Jak rozpoznat separační úzkost u svého psa a jak jí předcházet

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Některé psy rozruší, když jejich páníčci odejdou. Jsou to konec konců společenští tvorové a nemají rádi, když zůstanou dlouho sami. Jak poznat, zda je váš pes jen mrzutý, že si musíte něco vyřídit, nebo zda trpí něčím závažnějším? Následující informace vám umožní identifikovat varovné signály separační úzkosti u psů a mohou vám pomoci zajistit, aby váš chlupáč nepodléhal stresu a panice, když zůstane sám.

Jde opravdu o separační úzkost?

Separační úzkost u psů jde nad rámec pouhého kňučení či trucování, když je necháte o samotě. Může se projevovat destruktivním nebo sebepoškozujícím chováním, včetně znečišťování domu, ničení okolí a dokonce i zranění, když se zvíře snaží dostat ven. Další příznaky zahrnují příliš hlasité projevy nesouhlasu, odmítání jídla či pití a neustálé lapání po dechu nebo slintání, když zůstane o samotě. 

Hnědý pes ležící na gauči vypadá sklíčeně poté, co roztrhal polštář.

Je důležité ale mít na paměti, že mnohé z těchto příznaků mohou signalizovat také jiná onemocnění, takže diagnostikovat separační úzkost je obtížné. Například pokud si váš pes ulevuje doma, zatímco jste pryč, existuje řada možných vysvětlení, včetně nesprávného výcviku k čistotě nebo inkontinence z důvodu nemoci. Přehnané lapání po dechu, slintání a odmítání jídla může zase signalizovat zdravotní potíže jako je dehydratace. Někteří psi se prostě jen nudí, což také může vést k tomu, že váš majetek utrpí jisté škody.

Červená kontrolka by se vám ale měla rozsvítit v případě, že k takovému chování dochází pouze v situaci, kdy pes zůstane sám. Vždy je dobré probrat to s veterinářem, který může vyloučit příčiny jako onemocnění nebo věk a osobnost psa. Někdy může být klíčem k motivaci zvířete způsob, jakým ničí majetek. Okousávání vašich oblíbených bot může být pokus nějak zaplnit dlouhé hodiny volna, kdy nejste doma. Pokud pes ale okousává a škrábe rám dveří, kterým jste odešli z domu, může se jednat o snahu dostat se ven a najít vás. Nové chování, které se u psa dříve neprojevilo, je často náznakem, že něco není v pořádku. Jestli vám to dělá starosti, je dobré kontaktovat veterináře nebo kvalifikovaného odborníka na chování zvířat. 

Předcházení stresu

Stále ještě probíhají výzkumy, které se snaží zjistit, proč se někteří psi takto cítí a jiní ne. Některé spouštěcí mechanismy se již ale podařilo odhalit. Podle charitativní organizace PDSA a organizace  The Humane Society of the United States jde o následující mechanismy:

  • Nedostatečná socializace ve štěněcím věku
  • Pes není zvyklý být sám
  • Došlo ke změně v chodu domácnosti (stavební práce, nový domov)
  • Psa něco vystrašilo (v domě nebo venku)
  • Nuda

Změna v každodenní rutině, ztráta někoho blízkého nebo jiné okolnosti způsobující, že člověk nebo zvíře, se kterým pes obvykle trávil čas, už tam není. Pokud je to ve vašich silách, snažte se pomoci svému psovi zvládnout tyto scénáře ve chvíli, kdy vyvstanou, protože je to prevence k tomu, aby se u něj separační úzkost vůbec nerozvinula. Když například ve vaší domácnosti dojde k nějaké velké změně, sledujte, v jakém psychickém stavu se váš pes nachází. Vyhraďte pro něj bezpečné místo, kam se bude moct uchýlit a kde bude mít zábavné hračky uvolňující pamlsky, aby se soustředil na něco jiného. Pokud je váš pes zvlášť citlivá duše, poraďte se s kvalifikovaným odborníkem na chování zvířat, který vám vysvětlí, jak psa ujistit, že je i nadále v klidu a v bezpečí.

Muž objímá zlatého labradora s modrým míčkem v puse.
Jak překonat problémy související s odloučením 

Pokud váš pes už trpí separační úzkostí, je klíčové vyhledat odbornou pomoc a obrátit se na zvěrolékaře nebo na kvalifikovaného odborníka na chování zvířat. 

Plán léčby může zahrnovat:

  • Uspokojení potřeb vašeho psa dostatečnou fyzickou aktivitou a dostatečnou mentální a fyzickou stimulací
  • Poskytnutí mentálně stimulujících hraček při odchodu, jako jsou hlavolamy uvolňující pamlsky.
  • Naučit psa relaxovat, když je sám.
  • Léky, které omezí silné úzkosti nebo panické stavy. 

Díky správné diagnóze a holistickému léčebnému plánu bude mít váš chlupatý kamarád velkou šanci, že čas strávený o samotě pro něj bude klidnější a šťastnější.

Díky správné diagnóze a holistickému léčebnému plánu bude mít váš chlupatý kamarád velkou šanci, že čas strávený o samotě pro něj bude klidnější a šťastnější.O autorovi

$authorImageAlt

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus je autorka beletrie, spisovatelka na volné noze a redaktorka z Tulsy v Oklahomě. Často píše o domácích mazlíčcích a jejich zdraví ze svého domova, kde je obklopena svými chlupáči.

 

Zrevidovala Dr Aileen Pypers

 

Související články

Související produkty