Vše, co jste kdy chtěli vědět o psích výkalech

Publikováno
min čtení

Psí výkaly: nemusí to být to nejpříjemnější téma, ale zdravé výkaly jsou často známkou zdravého psa. Sledování charakteristik psích výkalů může být dobrý způsob, jak sledovat jakékoli zdravotní problémy, se kterými se u psa můžete setkat. Pojďme se podívat na to, co odlišuje výkaly zdravého psa od takových, které by mohly být známkou skrytých zdravotních problémů.

Jak mají vypadat výkaly zdravého psa?

Psí výkaly mají čtyři hlavní poznávací vlastnosti: barvu, obsah, konzistenci a povlak. Barva souvisí s tím, co váš mazlíček jí; v barvách od zlatohnědé až k tmavší mahagonové, v závislosti na přísadách v krmivu vašeho domácího mazlíčka. Pokud jde o obsah, možná bude lepší nechat tuto „špinavou“ práci na veterináři. Bez mikroskopu ve výkalech většina lidí stejně nic neuvidí. Zdravé výkaly by měly být také přiměřeně pevné v konzistenci podobné plastelíně. V ideálním případě by měly mít tvar podlouhlých válečků s malými štěrbinami, takže pokud byste je váleli, rozpadly by se na menší kousky. No a nakonec by výkaly zdravého psa neměly mít žádný povlak. Takže, pokud jsou výkaly vašeho psa čokoládově hnědé, pevné válcovité kusy bez povlaku, z nichž nic nevyčnívá, je vše v pořádku. Nicméně, přečtěte si o příznacích, které by mohly naznačovat zdravotní problém.

Kdy by vás výkaly vašeho psa měly na něco upozornitOwner cleaning up after the dog with plastic bag

Opět jsou to zmíněné čtyři vlastnosti, které mohou pomoci určit, zda je váš pes nemocný. Ačkoli to nemusí být příjemné, pozorování čerstvé stolice vašeho psa je nejlepší příležitost, kdy si můžete všimnout něčeho neobvyklého.

Obsah vzbuzující obavy

 • Červi: Mohou být dlouzí a tencí, nebo vypadat jako malé kousky rýže. Pokud se objeví v čerstvém vzorku, je to jasný signál, že něco není v pořádku. Pokud je stolice už nějakou dobu venku, mohou se k ní dostat červi zvenčí.
 • Srst: Velké shluky chlupů ve stolici mohou být známkou nadměrné péče o srst, alergie nebo kožního onemocnění. Sledujte, jak často ve stolici vidíte srst, a prodiskutujte to s veterinářem.
 • Cizí materiály: Ve stolici vašeho psa se někdy může objevit tráva, plasty, kameny, látky a dokonce i peníze. Psi zkrátka někdy spolknou nejrůznější věci. Ačkoli co vejde dovnitř, často stejně tak vyjde ven, pokud si všimnete podivných předmětů ve stolici vašeho psa, bude možná dobré zavolat veterináři, aby řekl, zda chce provést důkladnější vyšetření nebo rentgen. V některých případech cizí předměty uvíznou v zažívacím traktu psa a bude zapotřebí je chirurgicky odstranit. To je důvod, proč je lepší zavolat veterináři okamžitě, pokud si všimnete kousků látky nebo plastu ve výkalech.

Stolice s povlakem

Pokud odklízíte psí exkrement z trávy, neměla by po něm zůstat žádná táhnoucí se stopa. Hlenovitý povlak často doprovází zánět tlustého střeva a obvykle se vyskytuje současně s průjmem. Pokud si všimnete takového hlenu ve stolici vašeho psa déle než jeden den, měli byste se obrátit na veterináře, aby zvážil další kroky.

Barevné odlišnosti

Níže je uveden jednoduchý průvodce, jak vypadá trus zdravého a nezdravého psa podle barvy.

 • Hnědá: Výkaly zdravého psa by měly být čokoládově hnědé barvy.
 • Zelená: Zelená stolice by mohla naznačovat, že váš pes žere trávu, možná aby uklidnil podrážděný žaludek.
 • Černá nebo kaštanová: To by mohlo být známkou krvácení do žaludku nebo tenkého střeva.
 • Červené pruhy: To je další známka krvácení, pravděpodobně v dolním gastrointestinálním traktu nebo tlustém střevě.
 • Žlutá: Žlutá stolice může znamenat problémy s játry, slinivkou nebo žlučníkem.
 • Bílé skvrny: Pokud si všimnete malých bílých skvrn ve stolici svého psa, pes může mít červy.

