Onemocnění dolních cest močových a infekce močových cest u koček | Příčiny a léčba

Publikováno Dr. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jistě vás již někdy napadla otázka, zda mohou kočky podobně jako lidé dostat infekci či zánět močového měchýře. Mohou, a to dokonce obojí, nicméně infekce močových cest jsou u koček poměrně vzácné.

Zánět a infekce jsou dvě odlišné věci. Infekci způsobují organismy, jako jsou bakterie a viry, které se dostanou do jedné nebo více částí těla. Přítomnost těchto organismů stimuluje imunitní systém, který proti nim začne bojovat. Zánět je zas reakce organismu na poranění a infekci. Zanícená tkáň je obvykle zarudlá, oteklá a horká na dotyk. Tělo totiž do dané oblasti vysílá krev, aby tam co nejrychleji dostalo hojivé bílé krvinky, krevní destičky a koagulační faktory . Infekce nepochybně vede k zánětu, ale zánět může být přítomen i bez ní, třeba když je způsoben pouhým úrazem, například odřeným kolenem.

Cystitida, tedy zánět močového měchýře, je velmi častá. Infekce a další častější příčiny zánětu močového měchýře se označují souhrnným pojmem onemocnění dolních cest močových, neboli FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease).

K pochopení FLUTD nám pomůže, pokud porozumíme tomu, jak se kočky vyvinuly, a podíváme se na jejich přirozené chování v divočině. Kočky pocházejí z kočkovitých šelem žijících v poušti. To znamená, že se vyvinuly tak, aby velmi dobře šetřily vodou a měly přirozeně velmi koncentrovanou moč. Kočky jsou také od přírody samotářská zvířata, která si na velkém území snaží před ostatními kočkami uchránit své cenné zdroje potravy a vody. Pro společenské tvory, jako jsme my lidé, je někdy těžké pochopit, že některá zvířata žijí raději o samotě. Kočky ovšem mají tendenci vnímat jiné kočky jako hrozbu, ne jako něco, co by měly ve svém teritoriu vítat!

Co zánět močového měchýře u koček způsobuje?

Nejčastější příčinou FLUTD u koček je kočičí idiopatická cystitida (FIC). Slovo „idiopatický“ znamená, že dané onemocnění vzniká bez zjevné příčiny. Kočičí idiopatická cystitida se však nyní mnohem častěji nazývá stresová cystitida, protože víme, že ji prakticky ve všech případech způsobuje stres.

Ale jak může být kočka ve stresu, když celý den jen spí? Kočky dávají své pocity najevo jen nepatrnými náznaky a umí stres a vnitřní konflikty dobře skrývat. Některé kočky dokonce předstírají, že spí, aby se vyhnuly stresovým situacím, jako je například konfrontace s jinou kočkou, která je šikanuje.

Hlavními příčinami nebo spouštěči stresové cystitidy jsou:

  • Domácnosti s více kočkami. Pokud se vaše kočky vzájemně neopečovávají a nespí přitulené k sobě, pravděpodobně se moc nekamarádí. Kočky nejsou od přírody společenští tvorové, takže život v těsném sousedství s jinou kočkou pro ně může být velkým zdrojem stresu.

  • Kočky ze sousedství. I když máte jen jednu kočku, možná se v okolí vašeho obydlí vyskytuje hodně venkovních koček. Konflikty na zahradě nebo přítomnost cizích koček, které vcházejí kočičím průlezem ve dveřích nebo otevřenými dveřmi v létě do domu, mohou vaší kočku přivádet do dost stresujících situací.

  • Kočky žijící uvnitř. Žít v uzavřených prostorách může být pro kočku hlavní příčinou stresu. Kočky mají rády velké teritorium a volnost při prozkoumávání.

  • Návštěvy. Vnímavé kočky mohou být velmi citlivé na návštěvníky, zejména na děti, které bývají hlučné a často se snaží je zvednout a mazlit se s nimi.

  • Dovolená. Stres může být vyvolán pobytem v chovatelské stanici nebo dokonce jen vaším odjezdem na dovolenou.

     

  • Změny v domácnosti. Stěhování nebo stavební úpravy ve vašem domě či bytu mohou být pro některé kočky, které jsou náchylné na změny v jejich rutině, jednoduchým spouštěčem stresu.

  • Nový přírůstek do rodiny. Neznámé předměty, pachy a zvuky, které s sebou miminko přinese do vaší domácnosti, jsou pro citlivá zvířata, jako jsou kočky, spouštěčem stresu.

Proč stres způsobuje zánět močového měchýře?

Vlivem stresu se uvolňují určité steroidy, které mohou být krátkodobě prospěšné, ale při chronickém uvolňování mohou potlačovat imunitní systém a negativně ovlivňovat řadu tělesných ústrojí. Vystresované kočky mohou mít i další příznaky, jako jsou občasné zažívací potíže (např. zvracení a průjem). Mohou také trpět vypadáváním srsti z důvodu nadměrné péče o srst. Té se kočka může věnovat ve snaze snížit svůj stres; může být ale také známkou bolesti břicha způsobenou zánětem močového měchýře, nebo bolestí v oblasti střev. Mnoho vystresovaných koček má lysiny na břiše a mezi zadníma nohama.

Stres v konečném důsledku způsobuje oslabení a poškození ochranné vrstvy močového měchýře, což následně způsobuje, že se moč dostává do kontaktu s citlivými tkáněmi stěny močového měchýře. Jak jsme již uvedli, kočky mívají velmi koncentrovanou moč, která odhalené stěny močového měchýře podráždí, což může způsobit zánět. Zánětlivé buňky v močovém měchýři mohou tvořit kal nebo zátky a následně blokovat odtok moči. Jedná se o akutní stav, protože při ucpání močového měchýře může dojít k jeho protržení, nebo mohou kočkám selhat ledviny. Oba tyto stavy mohou být smrtelné. Mnohem častěji se vyskytují u samců, kteří mají velmi úzkou močovou trubici.

Stres také mění pH moči. Pokud se pH moči zvyšuje, u některých koček se v močovém měchýři vytvoří struvitové krystaly, které se mohou shlukovat a následně vytvářet kameny, což představuje další riziko ucpání močového měchýře. Pravděpodobnost tvorby kamenů zvyšuje jejich silně koncentrovaná moč, protože minerály, které krystaly tvoří, se v ní nachází ve větším množství.

Další příčiny FLUTD

Ačkoliv je stresová cystitida hlavní příčinou onemocnění dolních cest močových u koček, mohou ji způsobit i jiné příčiny. Ty zahrnují například:

  • Ledvinové kameny a močové krystaly a kameny. Krystaly šťavelanu vápenatého se mohou tvořit i pokud má vaše kočka vysokou koncentraci vápníku v krvi nebo trpí onemocněním ledvin. Vysoké hladiny urátů mohou být důsledkem onemocnění jater a také mohou přispět ke vzniku kamenů v močovém měchýři.
  • Příznaky podobnými zánětu močového měchýře se může projevovat i rakovina močových cest.
  • Infekce močových cest (UTI). Jak jsme uvedli již na začátku, infekce močových cest jsou u koček poměrně vzácné. Jejich superkoncentrovaná moč růst bakterií prakticky znemožňuje. Někdy se to ovšem stát může a děje se tak mnohem častěji u starších koček. Je to způsobeno tím, že jejich moč bývá se snižující se funkcí ledvin více zředěná, což může usazování bakterií umožnit.

Příznaky a projevy FLUTD

Pokud se u kočky objeví některý z následujících příznaků, měli byste vyhledat veterináře:

  • Krev v moči nebo růžově zbarvená moč.

  • Snaží se vymočit, ale nedaří se jí dosáhnout normálního proudu moči. Pokud se nemůže vymočit vůbec, jedná se o akutní stav.

  • Hlasité mňoukání při močení, které může být znakem závážných potíží.

  • Přestane používat kočičí záchod, nebo začne v domě močit na nevhodných místech.

  • Zvýšená frekvence močení.

  • Hrudky v srsti okolo zadních partií.

