Je čokoláda pro psy jedovatá?

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

133889996

Co je na tom pravdy? Je čokoláda pro psy jedovatá? Odpověď zní ano. Riziko pro vašeho psa však záleží na druhu čokolády, velikosti psa a zkonzumovaném množství.

Složka čokolády, která je pro psy toxická, se nazývá theobromin. Zatímco u lidí se theobromin metabolizuje snadno, u psů je jeho zpracování mnohem pomalejší, a tak se v jejich těle mohou hromadit toxické hladiny této látky.

Na velikosti záleží

Velký pes může sežrat mnohem větší množství čokolády, než se u něj negativní účinky projeví. Také je třeba mít na vědomí, že různé druhy čokolád mají různý obsah theobrominu. Kakao, čokoláda na vaření a hořká čokoláda mají nejvyšší hladiny, zatímco mléčná a bílá čokoláda mají nejnižší obsah theobrominu.

Malé množství čokolády pravděpodobně vašemu psovi způsobí jen nevolnost. Možná bude zvracet nebo dostane průjem. Ovšem větší množství bude mít mnohem závažnější účinky. Theobromin může v dostatečném množství způsobit svalový třes, záchvaty, nepravidelný tlukot srdce nebo vnitřní krvácení.

Jaké příznaky sledovat

Začátek otravy theobrominem obvykle naznačuje výrazná hyperaktivita.

Pokud váš pes snědl jeden čokoládový bonbón nebo vám ukradl poslední čtvereček tabulky, nemusíte se obávat, protože do sebe nedostal dostatečně velkou dávku theobrominu, aby mu uškodila. Avšak pokud máte malého psa, který snědl celou čokoládu, pak s ním musíte ihned zajet k veterináři. A pokud se jedná o jakékoli množství hořké čokolády, nemá smysl riskovat a také vyhledejte veterináře. Vysoká hladina theobrominu v hořké čokoládě znamená, že k otravě psa stačí jen velmi malé množství. Pouhých 25 gramů může stačit k otravě psa o hmotnosti 20 kg.

Obvyklou léčbou otravy theobrominem je vyvolání zvracení do dvou hodin od pozření čokolády. Máte-li obavy, že váš pes sežral velké množství čokolády, na nic nečekejte a zavolejte svému veterináři. Čas může hrát důležitou roli.

Související články

Související výrobky