Kdy a jak často krmit štěně

$authorText
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Rostoucí psi potřebují spoustu jídla a možná, že vám váš veterinář doporučil krmit nové štěně několikrát denně. Jak je to ale, když štěně vyroste? Možná si kladete otázku, "jak často krmit svého psa" nebo "kolik by toho měl pes sníst?"

Na tyto otázky vám pomohou odpovědět následující pokyny pro krmení, které se vztahují na hravá štěňata, pohodové psí seniory a jakýkoliv věk mezi tím.

Krmení štěněte

Vzhledem k tomu, že štěňata rychle rostou a spotřebují spoustu energie, musí dostávat velmi výživné krmivo a potřebují ho dostávat často. Začněte své štěně krmit často a postupně přejděte na menší počet krmných dávek. Díky takovému postupu z něj vyroste velký a silný pes.Štěně Jack Russell teriéra žere z misky.

6 až 12 týdnů

Štěňata by měla dostávat krmivo, které je nutričně navrženo tak, aby zajistilo růst kostí a svalů a pokrylo energetické potřeby štěněte, které se nikdy nezastaví. Kvalitní krmivo pro štěňata obsahuje optimální množství bílkovin, DHA a vitaminů, aby vaše štěně rostlo správnou rychlostí. Organizace the Kennel Club UK doporučuje štěňata během tohoto období krmit čtyřikrát denně. Také je dobré začít nejprve mokrým krmivem, což jim pomůže při žvýkání.

3 až 6 měsíců

The Kennel Club doporučuje snížit počet krmných dávek na tři denně, když štěně dosáhne čtyř měsíců. Podávejte mu v této fázi štěněcí porce až do té doby, než si všimnete, že štěně přestává být baculaté a postupně mu mizí kulaté bříško - známky toho, že postupně dospívá.

6 až 12 měsíců

V šesti měsících doporučuje the Kennel Club přejít na dvě jídla denně. Mějte na paměti, že po vykastrování se výdej energie u psů může snížit, je proto nutné ujistit se, že jim podáváte krmivo ve správných dávkách. Nyní je zároveň vhodná chvíle položit si otázku, jaké krmivo zvolit, když budete přecházet ze štěněcího krmiva bohatého na živiny na krmivo pro dospělé psy. Vždy je vhodné ověřit si s veterinářem, jaké jsou individuální potřeby vašeho štěněte, ale malá a střední psí plemena obvykle přecházejí na krmivo pro dospělé jedince ve věku 12 měsíců, zatímco u velkých či obřích plemen to může být až v 18 měsících.

Také je dobré přecházet na krmivo pro dospělé psy postupně během 5-7 dnů. Příliš náhlá změna totiž může způsobit vašemu štěněti žaludeční potíže. Při přechodu na nové krmivo přimíchejte psovi do stávajícího krmiva menší množství krmiva nového. Po dobu jednoho týdne postupně snižujte množství původního krmiva a zároveň zvyšujte množství nového krmiva, aby přechod proběhl bezpečně a pohodlně.

Stejně jako u ostatních věcí, které hrají zásadní roli v celkovém zdraví a vývoji vašeho psa, se i zde poraďte se svým veterinářem o tom, jaký krmný režim je pro vašeho psa vhodný. Pytle a plechovky se psím krmivem sice často obsahují návod na krmení na obalu, ale kalorické potřeby jednotlivých psů se liší v závislosti na plemeni, váze, množství jeho aktivit a na dalších aspektech. Váš veterinář vám nejlépe poradí, jak krmit vaše štěně, aby správně rostlo a bylo zdravé.

Krmení dospělého psa

Poté, co váš pes vyroste, je potřeba se ujistit, že ho krmíte správným krmivem pro dospělé psy, které ho udrží ve zdraví a správné kondici a pomůže mu vyhnout se zdravotním problémům. Typ krmiva a velikost porcí by měly být šité na míru přímo pro konkrétní plemeno, velikost a životní styl. To je zase vhodné téma k diskuzi s veterinářem, aby váš pes dostával vhodnou výživu.