Konzistence

Při hodnocení konzistence stolice většina veterinářů používá stupnici od jedné do pěti, přičemž jedna je velmi řídká nebo řídká a pět znamená pevný a válcový tvar. Optimální konzistence je číslo pět na stupnici. Pokud je však stolice vašeho psa trochu řidší, nemusíte panikařit. Abyste zjistili, zda je stolice stále měkčí a řidší, sledujte výkaly psa po nějakou dobu. Pokud potřebujete vzít vzorky k veterináři, uchovávejte je v chladu.

Je důležité vzít vzorky zdravé stolice na preventivní prohlídku vašeho mazlíčka u veterináře. Pokud váš domácí mazlíček začne vykazovat známky nezdravé stolice, veterinář má k dispozici minulé záznamy, které může porovnat. Pokud se jeví stolice psa v pořádku, ale zvíře má jiné příznaky nemoci (nejí, zvrací, je letargické atd.), je rozumné odebrat vzorek stolice a vzít ho k veterináři. Často lze důležité informace zjistit prověřením vzorku stolice pod mikroskopem nebo provedením různých testů.

Sběr vzorku stolice

Asi znáte mnoho různých způsobů, jak odklidit psí výkaly z trávníku na zahradě nebo někde na procházce. Od mechanických sběraček po speciální biologicky rozložitelné sáčky – na trhu je dostatek různých pomůcek k odstraňování psích výkalů. Takže, pokud odebíráte vzorek zdravé i nezdravé stolice, který chcete vzít k veterináři, nezapomeňte použít čistý sáček, vzorek opatrně zvedněte ze země a umístěte do čisté, mělké plastové nádoby s víkem. Vzorek dejte do chladu až do návštěvy veterináře. Pokud je stolice pro odebrání vzorku příliš řídká, pořiďte několik názorných fotografií telefonem, abyste takto ukázali konzistenci veterináři. Pomocí čisté špachtle nebo plastové lžíce můžete také zkusit odebrat vzorek řídké stolice do nádoby. Nikdy neodebírejte vzorek stolice, který byl dlouho v teple v trávě. Takový vzorek může obsahovat špínu nebo parazity, které nebyly součástí stolice. A ještě jedna poznámka: Pro vašeho psa je také prospěšné, když po něm výkaly rychle odstraníte. Příliš mnoho výkalů na dvorku, kde pes tráví čas, by jej mohlo vést k požírání vlastních exkrementů. Je tu také otázka veřejného zdraví, protože neodklizené výkaly psů mohou rozkladem proniknout do spodní vody a kontaminovat vodní zdroje. Rovněž je třeba zmínit, že byste si měli po odklizení výkalů umýt ruce. A to i v případě, že použijete rukavice nebo máte pro větší bezpečnost na ruce plastový sáček.

Závěrečné ukazatele

Pamatujte, že stolice vašeho psa hodně vypoví o jeho zdraví. Postupujte podle těchto rad, abyste lépe porozuměli svému psovi a jeho zdraví:

 • Při kontrole výkalů vašeho psa pamatujte na: barvu, obsah, konzistenci a povlak.
 • Pokud berete vzorky k veterináři, vždy odeberte vzorek z čerstvé stolice.
 • Ať už na procházce nebo na zahradě, výkaly vašeho psa ukliďte ihned.
 • Pokud se stane psovi „nehoda" v domě nebo bytě, vezměte ho okamžitě ven a pokuste se ho pozitivně motivovat ke správnému vyměšování venku.

Hned informujte svého veterináře, pokud se stolice vašeho psa drasticky změní, pes začne jíst vlastní výkaly, má časté „nehody“ v domě, nebo pokud se více jak 24 hodin nevyměšoval. Psí exkrementy nejsou zrovna tématem, o kterém je příjemné se bavit. Ale mohou být důležitým ukazatelem celkového zdraví vašeho psa. Včasné odhalení příznaků nemoci může významně pomoci udržovat dobré zdraví vašeho psa.

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je paničkou domácích mazlíčků, která sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Pokud právě neučí, nepíše nebo nebloguje, Chrissie ráda tráví čas se všemi svými rodinnými příslušníky. Snaží se psát články, které milovníkům čtyřnohých přátel pomáhají žít se svými mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY