Vše, co jste kdy chtěli vědět o psí stolici

Publikováno  
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Psí stolice či výkaly sice nejsou nejpříjemnějším tématem, ale zdravá stolice je často ukazatelem zdravého psa. Když budete mít přehled o typickém vzhledu stolice vašeho psa, může vám to pomoci odhalit případné zdravotní problémy, pokud se vyskytnou. Pojďme se podívat, jak taková zdravá psí stolice vypadá ve srovnání s abnormální stolicí (příliš řídká až vodnatá, obsahující krev, atd.), která může naznačovat přítomnost zdravotních potíží.

Jak vypadá dokonalá psí stolice?

Je potřeba se zaměřit na čtyři hlavní vlastnosti: barvu, obsah, konzistenci a povrch. Barva souvisí s tím, co vaše zvíře konzumuje, a pohybuje se na škále od zlatohnědé po tmavě mahagonovou, podle přísad v jeho krmivu. Pokud jde o obsah stolice, možná raději necháte tuto „špinavou“ práci na veterináři. Většina lidí toho v psí stolici bez mikroskopu stejně moc neuvidí. Zdravá stolice by měla mít spíše pevnější konzistenci, přibližně jako plastelína. V ideálním případě by měla mít podlouhlý tvar s menšími rozštěpy uvnitř, takže pokud byste se pokusili ji smotat, rozlomila by se na menší kusy. A na závěr, zdravá stolice by neměla mít na povrchu žádný povlak. Pokud má tedy vaše psisko čokoládově hnědou stolici spíše pevnější konzistence, ze které nic nevyčnívá, je vše v pořádku. Přečtěte si ale také o příznacích, které by mohly naznačovat přítomnost zdravotního problému.


Kdy by vám psí stolice měla dělat starostiPáníček sbírá psí výkaly do plastového sáčku

Výše zmiňované čtyři hlavní vlastnosti psí stolice vám pomohou určit, kdy může být váš pes nemocný. Přestože to není nijak příjemné, prohlédnutím čerstvé psí stolice můžete nejsnadněji zjistit, zda je s ní vše v pořádku.

Potíže týkající se obsahu

  • Červi: Mohou být buď dlouzí a tencí nebo naopak vypadat jako zrnka rýže. Červi by vám měli dělat starosti pouze v případě, že jsou přítomni v čerstvé stolici. Jestli byla stolice už nějakou dobu venku, červi se do ní mohli dostat později.

  • Srst: Velké chuchvalce srsti ve stolici mohou být příznakem příliš častého čištění, alergie nebo kožního onemocnění. Sledujte, jak často se srst ve stolici objevuje a promluvte si o tom se svým veterinářem.

  • Cizí předměty: Ve stolici se někdy může objevit tráva, plasty, kameny, látka a dokonce i mince, neboť psi jsou schopni pozřít opravdu vše možné. Přestože se většina toho, co jde dovnitř, dostane zase ven, pokud zaznamenáte ve stolici svého psa neobvyklé předměty, může být vhodné zavolat veterináři a zeptat se, zda chce provést podrobné vyšetření nebo udělat rentgen. V některých případech se psům předměty mohou zapříčit v trávícím ústrojí a je potřeba je chirurgicky odstranit. Proto, když ve stolici uvidíte kusy látky nebo plastu, je nejlepší urychleně kontaktovat veterináře.

Co naznačuje povrch

Když sbíráte psí výkaly z trávy, neměla by tam po nich zůstat žádná stopa. Hlen na povrchu často provází závažné záněty střev a také bývá často přítomný u průjmu. Když si všimnete, že má pes hlen ve stolici déle než jeden den, měli byste se poradit s veterinářem, jak dále postupovat.

Jak rozklíčovat jednotlivé barvy

Níže najdete jednoduchý přehled, jak vypadá z hlediska barvy zdravá a nezdravá stolice.

  • Hnědá: Zdravá psí stolice by měla být čokoládově hnědé barvy.

  • Zelená: Zelená barva může naznačovat, že váš pes jí trávu. Konzumace trávy představuje u psů normální chování, pokud ale pes jí trávy více, než je obvyklé, možná se snaží uklidnit podrážděný žaludek.

     

  • Černá nebo tmavě hnědá: Může být známkou krvácení v žaludku nebo tenkém střevě.