Od 1 roku do 7 let

Většina páníčků krmí dospělé psy dvěma polovičními porcemi denně. Kolik krmiva to představuje? To záleží na konkrétním psovi. Krmivo neodhadujte, ale odměřujte, ať máte jistotu, že váš pes dostává každý den správnou dávku. Také psa sledujte, zda nepřibírá, a pokud je to nutné, pod dohledem veterináře dávky zmenšete. Známkou nadváhy je u psa například to, že při dotyku necítíte jeho žebra, nedá se rozeznat, kde má pas, na bocích a u kořene ocasu má tukové polštářky a při chůzi se kolébá.

Psi by měli jíst pravidelně, obvykle jednou ráno a jednou večer. Důslednost je v této souvislosti zásadní. Také mějte na paměti, že důležitá je i volba druhu krmiva. Pokud se váš pes příliš nehýbe, hledejte takové krmivo, které odpovídá jeho životnímu stylu, aby dostával všechny nutné živiny, ale zároveň nepřibíral.

Od 7 let dál

Váš pes stárne a možná je pomalejší než dřív. Pamatujte na to, že psi stárnou rychleji než lidé, takže významné zdravotní změny u nich nastávají v životě mnohem dříve. Volte speciálně navržené krmivo, se složkami, které podporují mozkové, imunitní a trávící funkce, množství energie a bohatou srst. Krmivo navržené pro stárnoucí zvířata také zohledňuje to, že metabolismus se s věkem zpomaluje. Výběr správného krmiva může dodat vašemu stárnoucímu psovi správné množství kalorií a zároveň i doplňující živiny, díky nimž se bude znovu cítit mladě.

Péče o psího seniora


Váš pes oficiálně prošel obdobím středního věku. Ve stáří se pes mění, proto sledujte jeho výživu i zdravotní stav a poraďte se s veterinářem, zda je vhodné přejít na krmivo pro starší psy.

Dlouhosrstý starší pes smíšené rasy očichává misku, zatíco mu do ní žena lije krmení.U velkých psích plemen nastává stáří dříve než u menších plemen, je proto důležité zeptat se veterináře, kdy váš pes dospěl do pokročilého věku. Váš Jack Russell teriér může například pobíhat po domě ještě v jedenácti letech, zatímco zlatý retrívr může být pomalejší už v sedmi letech.

V tomto období také může být dobré snížit krmné dávky, aby pes v důsledku snížené aktivity nezačal přibírat. U psa seniora byste také měli sledovat, zda nehubne, což může být příznakem zdravotních obtíží, jako např. problémy se zuby. Pokračujte v krmení dvakrát denně, protože pravidelnost je pro psa důležitá. Pokud zaznamenáte změny na váze vašeho psa nebo v jeho stravovacích návycích, promluvte si se svým veterinářem.

Když budete podávat svému psovi vysoce kvalitní krmivo ve správných dávkách během všech etap jeho života, pomůžete tím zajistit, že váš čtyřnohý kamarád zůstane dlouho zdravý. Stejně jako se množství zkonzumovaného jídla liší u lidí, rozdíly existují také u psů a to je důvod, proč je dobré začít konzultací u svého veterináře.

Mějte na paměti, že výše uvedené informace a věková rozpětí jsou pouze obecnými pokyny. Z důvodu zdravotních obtíží může váš pes stárnout rychleji nebo může naopak zůstat fit ještě dlouho ve stáří. Sledování zdravotního stavu vašeho psa, výběr vysoce kvalitního psího krmiva pro každou životní etapu a otevřený dialog s veterinářem vám pomohou zjistit, kolik krmiva váš chlupatý kamarád potřebuje, a vy se tak budete moci rozhodnout, jak jej nejlépe krmit od štěněte až po pokročilý věk.

Související články

Související produkty