Kožní alergie u psů

Publikováno
min čtení

Kožní alergie nejsou u domácích mazlíčků ničím neobvyklým a tentýž pyl a prach, který způsobuje alergické reakce u lidí, může mít stejný dopad i na psy. Alergická dermatitida je zánět pokožky a může jej způsobit spousta věcí. Konečný výsledek je však obvykle stejný – nepříjemné pocity, kterých se pes snaží zbavit neustálým olizováním a škrábáním. V extrémních případech může dojít i k vypadávání srsti.

Co s tím můžete dělat?

Váš veterinář se může pokusit vyřešit alergii Vašeho psa různými způsoby včetně injekcí, orálně podávaných léků, úpravy výživy, topických šampónů, koupelí, mastí a nutné může být i vyčištění jeho prostředí.

Doma můžete psovi poskytnout velké množství čisté vody (Váš veterinář může dokonce doporučit destilovanou vodu). Pokud Váš veterinář odebral k analýze kousek tkáně nebo Vašemu psovi předepsal lék, důkladně dodržujte jeho pokyny k péči a omezení aktivity. Antiparazitní spreje používejte pouze podle instrukcí a důkladně svého psa sledujte, zda se u něj alergický stav nevrací.

V případě dotazů nebo problémů neváhejte zavolat na veterinární kliniku.

Úprava potravy

U psů s alergiemi na určitou potravu může pomoci úprava stravy a pokud psa trápí alergické onemocnění kůže, svědění či dermatitida, používá se léčba zahrnující stravu s obsahem mastných kyselin.

Podle závažnosti alergie je k dispozici několik různých krmiv. Zjistěte si více informací o přínosech krmiva Hills™ Science Plan™ Sensitive Skin pro svého psa nebo se se svým veterinářem poraďte o účinnosti léčebných krmiv Prescription Diet™.

Likvidace blech

Má-li Váš pes přístup ven, je prakticky nemožné se blech zcela zbavit. Realističtějším cílem je jejich kontrola, především v teplejších oblastech země. Je nutné kontrolovat životní cyklus blech některým z velmi účinných topických nebo orálně podávaných produktů, které jsou dnes na trhu k dispozici. Váš veterinář Vám doporučí, který přípravek je pro Vašeho psa a domácnost nejvhodnější.

Při likvidaci blech je důležité i čištění prostředí, ve kterém se pes pohybuje. Častým vysáváním se likvidují vajíčka blech v rohožkách a kobercích (sáček z vysavače je nutné ihned vyhazovat). Měli byste prát také psí pelech. Veterinář Vám může doporučit i různé spreje. Preventivní opatření aplikovaná dříve, než blechy vůbec spatříte, mohou Vám i Vašemu psovi ušetřit spoustu nepříjemností.

Klíšťata

Klíšťata představují vážný problém, neboť šíří onemocnění, jako je lymská borelióza, kterými se mohou nakazit lidé i jejich mazlíčci. Pokud psi žijí na venkově nebo se do podobných míst občas dostanou, je nutné je prohlédnout, zda si z venku nepřinesli klíště.

Snažte se maximálně vynechat procházky vysokou trávou a lesem. Pokud jste se podobnými místy procházeli, hledejte na kůži malé bouličky (podobné bradavičkám).

Včasným odstraněním klíštěte můžete zamezit přenosu onemocnění. Psa vezměte k veterináři, který s pomocí vhodného vybavení klíště odstraní, abyste jej neutrhli a nenechali kus klíštěte v ráně.

Související články

 • Cukrovka u psů: Vše, co potřebujete vědět

  Dogs running Cukrovku (diabetes mellitus) mohou mít i psi. Přečtěte si, podle čeho ji u svého psa poznáte, jak probíhá léčba a proč je důležitý výběr psího krmiva.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
 • Proč sledovat váhu štěněte

  Nenabírá vaše štěňátko příliš na váze? Naučte se rozeznat ideální a zdravou váhu svého štěněte a co dělat, pokud máte podezření, že má pár kilo navíc.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.

Související výrobky