  • Nadměrná péče o břicho.

Léčba FLUTD

Je asi zřejmé, že způsob léčby bude většinově záviset na přesné příčině onemocnění. Veterinář odebere vzorek moči, provede krevní testy a možná bude chtít provést i rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření močového měchýře. Pokud je příčinou potíží zánět močových cest, budou kočce předepsána antibiotika. Léčba a prevence recidivy může zahrnovat:

  1. Zvýšený příjem vody. Ten je u všech koček s problémy s močovým měchýřem naprosto zásadní. Zředěná moč močový měchýř méně dráždí a snižuje pravděpodobnost tvorby krystalů. Pokud vaše kočka málo pije, můžete jí s příjmem vody pomoci podáváním vlhkého krmiva s vyšším obsahem vlhkosti, nebo namáčením granulí. Užitečné jsou také fontánky pro kočky a poskytnutí více misek s vodou.
  2. Výživa. Veterinář může vaší kočce doporučit terapeutickou výživu. Ta může pomoci rozpouštět kameny a krystaly v závislosti na jejich typu a má změněný obsah bílkovin a minerálů, aby se počet stavebních kamenů pro krystaly snížil. Obsahují také velké množství omega mastných kyselin z ryb, které působí protizánětlivě a bojují s antioxidanty, čímž zpomalují poškození buněk.
  3. Hubnutí a pohyb. Obézní kočky jsou ke vzniku FLUTD mnohem náchylnější, proto vám veterinář může doporučit kombinovanou dietu, která bude řešit jejich hmotnost i FLUTD zároveň. K problémům s hmotností může přispívat i malé množství pohybu, které zároveň způsobuje, že se moč v močovém měchýři drží dlouho. Podpora pohybu a hry proto může vaší kočce skutečně pomoci.
  4. Operace. Je možné, že aby váš veterinář mohl chirurgicky odblokovat močové cesty nebo odstranit kameny tvořené šťavelanem vápenatým, bude muset vaši kočku uspat. Po takovém zákroku obvykle následuje nasazení speciální výživy, která má zabránit recidivě.
  5. Opakovaný odběr moči. Váš veterinář bude následně vaši kočku sledovat, aby se ujistil, že zánět močového měchýře ustoupil a kameny se rozpustily. To si vyžádá opakované odběry moči a případně i zobrazovací vyšetření.
  6. Řešení stresu způsobeného prostředím. Tato metoda by se dala nazvat i multimodální úpravou prostředí, což zní velmi odborně, ale ve skutečnosti jde jen o snížení stresu v domácím prostředí. Toho můžete docílit tím, že:
    • Pokud je to možné, umožníte kočce přístup ven.

    • Umístíte více misek s jídlem a vodou na klidná a vzájemně vzdálená místa v domě, aby mezi kočkami nikdy nedošlo ke konfliktu o jídlo nebo vodu. Misek by mělo být o jednu více než koček.

    • Na klidná místa umístěte i větší počet kočičích záchodů. Ideálně opět o jeden záchod více, než je koček. Nabídněte vašim kočkám kočičí záchody v domě i v případě, že mohou volně vycházet ven.

    • Umístěte na chodby, kde se kočky nejspíše budou muset míjet, nábytek a police. Díky tomu se budou vždy moci bez konfliktů vzájemně vyhnout.

    • Použijte feromonové difuzéry, aby se vaše kočky cítily uvolněněji.

FLUTD je složité onemocnění, ale při včasné léčbě a dobré spolupráci se ho dá zbavit a vaše kočka s trochou štěstí takové obtíže už nikdy nebude muset zažít. Stejně jako u většiny věcí v životě je i v tomto případě prevence lepší než léčba. Pořízení více koček si důkladně promyslete, a pokud se pro pořízení další kočky přeci jen rozhodnete, poraďte se o něm s veterinářem, nebo se řiďte výše uvedenými radami, aby byla vaše domácnost pro kočky od začátku co nejharmoničtější a bez stresu. Pokud vaši kočku před zbytečným stresem ochráníte, bude méně stresující i váš život!

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS