnováze a podvýživě. A proto je důležité příznaky rozpoznat včas a poradit se s veterinářem.

Rate that food moves through the body

Typy a příčiny gastrointestinálních poruch a poruch trávení u psů

Existuje mnoho různých typů poruch trávení, a proto váš veterinární lékař může provést testy, aby zjistil přesnou příčinu potíží vašeho psa. Příčiny mohou být různé: od toho, že sežral něco jiného než krmivo pro psy, přes potravinové alergie/intolerance, infekce až po nedostatek trávicích enzymů. Některá plemena jako například německá doga, německý ovčák, zlatý retrívr a kolie jsou náchylnější k problémům s trávením. Mezi často diagnostikované potíže patří:

1.TYP: Akutní gastroenteritida

Zánět nebo infekce gastrointestinálního traktu, zejména žaludku a střev. Akutní gastroenteritida je obvykle krátkodobá a je způsobena tím, že pes sežere pokažené nebo žluklé jídlo nebo lidské jídlo s vysokým obsahem tuku, spolkne cizí předmět, sežere jedovaté rostliny, má vnitřní parazity, alergii na potravu nebo látky, které nejsou určeny jako krmivo pro psy, popřípadě je ve stresu.

2. TYP: Kolitida

Podle definice je kolitida akutní nebo chronický zánět membrány, kterou je vyloženo tlusté střevo. Nejčastěji je způsobena tenkohlavci (parazity), nádory nebo polypy, změnami v potravě, alergiemi (včetně alergií na potraviny), polykáním cizích předmětů a určitými dalšími nemocemi. Kolitida je častější u psů mladších 5 let a způsobuje zánět tlustého střeva, jehož důsledkem je časté a bolestivé vylučování. Průjem může obsahovat hlen a krev.

3. TYP: Zácpa

Má několik příčin, včetně nedostatku pohybu, dehydratace a konzumace nestravitelných materiálů, jako jsou kosti nebo jiné cizí předměty, nebo potravy s velmi nízkým obsahem vlákniny.

4. TYP: Průjem

Je způsoben infekcemi, vnitřními parazity, stresem, změnami v krmivu, zbytky ze stolu, konzumací pokaženého jídla z odpadků a dysfunkcí tělesných orgánů.

5. TYP: Pankreatitida

Zánět nebo infekce slinivky břišní (podlouhlá zkosená žláza, která se nachází za žaludkem). Původ je často neznámý. Mezi možné příčiny patří podávání potravy s vysokým obsahem tuku nebo sytých zbytků ze stolu, infekce, nemoci nebo úraz.

6. TYP: Exokrinní pankreatická insuficience

Tento stav je charakterizován ztrátou hmotnosti, zvýšenou chutí k jídlu a velkým množstvím měkkých výkalů.

7. TYP: Porucha vstřebávání v tenkém střevě

Zánět tenkého střeva zhoršuje absorpci živin a vede k přetrvávajícímu průjmu, ztrátě hmotnosti a ztrátě chuti k jídlu.

Trpí můj pes poruchou trávení?

Nejčastějšími příznaky poruch trávení jsou měkká stolice nebo průjem. Pokud má váš pes zažívací potíže, můžete si také všimnout některých nebo všech následujících příznaků.

 • Zvracení,
 • regurgitace,
 • nadýmání,
 • slabost,
 • průjem/zácpa.
Common signs

Chronické zažívací potíže mohou být pro mnohé psy oslabujícím problémem a vyžadují provedení testů a důkladné diagnostiky u veterináře.

DŮLEŽITÉ: Má-li váš pes průjem nebo zvrací, může u něj dojít k závažné dehydrataci. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, poraďte se svým veterinářem.

Léčba: Důležitost výživy

Zažívací potíže jsou velmi časté a většina z nich vymizí během několika dnů. Někteří psi však potřebují dlouhodobou péči, protože mají pravidelné nebo trvalé potíže s trávením.

Potrava vašeho psa může mít významný vliv na zdraví jeho gastrointestinálního traktu. V závislosti na konkrétní diagnóze a příznacích lze doporučit řadu různých nutričních přístupů. Jejich hlavním cílem je zmírnit příznaky zvracení anebo průjmu u vašeho psa. Veterináři doporučují podávat psům s těmito potížemi potravu, která je vysoce stravitelná, aby se zabránilo podráždění jejich citlivého žaludku a střev. Rovněž vysoce rozpustná a nerozpustná vlákninová krmiva kombinovaná se středním obsahem tuku napomáhají správnému fungování střev vašeho psa. Je také důležité sledovat hydrataci vašeho psa během fáze rekonvalescence, abyste mohli napravit případný nedostatek tekutin.

Protože některé z těchto gastrointestinálních potíží mohou přetrvávat, může být nutné dlouhodobé podávání speciální výživy. Přesnou diagnostiku a možnosti léčby vždy konzultujte s veterinářem, on vám doporučí nejlepší krmivo pro zdraví trávicího traktu vašeho psa.

Otázky ohledně zdravého trávení, které byste měli položit svému veterináři:

 1. Existují nějaké potraviny, které bych svému psovi neměl dávat, abych mu zajistil zdravý trávicí systém?
  • Zeptejte se, jak lidské jídlo (jako například čokoláda nebo bonbóny) mohou ovlivňovat zdraví vašeho psa.
 2. Doporučil byste krmivo Hill’s Prescription Diet nebo Science Plan pro zdravé trávení mého psa?
  • Zeptejte se na speciální nutriční potřeby vašeho psa:
  • Jak často byste měli podávat doporučené krmivo svému psovi a v jakých dávkách.
  • Prodiskutujte, které pamlsky můžete podávat společně s doporučeným krmivem.
 3. Jak rychle mám očekávat známky zlepšení zdravotního stavu mého psa?
 4. Můžete mi poskytnout písemné pokyny nebo leták o zdravém trávení?
 5. Jaký je nejlepší způsob (e-mail/telefon), jak bych mohl kontaktovat vás nebo vaši kliniku, kdybych měl otázky?
  • Zeptejte se, zda budete muset přijít na kontrolu.
  • Také se zajímejte, jestli na ni dostanete pozvánku.

Related products