Proč pes žere psí hovínka?

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vyšli jste si se psem na procházku, právě jste sousedovi dovykládali, jak máte vychovaného mazlíčka a najednou jej přistihnete, jak žere psí hovínko. Fuj! Co jej k tomu mohlo přimět?

Koprofágie (odborný termín označující pojídání výkalů) je nepříjemné, ale u psů nijak neobvyklé chování. Dobrou zprávou je, že pojídání výkalů Vašemu psovi celkově nijak neublíží. A špatnou zprávu již znáte – je to nechutné, nečistotné a způsobuje nejhorší možný zápach z psí tlamy. Pokud pes sežere výkaly jiných zvířat, může dojít i k přenosu parazitů.

Zvědavost

Nikdo si není úplně jistý, co psy k tomuto chování vede, ale existuje několik možných vysvětlení. Možná se jim to jednoduše líbí. Psi ze všeho nejvíc používají svou tlamu – rádi nosí klacíky a žvýkají hračky nebo kosti.

Také mají rádi věci, které vydávají silný pach, což o exkrementech zcela jistě platí. Může se to zdát divné, ale možná Váš pes pojídáním výkalů jednoduše zkoumá něco, co jej zajímá.

Zmatená štěňata

Někdy se může stát, že štěňata sežerou vlastní hovínko při tréninku venčení na správné místo. Ještě totiž pořádně neví, kde mají a kde nemají potřebu vykonávat. A pokud nabudou dojmu, že provedli něco špatného, rozhodnou se ze strachu „zničit důkaz“. Podobné chování související s čištěním můžete zaznamenat i u starších psů v domě.

Feny často při čištění svých štěňat sežerou jejich výkaly. Nejspíš jde o pozůstatek instinktu. V divoké přírodě totiž fena sežráním hovínek vlastních štěňat sníží pravděpodobnost, že její zranitelné potomky najde některý z predátorů.

Nedostatky ve stravě

Jedna z nejčastěji vykládaných teorií zdůvodňujících toto psí chování tvrdí, že psi takto kompenzují nedostatky ve své stravě. Výkaly býložravců jim mohou poskytnout vitamíny, které nejsou součástí pravidelné psí stravy.

Kočičí potrava má vysoký obsah bílkovin a tak mohou výkaly koček Vašeho psa lákat. Toto chování je třeba co nejdříve potlačit, neboť kočičí výkaly mohou být pro psa toxické.

Prevence

Nejsnazší cestou, jak problému předcházet, je snažit se co nejdříve hovínko Vašeho psa sebrat a uklidit. Někteří lidé doporučují posypat výkaly pepřem nebo polít tabaskem, či parafínem, aby výkaly „hůře“ chutnaly.

Do psích krmiv se také mohou přidat přísady, které dobře chutnají při konzumaci, ale po strávení zhořknou a výkaly tak budou nepoživatelné. Bohužel, tyto metody neplatí na všechny psy.

Obecně nejlepším řešením koprofágie tedy zůstává nenásilné, ale neústupné odrazování Vašeho psa od požírání výkalů. A hlavně buďte při odnaučování důslední.

Také byste se měli poradit s Vaším veterinářem, který zjistí, zda nebude třeba Vašemu psovi upravit stravu.

Související články

Související výrobky

 • <p> Lahodná konzerva Hill’s<sup>TM</sup> <span class='nowrap'>Ideal Balance<sup>TM</sup></span> Canine s křehkým kuřecím a zeleninou je vyrobená z přírodních surovin a poskytuje dokonale vyváženou výživu pro celkové zdraví psů. 100% vyvážená a chutná výživa zaručena. </p>
  Zjistit více »
 • DOSPĚLÍ PSI, NATURAL
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
  Zjistit více »