Kožní problémy u psů

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs


Kožní onemocnění u psů mohou být způsobena řadou různých věcí. Jednou z nejběžnějších příčin kožních potíží jsou alergie a ty mohou být vyvolány celou škálou různých alergenů od parazitů jako blechy až po složky potravin. Pro alergie na složky okolního prostředí jako např. prach, roztoče či určité rostliny se používá termín atopická dermatitida.

Alergická reakce může vyvolat intenzivní svědění a škrábání, což pro vás ani vašeho psa není nic příjemného. Škrábání a sebepoškozování potom způsobuje mnoho z dalších příznaků, se kterými se setkáváme, jako:

 • Vypadávání srsti

 • Zarudlá, zanícená pokožka

 • Strupy

 • Nadměrné olizování a okusování kůže

 • Neklid a přerušovaný spánek

Jak můžete psovi s kožním onemocněním pomoci?

Veterináři léčí kožní potíže u psů různými způsoby, včetně injekcí, perorální léčby, opatření v oblasti výživy, lokálního ošetření šamponem, mastí a změn v okolním prostředí.

Pokud váš veterinář provedl biopsii nebo vám předepsal léky, řiďte se pečlivě jeho pokyny a dodržujte omezení konkrétních činností. Interiérové spreje a nebulizátory používejte dle návodu a sledujte, zda se u psa neobjevují známky vracejících se obtíží. Když vyvstanou nějaké problémy nebo budete mít dotazy, neváhejte kontaktovat veterinární kliniku.

K zamyšlení


Strava může psům pomoci s nežádoucími reakcemi na potraviny a některé složky potravy mohou být opravdu přínosné pro podporu kožních funkcí a omezení zánětů a svědění. Existuje několik různých krmiv, která jsou navržena tak, aby pomáhala při kožních potížích. Požádejte svého veterináře, aby vám doporučil vysoce kvalitní, kompletní a vyvážené krmivo, které bude vhodné pro onemocnění vašeho psa.

Mít blechy pod kontrolou

Preventivní opatření, přijatá ještě předtím, než se blechy objeví, mohou vám i vašemu psovi ušetřit spoustu nepříjemností. Blech se nedá zbavit úplně, protože psi se s nimi setkávají na procházkách i venku na zahradě. Realističtějším cílem je mít blechy pod kontrolou, což znamená zaměřit se na ně ve všech stadiích životního cyklu a to díky vysoce účinným a dostupným přípravkům, určeným k perorálnímu nebo lokálnímu použití. Veterinář vám může doporučit výrobek, který bude pro vašeho psa vhodný, s přihlédnutím také k dalším zvířatům a rodinným příslušníkům vaší domácnosti.

Když se chcete zbavit blech, důležité je také ošetření interiéru. Časté vysávání odstraní bleší vajíčka z koberců, ale nezapomeňte poté rychle vyhodit nebo vyprázdnit sáček z vysavače do venkovní popelnice. Dále se doporučuje vyprat psí pelíšek a všechny deky, na kterých má pes ve zvyku ležet. Veterinář vám také může doporučit interiérový sprej.

Klíšťata

Klíšťata šíří nemoci jako je lymská borelioza, která postihuje jak lidi, tak zvířata. Pokud žijete na vesnici nebo tam se psem často jezdíte, měli byste jej pravidelně kontrolovat, zda nemá klíště.

Snažte se psovi zabránit v prolézání vysoké trávy a křoví v lese. Jestli jste takovými místy při procházce procházeli, zkontrolujte, zda nemá pes na kůži malé výstupky, podobné bradavicím.

Rychlé odstranění klíštěte může zabránit šíření onemocnění, které tento hmyz přenáší. Někdy může být obtížné klíště odstranit, aby ho část v kůži nezůstala. Ideální je v takovém případě vzít psa k veterináři, který klíště odstraní profesionálně a za použití správného vybavení.

DŮLEŽITÉ: Kožní obtíže mohou mít řadu příčin. Pokud zaznamenáte některé z výše uvedených příznaků, jako jsou škrábání a olizování, poraďte se s veterinářem. Nalezení prvotní příčiny kožních problémů může být někdy zdlouhavé, ale čím dříve navštívíte veterináře, tím dříve se váš pes bude zase cítit dobře.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS

Související články

 • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

  Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
 • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

  Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
 • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

  Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související produkty