Příznaky a léčba infekce močových cest kočky

Published by
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pocity strachu a úzkosti mohou ovlivňovat naše kočky stejným způsobem jako nás. Stres se může u vaší kočky vyskytnout z několika důvodů. Možná jste se nedávno přestěhovali, přivezli si domů nového mazlíčka nebo člena rodiny. Pokud vaše kočka z jakéhokoli důvodu vykazuje známky stresu, jeho příčinou může být skrytý problém.  

Jedním z prvních způsobů odhalení tohoto problému je, že vaše kočka přestane používat svůj záchodek.

Může močit na novém místě, značkovat zdi nebo mít potíže s močením.

 

Malé kotě sedící v bedně.

Nevhodné močení je bohužel jedním z nejčastějších důvodů, proč jsou kočky odevzdávány do útulků nebo ponechávány pouze venku. Pokud si vaše kočka začne označovat své území mimo svůj záchodek, není to z důvodu pomsty ani vzdoru. Je to pravděpodobně proto, že něco není v pořádku. I když by se mohlo jednat o problém související s chováním nebo se jí z nějakého důvodu nemusí líbit její záchodek, je třeba nejprve vyloučit zdravotní potíže. Jednou z nejčastějších lékařských příčin problémů s močením je u koček onemocnění dolních močových cest.

Co je FLUTD?

Onemocnění dolních močových cest u koček (FLUTD) je termín používaný k popisu skupiny poruch nebo nemocí, které ovlivňují dolní močový trakt kočky (močový měchýř nebo močovou trubici). Onemocnění FLUTD je diagnostikováno po vyloučení příčin, jako je infekce močových cest (UTI) nebo ledvinové kameny. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří krystaly nebo kameny v močovém měchýři, infekce močového měchýře, obstrukce uretry, zánět močového měchýře (někdy označován jako intersticiální nebo idiopatická cystitida) a další abnormality v močovém traktu. Onemocnění FLUTD je u koček jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterináře.

Varovné příznaky infekce močových cest u koček

 • Namáhavé močení: Idiopatická cystitida u koček může způsobovat obtížné močení a v konečném důsledku vést k závažnějším situacím, jako je tvorba močových kamenů nebo uretrální zátka. U kocourů hrozí větší riziko vzniku uretrální zátky, která představuje život ohrožující stav, protože způsobuje ztrátu schopnosti kočky močit.
 • Časté nutkání k močení: Kočky s onemocněním FLUTD mají časté nutkání k močení, avšak pokaždé vyloučí jen malé množství moči.
 • Bolestivé močení: Pokud vaše kočka při močení mňouká, je to jasný znak možné bolesti.
 • Krev v moči
 • Olizování genitální nebo břišní oblasti: Tímto způsobem kočky utišují bolest při onemocnění močových cest.
 • Podrážděnost
 • Močení mimo záchodek: Zpozorněte, pokud vaše kočka močí na jiných místech, než je záchodek, zejména na chladných površích, jako jsou dlaždice nebo vana.

Co dělat, když máte podezření na onemocnění FLUTD

Pokud má vaše kočka potíže s močením a projevují se u ní další příznaky onemocnění FLUTD, vezměte ji co nejdříve k veterináři. Váš veterinář ji fyzicky vyšetří a odebere vzorky moči. Pro správné stanovení diagnózy vám může také doporučit provést krevní testy, rentgenové snímky a ultrazvuk břicha.

U většiny případů onemocnění FLUTD dochází ke zlepšení bez lékařského ošetření, ale příznaky se mohou objevit znovu. I když nemusí být pro vaši kočku život ohrožující, mohou být nepříjemné, takže léčba může zlepšit její celkovou kvalitu života. Ačkoli léčba onemocnění FLUTD závisí na primární příčině, je vždy vhodné zvýšit u vaší kočky příjem vody. Rovněž může pomoci udržování správné hmotnosti, podávání krmiva v konzervách a pobízení vaší kočky k používání záchodku. Určitá onemocnění však doma nelze vyléčit. Bakteriální cystitidu je třeba léčit pomocí antibiotik a kameny musí být zase odstraněny chirurgicky.

Vždy je však nejdůležitější nic nepodcenit. Rychlý telefonický hovor s veterinářem při prvním zjištění jakéhokoli z výše uvedených příznaků může pomoci diagnostikovat problém mnohem dříve a zkrátit tak toto nepříjemné období vaší kočičky. Po stanovení diagnózy FLUTD je také důležité sledovat vašeho chlupáče i během léčby. Především proto, aby jste si byli jistí, že se problém znovu neobjeví. Kočky totiž zvládají dobře skrývat bolest.

Prevence budoucího výskytu infekcí močových cest u vaší kočky

Po návštěvě veterináře můžete provést další změny v životě kočky, abyste snížili pravděpodobnost opětovného výskytu onemocnění FLUTD. Faktory v rámci prostředí mohou přispět ke snížení míry recidivy až o 80 % a mohou rovněž pomoci vaší kočce používat její záchodek. Důležité je například trávit s vaší kočkou více času, poskytnout jí přístup k oknům a dát jí více hraček. Můžete také zvýšit počet záchodků ve vaší domácnosti a pravidelně se starat o to, aby byly vždy čisté.

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související výrobky