Když pes žere psí hovínka

Publikováno
min čtení

Vyšli jste si se psem na procházku, právě jste sousedovi dovykládali, jak máte vychovaného mazlíčka a najednou jej přistihnete, jak žere psí hovínko. Fuj! Co jej k tomu mohlo přimět?

Koprofágie (odborný termín označující pojídání výkalů) je nepříjemné, ale u psů nijak neobvyklé chování. Dobrou zprávou je, že pojídání výkalů Vašemu psovi celkově nijak neublíží. A špatnou zprávu již znáte – je to nechutné, nečistotné a způsobuje nejhorší možný zápach z psí tlamy. Pokud pes sežere výkaly jiných zvířat, může dojít i k přenosu parazitů.

Zvědavost

Nikdo si není úplně jistý, co psy k tomuto chování vede, ale existuje několik možných vysvětlení. Možná se jim to jednoduše líbí. Psi ze všeho nejvíc používají svou tlamu – rádi nosí klacíky a žvýkají hračky nebo kosti.

Také mají rádi věci, které vydávají silný pach, což o exkrementech zcela jistě platí. Může se to zdát divné, ale možná Váš pes pojídáním výkalů jednoduše zkoumá něco, co jej zajímá.

Zmatená štěňata

Někdy se může stát, že štěňata sežerou vlastní hovínko při tréninku venčení na správné místo. Ještě totiž pořádně neví, kde mají a kde nemají potřebu vykonávat. A pokud nabudou dojmu, že provedli něco špatného, rozhodnou se ze strachu „zničit důkaz“. Podobné chování související s čištěním můžete zaznamenat i u starších psů v domě.

Feny často při čištění svých štěňat sežerou jejich výkaly. Nejspíš jde o pozůstatek instinktu. V divoké přírodě totiž fena sežráním hovínek vlastních štěňat sníží pravděpodobnost, že její zranitelné potomky najde některý z predátorů.

Nedostatky ve stravě

Jedna z nejčastěji vykládaných teorií zdůvodňujících toto psí chování tvrdí, že psi takto kompenzují nedostatky ve své stravě. Výkaly býložravců jim mohou poskytnout vitamíny, které nejsou součástí pravidelné psí stravy.

Kočičí potrava má vysoký obsah bílkovin a tak mohou výkaly koček Vašeho psa lákat. Toto chování je třeba co nejdříve potlačit, neboť kočičí výkaly mohou být pro psa toxické.

Prevence

Nejsnazší cestou, jak problému předcházet, je snažit se co nejdříve hovínko Vašeho psa sebrat a uklidit. Někteří lidé doporučují posypat výkaly pepřem nebo polít tabaskem, či parafínem, aby výkaly „hůře“ chutnaly.

Do psích krmiv se také mohou přidat přísady, které dobře chutnají při konzumaci, ale po strávení zhořknou a výkaly tak budou nepoživatelné. Bohužel, tyto metody neplatí na všechny psy.

Obecně nejlepším řešením koprofágie tedy zůstává nenásilné, ale neústupné odrazování Vašeho psa od požírání výkalů. A hlavně buďte při odnaučování důslední.

Také byste se měli poradit s Vaším veterinářem, který zjistí, zda nebude třeba Vašemu psovi upravit stravu.

Související články

 • Co se vám snaží váš pes říct

  Pro lidskou komunikaci mohou být důležitá slova, ale psi komunikují řečí svého těla a různými zvuky. Naučte se, jak rozpoznat signály vašeho psa
 • Co znamená chování mého štěněte?

  Naučte se číst chování štěněte z řeči jeho těla, včetně projevů, jako jsou vrtění ocasem a držení těla, a sledujte, jak se jeho chování s přibývajícím věkem mění.
 • Péče o štěně v období hárání

  Dogs running Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Proč psi žerou trávu?

  Váš pes pochází z mocného vlka, vznešeného lovce a nelítostného masožravce. Krmíte jej těmi nejkvalitnějšími krmivy. Tak proč tedy neustále žere trávu?

Související výrobky