Když pes kousáním začíná ničit věci

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Psi svou tlamu používají stejně, jako lidé ruce – jako nástroj k poznávání. To znamená, že cokoliv je zajímá, zkoumají kousáním a hryzáním. Bohužel, u některých psů toto kousání přeroste v ničení věcí a stane se problémem.

Dog and shoe

 

Proč psi koušou různé věci?

Většina štěňat bude okusovat všechno možné, jakmile jim začnou růst zuby. S postupujícím věkem budou kousat věci, se kterými si hrají z nudy, nebo v důsledku svého instinktu. Kousání také může vyvolat přítomnost psa v neznámém prostředí, tedy úzkost z odloučení. Pokud chcete psa odnaučit okusování nejrůznějších věcí, potřebujete v první řadě identifikovat důvod tohoto chování.

Jestliže pes okusuje všechny možné předměty v domě bez ohledu na Vaši přítomnost nebo nepřítomnost, nejspíš tak činí z nudy. Pravděpodobně potřebuje, abyste si s ním více hráli, cvičili a dopřávali mu více fyzické aktivity, aby mohl vybít trochu přebytečné energie. Také byste mu měli poskytnout vhodné žvýkací hračky, abyste mu pomohli na nepříjemný zlozvyk zapomenout.

Potíže s růstem zubů

Pokud se Vašemu psovi prořezávají zuby, budete muset vydržet, než mu zcela dorostou. Kdykoli to bude možné, snažte se svému štěněti v období růstu zubů podsouvat vhodnější objekty ke kousání. Zkuste pár pamlsků zamrazit ve tvořítku na led nebo dejte některé hračky do mrazáku, než si s nimi Váš pes bude hrát. Získáte tak výbornou hračku a navíc svému psovi poskytnete úlevu od nepříjemných pocitů spojených s růstem zubů.

Někteří psi okusují věci v důsledku úzkosti z odloučení. Mohou kousat nebo škrábat, aby se pokusili dostat z místa, kde se nacházejí. Mohou také kousat nevhodné předměty v důsledku nervozity z Vaší nepřítomnosti. Toto kousání se pravděpodobně řeší nejhůře, neboť k němu dochází, když nejste nablízku, a hlavně je v těchto případech nutné řešit samotnou úzkost. Odborníci na psí chování použijí k léčbě úzkosti z odloučení techniky socializace, desenzibilizace a nahrazování zlozvyku žádoucím chováním.

Klíčové je správné načasování

Svého psa můžete za kousání účinně potrestat pouze tehdy, pokud jej přistihnete při činu. Pokud najdete rozkousanou botu hodinu poté, co se do ní Váš pes pustil, nebude si schopen jakýkoli trest s kousáním spojit. Může se sice zdát, že se Váš pes tváří provinile, když před ním okousanou botou zamáváte, ale jedná se pouze o submisivní chování. Pokud psa při kousání přistihnete, zastavte jej slovním příkazem nebo hlasitým zvukem. Jakmile s kousáním přestane, dejte mu jeho žvýkací hračku. Jakmile ji začne kousat, pochvalte jej.

Při zlozvyku okusování věcí byste měli svého psa nalákat na kousání vhodných předmětů. Prvním krokem je výběr správné žvýkací hračky. Nikdy psovi nedávejte předmět vypadající jako věc, kterou nechcete, aby kousal. Pokud mu dáte staré boty nebo oblečení, nepochopí rozdíl mezi nimi a věcmi, které kousat nesmí.

Existují určité přípravky, které můžete aplikovat na předměty v domácnosti a odradit tak svého psa od jejich okusování. Tyto přípravky mají chuť nebo zápach, který je psům nepříjemný, ale lidem nijak nevadí.

Jako vždy byste se měli poradit se svým veterinářem. Poskytne Vám užitečné rady a doporučení.

Související články

Související výrobky