  • Červené pruhy: Jsou také známkou krvácení, ale spíše v dolní části trávícího ústrojí.

  • Žlutá: Stolice může být žluté barvy z různých důvodů, jako např. hlen, špatné trávení nebo konzumace neobvyklých předmětů.

  • Našedlá: Může znamenat problémy se slinivkou břišní nebo se žlučníkem, pokud nejsou některé živiny správně tráveny.

     

  • Bílá místa: Když zaznamenáte ve stolici malé bílé tečky, může to znamenat, že váš pes má červy.

Konzistence

K posouzení konzistence stolice většina veterinářů používá škálu od jedné do pěti, kdy jednička znamená velmi vodnatou nebo tekutou stolici a pětka stolici tuhou a oválnou. Ideální konzistenci na této škále představuje pětka. Pokud je ale stolice vašeho psa o něco řidší, nelekejte se. Konzistenci ale sledujte, zda není stále řidší, a dejte si pár vzorků zmrazit pro případ, že je budete muset vzít k veterináři.

Je důležité brát s sebou na pravidelné kontroly vzorky zdravé stolice vašeho zvířete, aby měl veterinář srovnání pro případ, že zvíře začne mít stolici nezdravou. Pokud se zdá být stolice vašeho psa v pořádku, ale pes vykazuje jiné známky choroby (nežere, zvrací, je letargický, atd.), i tak je dobré odebrat vzorky, kdykoliv potřebujete vzít zvíře k veterináři. Některé informace se často zjistí při zkoumání stolice pod mikroskopem nebo při jiných testech.

Odběr vzorků stolice

Pravděpodobně znáte řadu způsobů, jak odklidit psí výkaly ze zahrady nebo jak je posbírat na procházce. Za tímto účelem existuje celá řada předmětů, od speciálních lopatek na exkrementy až po speciální rozložitelné sáčky. Když chcete odebrat vzorek zdravé stolice nebo i té nezdravé na kontrolu k veterináři, použijte čistý sáček, jemně zvedněte exkrement ze země a položte jej do čisté, mělké plastové misky s víčkem. Vzorek zmražte do té doby, než jej budete moci předat veterináři. Pokud je stolice na odběr příliš tekutá, pořiďte pomocí telefonu několik jasných fotografií, kde bude konzistence dobře vidět. Také se můžete pokusit odebrat vzorek vodnaté stolice do misky pomocí dřevěné tyčky nebo plastové lžičky. Nikdy neodebírejte vzorek stolice, která ležela dlouho v horku nebo v trávě. Mohla se do ní dostat špína nebo paraziti, kteří tam původně nebyli. A poslední poznámka: rychlé odklizení exkrementů je prospěšné i pro vašeho psa. Když se jich totiž povaluje na zahradě velké množství, může to vést k tomu, že pes začne své vlastní exkrementy požírat. Může to být problematické také z hlediska veřejného zdraví, neboť psí výkaly mohou prosáknout do podzemních vod a kontaminovat vodní zdroje. Také je důležité poznamenat, že po manipulaci s výkaly, i když jste měli rukavice nebo použili plastový sáček, je důležité umýt si pro jistotu ruce.

Několik rad na závěr

Nezapomeňte na to, že stolice toho hodně vypovídá o zdraví vašeho psa. Doporučujeme vám řídit se následujícími tipy pro lepší porozumění vašemu psovi a jeho zdraví:

  • Když se pes vykaká, zaměřte se na čtyři výše uvedené vlastnosti: barvu, obsah, konzistenci a povrch.

  • Na každou prohlídku u veterináře s sebou berte vzorky psí stolice.

  • Na procházce i na zahradě psí výkaly ihned odklízejte.

  • Když se psovi stane nehoda uvnitř v domě, hned jej vemte ven, aby si pozitivním způsobem posílil správné vyměšovací návyky.

  • Pokud se vzhled stolice vašeho psa drasticky změní, pes začne požírat své výkaly, mít v domě časté nehody nebo když žádnou stolici nevyloučí po více než 24 hodin, okamžitě situaci konzultujte se svým veterinářem.

Psí exkrementy nejsou tématem, o kterém se všichni rádi baví, ale může to být dobrý ukazatel celkového zdraví vašeho psa. A zachycení určitých příznaků včas může zajistit, že vaše zvíře zůstane i nadále zdravé.

O autorce

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svými domácími mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.

Související články

Související produkty