4 důvody, proč pes zvrací po jídle

Published by
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Zvrací váš pes poté, co se nažere? Když váš pes zvrací brzy potom, co se nažere, vaše obavy jsou na místě. Jenže existuje více věcí, které mohou potrápit jeho žaludek.

Nejprve si položte základní otázky: Nezměnili jste nedávno výživu vašeho psa? Nemusí soutěžit o jídlo s ostatními mazlíčky? Nežral v poslední době trávu? Toto všechno jsou možné důvody, proč jeho žaludek po jídle protestuje. Zjistěte, proč vašemu psovi kvůli nim není dobře a kdy byste ho měli vzít k veterináři.

Přechod na nové krmivo pro psy

Náhlý přechod na nové krmivo může u vašeho psa vyvolat gastrointestinální problémy, protože příliš rychlá změna krmiva (příchutě nebo značky) může podráždit jeho žaludek. Především je důležité, aby přechod na nové krmivo probíhal pomalu, obvykle v průběhu 7–10 dní. Než se rozhodnete změnit krmivo pro vašeho psa, poraďte se se svým veterinářem. Pokud nadále vidíte příznaky žaludečních potíží nebo váš pes nepřestává zvracet, měli byste ho navštívit co nejdříve. Může trpět alergii nebo intolerancí na krmivo, nebo může mít vážnější problém (cizí těleso v žaludku, systémové onemocnění atd.).

Pokud jste nedávno přešli na krmivo značky Hill's, začínejte s malými dávkami, které postupně zvyšujte, až dosáhnete celé denní dávky.

Rychlé žraní kvůli úzkostiThree dogs eat wet dog food off white plates on the patio of a beach villa.

Ačkoli se většina majitelů mazlíčků domnívá, že pes, který zvrací po jídle, může trpět přecitlivostí na jídlo, nemusí to nutně být tento případ. Úzkost nebo strach mohou být hnací silou toho, že pes po jídle zvrací. Musí váš pes o jídlo soutěžit s jinými zvířaty v domě? Toto teritoriální chování může způsobit, že žere rychleji, což mu může přetížit žaludek a snížit množství slin normálně polykaných s jídlem, které působí jako tlumič. Stejně jako u nás, nervozita a stres mohou vašemu psovi zneklidnit žaludek a zvýšit obsah kyselin v žaludku.

Když pes žere příliš rychle, nemá dost času na to, aby rozžvýkal větší kousky. Také při tom spolkne značné množství vzduchu, který se může vrátit zpět v důsledku regurgitace nebo zvracení. Je-li to možné, krmte svého úzkostlivého psa na odděleném místě, bez dalších zvířat v blízkosti. Začněte s malými dávkami a postupně objem zvyšujte na normální porci, jakmile uvidíte, že se u jídla uklidnil.

Woman holding a dog in a red collar.

Mohou existovat i další jiné základní problémy spojené s úzkostí psa, které mohou ovlivnit jeho schopnost udržet v sobě jídlo. Neproběhly v domě nějaké změny, které mohly narušit jeho rituály? Nepřestěhovali jste se nedávno nebo nezměnili svoje pracovní plány? Takové změny mohou ve vašem psovi vyvolat úzkost, která může ovlivnit jeho trávicí systém. Máte-li podezření, že by něco takového mohlo být důvodem, proč váš pes po jídle zvrací, dávejte mu najevo, že ho máte rádi. Chvalte ho a hrajte si s ním, abyste ho ujistili, že všechno je v pořádku. Pomalu se časem přizpůsobí změnám a vrátí se ke svému starému já. Je stále důležité sledovat jeho stravovací návyky, abyste se ujistili, že za tím není žádný větší problém–pokud se to stává častěji než jednou za několik týdnů, měli byste se poradit se svým veterinářem. Zvracení kvůli dalším zdravotním problémům je častější než kvůli úzkosti.

Miluje tu chuť

Stejně jako když pes žere s úzkostí, může žrát příliš rychle, když mu opravdu chutná jeho žrádlo. Není nic špatného na tom, že mu žrádlo chutná, ale vy si chcete být jisti, že dostane veškerou výživu, kterou může získat, aniž by ji vyvrátil.

Jedním ze způsobů, jak omezit tuto tendenci, je podávat mu menší porce, dokud nezaznamenáte, že se jeho žraní přirozeně zpomaluje. Další možností je podávat vašemu psovi žrádlo rozložené na velkém mělkém talíři nebo na pečicím plechu. Způsobí to, že mu bude trvat déle, než najde a pozře každý kousek, což sníží pravděpodobnost, že bude po jídle zvracet. Existují také speciální hračky na žrádlo pro psy, u kterých se pes musí více snažit, aby dostal své žrádlo ven. Může to pro něj být dobré cvičení a zároveň ho to přinutí, aby jedl pomaleji. Sledujte však, že sežral všechno a že se necítí příliš frustrovaný z tohoto nového způsobu krmení.

Nedávno žral trávu

Ačkoliv psi mohou žrát trávu z různých důvodů bez jakýchkoliv nežádoucích účinků, psi, kteří se z jiných důvodů necítí dobře, mohou sežrat trávu a pak vyzvracet obsah žaludku možná proto, aby z něj odstranili vše, co jim nedělá dobře. Jakmile váš pes vyzvrací trávu a žrádlo, měl by se cítit lépe a neměl by potřebovat žádnou dodatečnou lékařskou péči, pokud se jednalo jen o podrážděný žaludek. Jen nezapomeňte udržovat hydrataci vašeho psa a pozorně ho sledujte, abyste se ujistili, že zvracení nepřetrvává a že nemá žádný další zdravotní problém.

Pokud váš pes neustále zvrací poté, co sežral žrádlo a trávu, vezměte ho co nejdříve k veterináři nebo na kliniku. Mohl by mít i nějaký jiný problém. Může trpět infekčním nebo systémovým onemocněním, může mít cizí těleso v žaludku nebo dokonce torzi žaludku. Ať už je příčina jakákoliv, rychlé vyšetření by mu mělo pomoci, aby se cítil lépe.

O autorce

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila je milovnice zvířat, která věří v sílu slov, jejich informační hodnotu a jak mohou psané informace změnit chování čtenářů. Její texty najdete po celém internetu i v tisku. Kontaktujte ji přes Twitter @ReinventingErin nebo si o ní zjistěte více na http://erinollila.com

Související články

 • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

  Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
 • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

  Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
 • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

  Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související výrobky